لایه‌های آستر یا پرایمرها از جمله مهم‌ترین مراحل رنگ زدن به روی هر سطحی محسوب می‌شوند. اما باید با توجه به نوع رنگ و نوع سطح انتخاب شوند. از بین انواع آسترها، آسترهای اپوکسی ضد زنگ می‌توانند تا حد زیادی از زنگ زدن سطوح فلزی جلوگیری کنند. پرایمر اپوکسی از نفوذ اکسیژن به فلز جلوگیری کرده و هیچ راهی برای زنگ زدن آن باقی نمی‌گذارد. اما بد نیست به چند نکته مهم درباره استفاده از این لایه پر اهمیت اشاره کنیم.

موارد استفاده از آستر اپوکسی

  1. به روی سطوح فلزی تمیز و عاری از رنگ. آستر اپوکسی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای لایه اولیه سطوح فلزی است. یعنی فلزی که تمیز و عاری از هرگونه رنگ است. با استفاده از آستر اپوکسی، سطح فلزی در برابر رطوبت و زنگ زدگی محفوظ باقی می‌ماند. علاوه بر اینها، پرایمر اپوکسی از رسیدن اکسیژن به فلز نیز جلوگیری می‌کند بنابراین هیچ فضایی برای زنگ زدگی و خوردگی سطح باقی نمی‌ماند.
  2. قابل استفاده به روی سطوح مختلف. برخی از آسترها نیاز دارند تا سطحی که به روی آن اجرا می‌شوند یکسان و از یک جنس باشد. این در حالیست که آسترهای اپوکسی به قدری چسبندگی خوبی دارند که دیگر این مساله مهم نیست. این نوع پرایمرها می‌توانند به روی سطحی که نیمی فلزی، نیمی رنگ، یا حتی نیمی پرایمر دیگر زده شده است استفاده شده و سطح را برای رنگ زدن یکسان کند.
  3. به روی فیلر یا رنگ. از آنجایی که پرایمرهای اپوکسی چسبندگی بالایی دارند می‌توانند به روی هر سطحی که بافت مناسبی داشته باشند بچسبند. به همین دلیل گاهی از این آستر برای ترمیم قسمت‌هایی از کار رنگ که به خوبی انجام نگرفته استفاده می‌شود. ابتدا صبر می‌شود تا رنگ خشک شود سپس جاهایی که نیاز به ترمیم دارد کمی سنباده کشی شده و آستر اپوکسی روی آن اجرا می‌شود تا چسبندگی لایه بعدی رنگ بهتر صورت گیرد. این کار از ریزش رنگ یا لایه لایه شدن آن به مرور زمان جلوگیری می‌کند.
  4. برای محافظت طولانی مدت از سطح. مشکلی که برخی کارخانه‌ها و فروشگاه‌ها ممکن است با آن مواجه باشند غیر قابل کنترل بودن شرایط آب و هوایی است. بعنوان مثال در کارخانه‌های ماشین سازی، اگر شرایط جوی قابل کنترل نباشد ممکن است سطوح فلزی زنگ بزنند. بنابراین در چنین مواردی پیش از اینکه بخواهند به رنگ کردن قسمت‌های مختلف پروژه بپردازند، آن را با لایه آستر اپوکسی مهر و موم می‌کنند تا در صورتیکه کمی طول کشید تا مرحله رنگ زدن اجرا شود، پروژه با مشکل مواجه نشود. علاوه بر اینها، این کار موجب می‌شود رنگ چسبندگی بهتر و طولانی‌تری به روی سطح فلزی داشته باشد.

سوالات متداول درباره آستر اپوکسی

هرچقدر هم درباره کاربردها و مزایای استفاده از آستر اپوکسی بدانیم باز هم سوالاتی ممکن است بوجود بیاید که دانستن پاسخ آن برای ما مهم است. برخی از این سوالات را در این بخش پاسخ خواهیم داد.

آیا آستر اپوکسی به روی سطوح زنگ زده قابل اجرا است؟

همانطور که از نامش پیداست، آستر ضد زنگ اپوکسی برای جلوگیری از زنگ زدن سطوح استفاده می‌شود اما خاصیت ترمیم کننده ندارد. اما می‌تواند تا حد زیادی جلوی زنگ زدن بیشتر سطوح را بگیرد و از آسیب و خوردگی جلوگیری کند. برای این کار لازم است سطح زنگ زده سنباده کشی و یکدست شود تا پرایمر به روی آن به خوبی بچسبد و آن را به سطحی یکسان تبدیل کند. لازم نیست در این مرحله به قدری سنباده بکشید تا به لایه اصلی فلز برسید در این حد که لایه‌های زنگ زده از بین بروند کافیست. پس از اجرای آستر ضد زنگ اپوکسی می‌توانید به راحتی روی آن رنگ دلخواهتان را اجرا کنید.

آیا تمامی پرایمرها از زنگ زدن سطح جلوگیری می‌کنند؟

اغلب پرایمرها و لایه‌های آستر برای یکدست کردن سطح و بهتر شدن چسبندگی رنگ به روی سطح اجرا می‌شوند و به طور کلی اولین خاصیت پرایمرها بالا بردن کیفیت رنگ است. اما پرایمرها نیز با توجه به نوع سطح کاربردهای مختلفی دارند. برای جلوگیری از زنگ زدن سطوح فلزی باید از آسترهای ضد زنگ استفاده شود تا از ترکیبی به همین منظور تهیه شده باشند. بنابراین هنگام خرید پرایمرها حتما به این نکته توجه داشته باشید.

