رنگ نسوز

رنگ نسوز یا رنگ‌های مقاوم حرارتی یکی از انواع پوشش های صنعتی هستند که پایه آن‌ها از رزین سیلیکونی و پیگمنت آلومینیوم انتخاب شده است. خواص مقاوم حرارتی رزین سیلیکونی به همراه پیگمنت آلومینیوم سبب شده تا این نوع رنگ ها تا دمای °C650 و بالاتر ( حدود °C750) را نیز تحمل نماید. این پوشش به دلیل عدم رنگ پریدگی و حفظ خاصیت در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ نسوز چیست و چگونه کار می کند؟

 • رنگ نسوز یا “رنگ مقاوم حرارتی” برای مقاومت در برابر درجه حرارت‌های بالا طراحی شده است. آنها به گونه ای ساخته شده اند که اگر در معرض دمای شدید قرار بگیرند، خراب یا تجزیه نمی‌ شوند. برخی از رنگ‌های موجود در این گروه می‌توانند در برابر دمای حداکثر ۷۵۰ درجه سانتیگراد مقاومت کنند و محافظت بالاتری از سطح در برابر حرارت ایجاد کند. اما “بهترین رنگ نسوز” وجود ندارد. همه چیز به محیط و بستر مورد نظر بستگی دارد.
رنگ نسوز صنعتی
رنگ‌نسوز برای محافظت از سطوحی که در معرض حرارت قرار می‌گیرند کاربرد دارد.

خواص رنگ نسوز

از جمله خواص رنگ های نسوز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– چسبندگی بالا در انواع مختلف سطوح
– مقاومت شیمیایی بالا و عدم تغییر در دماهای بالا
– زمان خشک شدن کوتاه
– ظاهر زیبا و فام نقره ای رنگ
– محافظت در برابر خوردگی

می توان از رنگ نسوز در کاربردهای ساده ای مثل شومینه خانگی و حتی سطوح صنعتی مانند بویلرها، لوله‌های انتقال تحت دمای بالا، کوره ها، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها، صنایع مختلف نفت و مخازن تحت دما و …. استفاده کرد.

رنگ نسوز صنعتی آریا سطح تهرانباید توجه داشت که اجرای رنگ نسوز در ضخامت های بالا ممکن است موجب شره شدن رنگ شود و در نتیجه پوششی مناسب و با کیفیت حاصل نشود. رنگ نسوز در هر لایه با ضخامتی حدود ۲۰ تا ۳۰µ اعمال می گردد و در سطوح بزرگ با مساحت بالا استفاده از پاشش ها و پیستوله توصیه می شود. بدلیل ضخامت کم فیلم خشک نهایی این پوشش، مقاومت مکانیکی کمی از خود نشان می دهد.

 • رنگ نسوز برای استفاده در موتورها، اگزوزها، BBQ، اجاق گاز ، شومینه، دیگ‌های بخار، رادیاتورها، دودکش ها و مناطق دیگر که در معرض دمای بالا هستند مناسب است. اگر به دنبال رنگ یا روکش ضد گرما هستید تا بالاترین میزان محافظت از سطح را در معرض گرمای زیاد داشته باشد، آنچه را که می خواهید در اینجا پیدا می کنید.

تفاوت رنگ‌های پلی یورتان با رنگ نسوز

رنگ‌های پلی اورتان و اپوکسی معمولاً تا دمای °C100 تا °C120 مقاوم هستند اما رنگ نسوز برای کاربردهای در دماهای بالاتر پیشنهاد می گردد. روش استفاده و اجرای رنگ نسوز بسیار ساده و آسان است. نکته مهم در شروع کار، بسترسازی و زیرسازی مناسب سطح می باشد که نیاز است از تمیز بودن سطح و عاری بودن آن از هر گونه آلودگی و نیز گرد و غبار اطمینان حاصل شود. آماده بودن سطح و تمیز و صاف بودن آن چسبندگی بهتر رنگ نسوز را تضمین می کند.

درباره رنگ نسوز چه می دانید؟

اول از همه، باید بدانید که رنگ با حرارت بالا، رنگ اسپری نسوز یا رنگ اسپری با گرما زیاد مشابه هستند. همه این محصولات محافظت زیبا و محکم را برای سطوح تجاری و صنعتی که در معرض حرارت دائم از ۵۰۰۰F تا ۱۵۰۰۰F قرار دارند ارائه می دهند. یا اگر می خواهید این رنگ ها برای محیط های شدید داخلی یا دور از ساحل باشد، برای محافظت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر رطوبت بسیار کارآمد هستند. رنگهای استاندارد اغلب سیاه و نقره ای هستند (همچنین آلومینیوم با نام مستعار). اما رنگهای دیگری مانند اکسید خاکستری ، سفید ، نارنجی یا قرمز را نیز می یابید.

