رنگ نسوز یا رنگ های مقاوم حرارتی یکی از انواع پوشش های صنعتی می باشند. پایه این رنگ ها از رزین سیلیکونی و پیگمنت آلومینیوم بوده است. خواص مقاوم حرارتی رزین سیلیکونی به همراه پیگمنت آلومینیوم سبب شده تا این نوع رنگ ها تا دمای °C650 و بالاتر ( حدود °C750) را نیز تحمل نماید. این پوشش به دلیل عدم رنگ پریدگی و حفظ خاصیت در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.
رنگ های تولیدی این شرکت به سه بخش تقسیم می شود :
– رنگ نسوز مقاوم تا دمای °C250
– رنگ نسوز مقاوم تا دمای °C400
– رنگ نسوز مقاوم تا دمای °C650
بسته به کاربرد و دمایی که سطح مورد نظر در آن قرار دارد و با توجه به شرایط کار و محیط آب و هوایی رنگ نسوز متناسب انتخاب می گردد. پیشنهاد می شود جهت جلوگیری از خوردگی سطوح فلزی و مقاومت بیشتر سطح در مقابل دما و حرارت پرایمر زینک استیل سیلیکات استفاده گردد. به طور کلی کاربرد اصلی این نوع رنگ در سطوحی است که در تماس ممتد با حرارت و دمای بالا می باشند.
رنگ های پلی اورتان و اپوکسی معمولاً تا دمای °C100 تا °C120 مقاوم هستند اما رنگ نسوز برای کاربردهای در دماهای بالاتر پیشنهاد می گردد. روش استفاده و اجرای رنگ نسوز بسیار ساده و آسان می-باشد. نکته مهم در شروع کار، بسترسازی و زیرسازی مناسب سطح می باشد که نیاز است از تمیز بودن سطح و عاری بودن آن از هر گونه آلودگی و نیز گرد و غبار اطمینان حاصل شود. آماده بودن سطح و تمیز و صاف بودن آن چسبندگی بهتر رنگ نسوز را تضمین می کند.
از جمله خواص رنگ های نسوز می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– چسبندگی بالا در انواع مختلف سطوح
– مقاومت شیمیایی بالا و عدم تغییر در دماهای بالا
– زمان خشک شدن کوتاه
– ظاهر زیبا و فام نقره ای رنگ
– محافظت در برابر خوردگی
می توان از رنگ نسوز در کاربردهای ساده ای مثل شومینه خانگی و حتی سطوح صنعتی مانند بویلرها، لوله-های انتقال تحت دمای بالا، کوره ها، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها، صنایع مختلف نفت و مخازن تحت دما و …. استفاده کرد.
باید توجه داشت که اجرای رنگ نسوز در ضخامت های بالا ممکن است موجب شره شدن رنگ شود و در نتیجه پوششی مناسب و با کیفیت حاصل نشود.
رنگ نسوز در هر لایه با ضخامتی حدود ۲۰ تا ۳۰µ اعمال می گردد و در سطوح بزرگ با مساحت بالا استفاده از پاشش ها و پیستوله توصیه می شود.
بدلیل ضخامت کم فیلم خشک نهایی این پوشش، مقاومت مکانیکی کمی از خود نشان می دهد. با توجه به قیمت نسبتاً بالای رنگ نسوز نسبت به بقیه پوشش های مقاوم حرارتی و مکانیکی بهتر است، جوانب مختلف برای انتخاب دقیق و مناسب این پوشش بررسی شود و یا از مشاوران کمک گرفته شود. ذکر این نکته ضروری است که رنگ های تولیدی داخل کشور قیمت مناسب تری نسبت به نمونه خارجی خود دارند و می-توانند انتخاب اقتصادی و هوشمندانه تری باشند. علاوه بر این، با توجه به کاربرد و روش اعمال رنگ نسوز، این پوشش در صنایع مختلف کشور از نظر کیفیت پاسخگوی مناسبی می باشد.