چقدر بعد از آستر زدن سطح باید آن را رنگ بزنیم؟

معمولا بعد از آستر زدن باید صبر کنید تا لایه آستر خشک شده و سپس رنگ بزنید. آستر اپوکسی ماندگاری طولانی دارد اما اگر بیش از یکی دو روز طول بکشد تا لایه روی آن را رنگ بزنید، نیاز به سنباده کشی خواهد داشت. هرچند بسیاری از اپوکسی‌ها امروزه تا هفت روز آماده رنگ شدن هستند اما در نظر داشته باشید هر چه مدت زمان بین آستر زدن و رنگ زدن بیشتر طول بکشد خاصیت چسبندگی لایه آستر کمتر می‌شود. بنابراین بهتر است تا دو روز بعد از اینکه آستر اپوکسی زدید نسبت به رنگ زدن روی آن اقدام کنید.

آیا می‌توان به روی پرایمر اپوکسی سنباده کشید؟

اپوکسی پس از خشک شدن بسیار سخت می‌شود و همین مساله سنباده کشیدن روی آن را دشوار می‌کند. به همین دلیل بهتر است پیش از اینکه نیاز به سنباده کشی باشد پس از لایه آستر اپوکسی لایه رنگ را اجرا کنید تا با مشکلات سنباده کشی مواجه نشوید.

آیا پرایمر اپوکسی آب را به خود جذب می‌کند؟

پرایمر اپوکسی سطحی بسیار مقاوم و مستحکم در برابر رطوبت و نفوذ آب ایجاد می‌کند. بنابراین وقتی پیش از رنگ زدن از آستر ضد زنگ اپوکسی استفاده کنید دیگر نگرانی بابت نفوذ آب به سطح زیرین نخواهید داشت. این در حالیست که عموما رنگ‌ها چنین استحکامی ندارند و اگر بدون لایه آستر اجرا شوند نمی‌توانند از نفوذ آب و رطوبت به سطح زیرین جلوگیری کنند.

مراحل اجرای آستر اپوکسی

برای اجرای لایه آستر اپوکسی فقط دو مرحله لازم است. بنابراین دشواری زیادی بابت استفاده از این محصول نخواهید داشت. همچنین ابزار خاصی نیز برای آن نیاز نخواهد بود بنابراین در اغلب مواقع توسط خودتان قابل اجرا خواهد بود.

آماده سازی سطح

اگر آستر اپوکسی را به روی سطح فلزی رنگ نشده استفاده می‌کنید، در صورتیکه زنگ زدگی روی سطح وجود دارد باید آن را برطرف کنید. برای این کار ابتدا سطح فلزی را با پاک کننده چربی تمیز کنید. با این کار هرگونه آلودگی، چربی و جرمی که روی سطح وجود داشته باشد از بین می‌رود. برای اینکه چسبندگی پرایمر روی سطح بیشتر شود بهتر است سطح فلزی کمی ساییده شود.

اگر از پرایمر اپوکسی به روی سطحی که قبلا روی آن رنگ زده شده استفاده می‌کنید پس از طی کردن مرحله قبل، تمیزکردن سطح، لازم است با سنباده 320 یا 400 سطح را به خوبی سنباده بکشید تا ساییده شود. پس از سنباده کشی نیز سطح را مجدد تمیز کنید تا گردهای ایجاد شده در اثر این کار روی سطح باقی نماند و در کیفیت کارتان اختلال ایجاد نکنید.

اجرای لایه آستر اپوکسی

وقتی که سطح کاملا آماده شد نوبت به اجرای آستر اپوکسی می‌رسد. بهتر است لایه آستر به روی سطحی که نیمه خشک است اجرا شود. سپس بین نیم ساعت تا یک ساعت صبر کنید تا لایه اولیه خشک شود سپس یک لایه دیگر آستر بزنید تا کاملا یکدست شود. پس از آن می‌توانید نسبت به رنگ زدن سطح اقدام کنید. اگر یک لایه آستر زده باشید به احتمال زیاد بتوانید بعد از نیم ساعت روی آن رنگ بزنید. هرچند اغلب پیشنهاد می‌شود کمی بیشتر صبر کنید.

در صورتیکه بیش از یک لایه آستر زده باشید بهتر است تا یک ساعت صبر کنید. در برخی مواقع پنج روز بین آسترکشی و رنگ زدن صبر می‌کنند. بهتر است این مدت زمان را هنگام تهیه آستر اپوکسی از فروشنده یا تولید کننده بپرسید تا بهتر بتوانید از آن استفاده کنید. همانند رنگ زدن، آستر زدن نیز با انواع غلطک و انواع قلممو ممکن است.

همانند رنگ اپوکسی ، آسترهای اپوکسی نیز حاوی مواد شیمیایی هستند که استنشاق آن‌ها و برخودشان با پوست ممکن است حساسیت زا باشد. بنابراین لازم است هنگام استفاده از پرایمرها نیز به نکات ایمنی استفاده از اپوکسی توجه داشته باشید.

به منظور خرید انواع آسترهای اپوکسی و مشاوره درباره انتخاب آن‌ها، با ما در آریا سطح تهران تماس بگیرید.