انواع رنگ نسوز

چهار نوع رنگ نسوز وجود دارد از جمله:

 • رنگ چند پلیمری مبتنی بر سیلیکون یا اپوکسی: این نوع رنگ به گونه ای تدوین شده است که هنگام استفاده در ساخت و ساز جدید یا روکش نگهدارنده، مقاومت در برابر دمای زیادی را نشان می‌دهد. همچنین ، امکان استفاده از آن روی یک زیرلایه داغ ، بدون اینکه تاثیری بر لایه بگذارد وجود دارد. معمولاً هرچه سیلیکون بیشتر باشد ، مقاومت در برابر گرما نیز بیشتر است.

 • پوشش پودری با دما بالا: پودر با دما بالا اغلب برپایه سیلیکون و اپوکسی (شبیه به رنگ مایع بالایی) است. اما در حرارت بالاتر از ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰F بهتر عمل می کند. همچنین این نوع رنگ بدون VOC است و دارای طیف گسترده ای از براقیت و رنگ آمیزی کامل است.

 • پوشش های افزودنی فلزی و اسپری فلزی: از آنها برای محافظت در برابر خوردگی به همراه مقاومت در برابر حرارت استفاده می شود. اسپری حرارتی آلومینیوم برای جلوگیری از CUI در سکوها و گیاهان دور از ساحل و ساحلی استفاده می شود. در همین حال ، از رنگدانه های فلزی به عنوان تثبیت کننده دما تا ۷۵۰۰F استفاده می شود.

 • رنگ سرامیکی با درجه حرارت بالا: این نوع به دلیل داشتن خاصیت مقاومت در برابر حرارت بسیار معروف است. همچنین مقاومت شیمیایی ، محافظت در برابر خوردگی و یک نتیجه پایانی سخت را ارائه می دهد. هنگام استفاده از رنگ سرامیکی با فشار بالا ، عایق و فلز موجود در زیر به خوبی محافظت می شود.

مزایای رنگ نسوز

هنگامی که یک بستر در معرض دمای شدید قرار می گیرد ، می‌تواند منجر به آسیب دیدن سطح ، خوردگی و خرابی پوشش شود. لوله کشی و کارخانه های شیمیایی ، قطعات الکتریکی و موتور ، اجاق گاز و دودکش ها و غیره ، همه تحت دما و شرایط احتمالی مضر هستند.
به همین دلیل استفاده از رنگ با حرارت بالا برای محافظت از بستر در برابر دمای زیاد ضروری است. از مزایای رنگ نسوز می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • • مقاومت در برابر دما تا ۱۸۰۰۰F.
 • • کمک به به کاهش خستگی حرارتی ، بهبود عملکرد موتورها و طولانی شدن عمر قطعات.
 • • مقاومت در برابر سایش در محیط‌هایی که در معرض دمای شدید هستند.
 • • دمای کار بالاتر را مجاز می کند و هم زمان قرار گرفتن در معرض حرارت را محدود می کند.
 • • جلوگیری از خوردگی در زیر عایق. این بدان معنی است که پوشش محافظ دیگری را بین عایق و سطح گرم فراهم می کند.
رنگ نسوز آریا سطح تهران
از ویژگی‌های رنگ نسوز صنعتی مقاومت در برابر حرارت بالا است.

رنگ‌های نسوز صنعتی تولید شرکت رنگ آریا به شرح زیر است

 • – رنگ‌نسوز مقاوم تا دمای °C250
 • – رنگ‌نسوز مقاوم تا دمای °C400
 • – رنگ نسوز مقاوم تا دمای °C650

بسته به کاربرد و دمایی که سطح مورد نظر در آن قرار دارد و با توجه به شرایط کار و محیط آب و هوایی، رنگ نسوز متناسب انتخاب می گردد. پیشنهاد می شود جهت جلوگیری از خوردگی سطوح فلزی و مقاومت بیشتر سطح در مقابل دما و حرارت، پرایمر زینک استیل سیلیکات استفاده گردد. به طور کلی کاربرد اصلی این نوع رنگ در سطوحی است که در تماس ممتد با حرارت و دمای بالا می باشند.

کدام محصول را انتخاب کنم؟

رنگهای نسوز ما به صورت رنگ، پرایمر یا آئروسل شکل می گیرند و در هر کدام در هنگام فرآیند کاربرد، گزینه ای را برای شما فراهم می کنند. رنگ های اسپری نسوز ما بسیار پرطرفدار هستند، بدون نیاز به برس یا غلتک، راهی آسان برای اعمال رنگ را در اختیار شما قرار می دهند.
اگر مطمئن نیستید که کدام پوشش رنگی نسوز را خریداری کنید، با بخش فنی شرکت تماس بگیرید. ما می توانیم تمام گزینه های ممکن را با شما در میان بگذاریم.

درجه حرارت شدید همیشه اکسیداسیون را تحریک می کند، که منجر به ایجاد حفره، زنگ زدگی و حتی از بین رفتن پشتیبانی ساختاری می‌شود. به همین دلیل انتخاب پوشش مناسب با استفاده از رنگ با درجه حرارت بالا برای جلوگیری از بروز این امر باید حتمی باشد. رنگ درجه حرارت بالا شامل خواصی است که می تواند باعث صرفه جویی در اگزوز ، ماشین آلات صنعتی ، منیفولد موتور ، کوره در فضای باز و غیره شود.