رنگ نسوز برای استفاده در موتورها، اگزوزها، BBQ، اجاق گاز ، شومینه، دیگهای بخار، رادیاتورها، دودکش ها و مناطق دیگر که در معرض دمای بالا هستند مناسب است. اگر به دنبال رنگ یا روکش ضد گرما هستید تا بالاترین سطح محافظت از سطحی را در معرض گرمای زیاد داشته باشد، آنچه را که می خواهید در اینجا پیدا می کنید.

رنگ نسوز چیست و چگونه کار می کند؟
رنگ نسوز یا “درجه حرارت بالا” برای مقاومت در برابر درجه حرارت های بالا طراحی شده است. آنها به گونه ای ساخته شده اند که اگر در معرض دمای شدید قرار بگیرند، خراب یا تجزیه نمی شوند. برخی از رنگهای موجود در این گروه می توانند در برابر دمای حداکثر ۷۵۰ درجه سانتیگراد مقاومت کنند و سطح بالایی از حفاظت سطحی که نیاز دارید را در اختیار شما قرار می دهند. اما “بهترین رنگ نسوز” وجود ندارد. همه چیز به محیط و بستر مورد نظر بستگی دارد.

کدام محصول را انتخاب کنم؟
رنگهای نسوز ما به صورت رنگ، پرایمر یا آئروسل شکل می گیرند و در هر کدام در هنگام فرآیند کاربرد، گزینه ای را برای شما فراهم می کنند. رنگ های اسپری نسوز ما بسیار پرطرفدار هستند، بدون نیاز به برس یا غلتک، راهی آسان برای اعمال رنگ را در اختیار شما قرار می دهند.
اگر مطمئن نیستید که کدام پوشش رنگی نسوز را خریداری کنید ، با بخش فنی شرکت تماس بگیرید. ما می توانیم تمام گزینه های ممکن را با شما در میان بگذاریم.

درجه حرارت شدید همیشه اکسیداسیون را تحریک می کند، که منجر به ایجاد حفره ، زنگ زدگی و حتی از بین رفتن پشتیبانی ساختاری می شود. به همین دلیل انتخاب پوشش مناسب با استفاده از رنگ با درجه حرارت بالا برای جلوگیری از بروز این امر باید حتمی باشد. رنگ درجه حرارت بالا شامل خواصی است که می تواند باعث صرفه جویی در اگزوز ، ماشین آلات صنعتی ، منیفولد موتور ، کوره در فضای باز و غیره شود.

به همین دلیل بسیاری از کاربران تمایل دارند از این رنگها برای بهبود ظاهر و عرضه سطوح بیرونی استفاده کنند. اما آیا می دانید چگونه از آن به درستی استفاده کنید؟ آیا چیزی هست که باید در نظر گرفت ؟ آیا برای تمام سطوح مناسب است؟

درباره رنگ نسوز چه می دانید؟
اول از همه، باید بدانید که رنگ با حرارت بالا، رنگ اسپری نسوز یا رنگ اسپری با گرما زیاد مشابه هستند. همه این محصولات محافظت زیبا و محکم را برای سطوح تجاری و صنعتی که در معرض حرارت دائم از ۵۰۰۰F تا ۱۵۰۰۰F قرار دارند ارائه می دهند. یا اگر می خواهید این رنگ ها برای محیط های شدید داخلی یا دور از ساحل باشد، برای محافظت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر رطوبت بسیار کارآمد هستند. رنگهای استاندارد اغلب سیاه و نقره ای هستند (همچنین آلومینیوم با نام مستعار). اما رنگهای دیگری مانند اکسید خاکستری ، سفید ، نارنجی یا قرمز را نیز می یابید.

چهار نوع رنگ نسوز وجود دارد از جمله:

رنگ چند پلیمری مبتنی بر سیلیکون یا اپوکسی: این نوع رنگ به گونه ای تدوین شده است که هنگام استفاده در ساخت و ساز جدید یا روکش نگهدارنده، مقاومت در برابر دما زیادی را نشان می دهد. همچنین ، امکان استفاده از آن روی یک زیرلایه داغ ، بدون اینکه تاثیری بر لایه بگذارد وجود دارد. معمولاً هرچه سیلیکون بیشتر باشد ، مقاومت در برابر گرما نیز بیشتر است.
پوشش پودری با دما بالا: پودربا دما بالا اغلب برپایه سیلیکون و اپوکسی (شبیه به رنگ مایع بالایی) است. اما در حرارت بالاتر از ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰F بهتر عمل می کند. چیز دیگری هست؟ بدون VOC است و دارای طیف گسترده ای از براقیت و رنگ آمیزی کامل است.
پوشش های افزودنی فلزی و اسپری فلزی: از آنها برای محافظت در برابر خوردگی به همراه مقاومت در برابر حرارت استفاده می شود. اسپری حرارتی آلومینیوم برای جلوگیری از CUI در سکوها و گیاهان دوراز ساحلی و ساحلی استفاده می شود. در همین حال ، از رنگدانه های فلزی به عنوان تثبیت کننده دما تا ۷۵۰۰F استفاده می شود.
رنگ سرامیکی با درجه حرارت بالا: این نوع به دلیل داشتن خاصیت مقاومت در برابر حرارت بسیار معروف است. همچنین مقاومت شیمیایی ، محافظت در برابر خوردگی و یک ننتیجه پایانی سخت را ارائه می دهد. هنگام استفاده از رنگ سرامیکی با فشار بالا ، عایق و فلز موجود در زیر به خوبی محافظت می شود.

رنگ نسوز

مزایای عالی رنگ نسوز
هنگامی که یک بستر در معرض دما شدید قرار می گیرد ، می تواند منجر به خرابی سطح ، خوردگی و خرابی پوشش شود. لوله کشی و کارخانه های شیمیایی ، قطعات الکتریکی و موتور ، اجاق گاز و دودکش ها و غیره ، همه تحت دما و شرایط احتمالی مضر هستند.
به همین دلیل استفاده از رنگ با حرارت بالا برای محافظت از بستر در برابر دمای زیاد و بدون شکست در عملکرد ضروری است. برای آگاهی از فواید برتر این رنگ ، لطفا به مطالب پایین تر نگاه کنید .
• دمای مؤثر می تواند تا ۱۸۰۰۰F باشد.
• به کاهش خستگی حرارتی ، بهبود عملکرد موتورها و طولانی شدن عمر قطعات کمک می کند.
• مقاومت در برابر سایش مناسبی برای محیط های شدید دارد.
• دمای کار بالاتر را مجاز می کند و هم زمان قرار گرفتن در معرض حرارت را محدود می کند.
• از خوردگی در زیر عایق جلوگیری می کند. این بدان معنی است که پوشش محافظ دیگری را بین عایق و سطح گرم فراهم می کند.
چگونه می توان از رنگ با حرارت بالا استفاده کرد؟
کاربردهای معمولی برای رنگ با حرارت بالا
این رنگ ها در طیف وسیعی از صنایع و همچنین علاقه مندان به باربکیو و صاحبان خانه مورد استفاده قرار می گیرند.
در زیر چند کاربرد معمولی برای این رنگ وجود دارد!
موتورهای اتومبیل و گیربکس ، لوله های بخار ، سیستم های اگزوز دیزل ، موتورها ، رادیاتورها ، کوره ها ، اجاق های چوبی ، منقل ، کوره های باربیکیو ، اجاق گازها ، مشعل های زباله.
اما سوال اینجاست که چگونه می توان از آن استفاده کرد تا این موارد را به درستی پوشش دهیم؟ آیا آنها مشابه هستند؟ در واقع ، بیشتر دستورالعمل ها یکسان هستند. با این حال ، بهتر است که از روش خاص برای هر مورد یا موتور متفاوت مطلع شوید. از این رو ، ما تصمیم داریم مواردی را به نمایش بگذاریم تا بتوانید خودتان پیگیری کرده و سپس انجام دهید.
مراحل نقاشی اجاق گازچوبی
قبل از شروع کار رنگ ، باید با سازنده لوازم خانگی خود تماس بگیرید و از مناسب بودن رنگ اطمینان حاصل کنید. و در اینجا سه مرحله اصلی وجود دارد .
سطح را آماده کنید:
در مرحله اول ، شما باید هرگونه زنگ زدگی ، تاول زدن یا پوسته شدن روی سطح اجاق گاز را بررسی کرده و از بین ببرید. ماسه زدن ، شن و ماسه بلاست روش خوبی برای کمک به شما در این زمان است. پس از آن ، فراموش نکنید که روغن ، خاک ، چربی یا سایر آلودگی ها را بررسی کنید ، زیرا این مواد مانع از چسبیدن رنگ به اجاق گاز می شوند. سپس برای از بین بردن آنها از حلال چربی استفاده کنید.
بعد ، عینک ، دستکش و هر چیز دیگری که می تواند شما را از گرفتن رنگ محافظت کند ، آماده کنید.
رنگ را اعمال کنید:
اولین کار این است که قوطی را حدود ۱-۲ دقیقه تکان دهید. این تضمین می کند که حلال ها و رنگدانه های رنگ به خوبی مخلوط می شوند. برای به دست آوردن بهترین نتیجه در هنگام پاشش ، اطمینان حاصل کنید که دمای سطح اجاق گاز و هوا از ۶۵ تا ۸۵ درجه باشد.
اشکالی ندارد که رنگ را به مدت ۲ دقیقه زیر آب گرم خیس کنید تا رنگ گرم شود. اما از گرم شدن بیش از حد و یا قرار گرفتن در معرض شعله باز خودداری کنید. آیا چیزی برای توجه وجود دارد؟ به یاد داشته باشید که منطقه باید تهویه مطلوبی داشته باشد و تمام شعله های آتش خاموش خاموش شود. چگونه نقاشی کنیم؟
بهتر است اسپری رنگ حرارت بالا را روی تکه ای از مقوا تست کنید تا بدانید آیا آماده استفاده است یا خیر. روکش اول را اعمال کنید ، حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس یک لایه دیگر را اعمال کنید. هنگام نقاشی ، حتماً با فاصله ۱۲-۱۸ اینچ از اجاق گاز این کار را انجام دهید.
رنگ را عمل آوری کنید:
بسته به رنگ ، ممکن است نیاز باشد با گرم کردن اجاق گاز عمل آوری کنید. . شما باید یک آتش کوچک آماده کنید و سپس دمای اجاق گاز را به ۴۵۰۰F برساند. حدود ۱ ساعت آن را نگه دارید. بعد ، برای ایجاد آتش (۶۰۰۰F) سوخت اضافه کنید و حدود ۴۵ دقیقه آن را بگذارید.
مراحل نقاشی یک کوره گریل:
به دلیل دلایلی مانند هوازدگی ، قرار گرفتن در معرض آفتاب ، ساییدگی و پارگی و غیره ، نهایتا کوره به راحتی خراب می شود. اگر کوره شما وحشتناک شد ، باید یک روکش جدید و تازه رنگ کنید تا ظاهر آن دوباره به چشم بیاید. و این چیزی است که شما باید انجام دهید .
پیدا کردن یک مکان ایده آل:
اول از همه ، شما باید یک مکان باز و مناسب با جریان هوای کافی را انتخاب کنید . بهتر است بیرون از منزل باشید تا از پخش شدن بخار نقاشی در خانه خود جلوگیری کنید. سپس یک لایه از کیسه های زباله یا روزنامه ها را زیرکوره قرار دهید تا از ریزش قطرات روی زمین جلوگیری شود.
کوره گریل را تمیز کنید:
قدم بعدی حذف همه ذرات مواد غذایی گیر شده، جرقه و چربی های موجود در کوره گریل است. یا ممکن است بعد از نقاشی یک رویه زبر وخشن بماند. دستکش های لاستیکی بپوشید و با برس سیمی شروع به کشیدن روی داخل و خارج کنید. برای ذرات سفت و سخت ، سعی کنید آب گرم و مواد شوینده مایع را با هم مخلوط کرده و سپس قبل از تمیز کردن دوباره آن را برای چند دقیقه خیس کنید. بعد از آن از پارچه مرطوب استفاده کنید تا باقیمانده از بین برود و بگذارید کاملا خشک شود.

دیدگاه ها بسته شده است