به همین دلیل بسیاری از کاربران تمایل دارند از این رنگها برای بهبود ظاهر و عرضه سطوح بیرونی استفاده کنند. اما آیا می دانید چگونه از آن به درستی استفاده کنید؟ آیا چیزی هست که باید در نظر گرفت ؟ آیا برای تمام سطوح مناسب است؟

رنگ نسوز صنعتی آریا سطح تهران
رنگ نسوز صنعتی تولید آریا سطح تهران

کاربردهای معمولی برای رنگ با حرارت بالا

رنگ‌های نسوز صنعتی آریا پارس در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. از رنگ‌های نسوز اسپری برای مصارف خانگی یا برای رنگ کردن موتورهای اتومبیل و گیربکس ، لوله های بخار ، سیستم های اگزوز دیزل ، موتورها ، رادیاتورها ، کوره ها ، اجاق های چوبی ، منقل ، کوره های باربیکیو ، اجاق گازها ، مشعل های زباله استفاده می‌شود. برخی از مصارف خانگی رنگ نسوز به شرح زیر است.

رنگ زدن اجاق گاز

قبل از شروع کار رنگ، باید با سازنده لوازم خانگی خود تماس بگیرید و از مناسب بودن رنگ اطمینان حاصل کنید. و در اینجا سه مرحله اصلی وجود دارد. برای رنگ زدن اجاق گاز باید از رنگ‌‎های اسپری مخصوص چدن گاز استفاده کنید. (این محصول در حال حاضر در لیست محصولات آریا پارس قرار ندارد).

سطح را آماده کنید

در مرحله اول ، شما باید هرگونه زنگ زدگی ، تاول زدن یا پوسته شدن روی سطح اجاق گاز را بررسی کرده و از بین ببرید. سمباده کشیدن یا سندبلاست روش خوبی برای کمک به شما در این زمان است. پس از آن ، فراموش نکنید که روغن ، گرد و غبار، چربی یا سایر آلودگی ها را بررسی کنید ، زیرا این مواد مانع از چسبیدن رنگ به اجاق گاز می شوند. سپس برای از بین بردن آنها از حلال چربی استفاده کنید.
بعد ، عینک ، دستکش و هر چیز دیگری که می تواند شما را از گرفتن رنگ محافظت کند ، آماده کنید.

رنگ را اعمال کنید

اولین کار این است که قوطی را حدود ۱-۲ دقیقه تکان دهید. این تضمین می کند که حلال ها و رنگدانه های رنگ به خوبی مخلوط می شوند. برای به دست آوردن بهترین نتیجه در هنگام پاشش ، اطمینان حاصل کنید که دمای سطح اجاق گاز و هوا از ۶۵ تا ۸۵ درجه باشد.
اشکالی ندارد که رنگ را به مدت ۲ دقیقه زیر آب گرم خیس کنید تا رنگ گرم شود. اما از گرم شدن بیش از حد و یا قرار گرفتن در معرض شعله باز خودداری کنید. برای رنگ  و تمام شعله های گاز خاموش شود.

بهتر است اسپری رنگ حرارت بالا را روی تکه ای از مقوا تست کنید تا بدانید آیا آماده استفاده است یا خیر. روکش اول را اعمال کنید ، حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس یک لایه دیگر را اعمال کنید. هنگام نقاشی ، حتماً با فاصله ۱۲-۱۸ اینچ از اجاق گاز این کار را انجام دهید.

انواع رنگ نسوز آریا پارس

 • رنگ رویه سیلیکونی نسوز 250 درجه
 • رنگ رویه سیلیکونی نسوز 450 درجه
 • رنگ رویه سیلیکونی نسوز 600 درجه
 • رنگ رویه سیلیکونی نسوز 650 درجه با تحمل شوک 800 درجه

پیش از خرید رنگ نسوز از ما مشاوره بگیرید

با توجه به قیمت نسبتاً بالای رنگ نسوز نسبت به بقیه پوشش های مقاوم حرارتی و مکانیکی بهتر است جوانب مختلف برای انتخاب دقیق و مناسب این پوشش بررسی شود و یا از مشاوران کمک گرفته شود. ذکر این نکته ضروری است که رنگ های تولیدی داخل کشور قیمت مناسب تری نسبت به نمونه خارجی خود دارند و می‌توانند انتخاب اقتصادی و هوشمندانه‌تری باشند. علاوه بر این، با توجه به کاربرد و روش اعمال رنگ نسوز، این پوشش در صنایع مختلف کشور از نظر کیفیت پاسخگوی مناسبی می باشد.

آریا سطح تهران را در شبکه های اجتماعی و مرورگرها دنبال بفرمایید.

محصولات دیگر

رنگ اپوکسی

1.رنگ اپوکسی

2.رنگ پلی یورتان

پوشش اپوکسی کف

3.کفپوش اپوکسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *