رنگ اپوکسی

رنگ‌های اپوکسي رنگ‌های گرماسخت یا ترموست هستند که از واکنش شیمیایی رزین اپوکساید با هاردنرهای پلی آمید یا پلی آمین بدست می آیند و به دلیل دامنه خواص گوناگون و مطلوب، طیف گسترده ای از تولیدات رنگ صنعتی را به خود اختصاص می دهند. شرکت آریا سطح تهران در سبد تولیدات صنعتی تنوع کاربرد رنگ های اپوکسی را به طور کامل مد نظر قرار داده است.

انواع آسترها و رنگ‌های اپوکسي ارائه شده توسط شرکت آریا سطح تهران

 

 

رنگ اپوکسی و پوشش کف اپوکسي، واژه‌هایی هستند که اغلب به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر شما می‌خواهید یک رنگ اپوکسی بخرید و از آن به عنوان یک کفپوش در منزل استفاده کنید، ممکن است در فروشگاه ببینید از دو عبارت بطور جداگانه استفاده می کنند.

همچنین شرکت‌های تولید کننده رنگ، رنگ اختصاصی با نام شرکت خود را تولید می کنند. پوشش اپوکسي از لحاظ فنی رنگ نیست، حتی اگر با این عنوان استفاده شود. در رنگ اپوکسي، رنگ آکریلیک و اپوکسي مستقیماً با یکدیگر ترکیب می شوند که گاهی اپوکسي نوع اول نامیده می شود. فرمول آکریلیک قابلیت سفارشی‌سازی در رنگ‌آمیزی را دارد و این نوع رنگ اپوکسي مانند رنگ معمولی خشک می‌شود. مولفه اپوکسي به مقاومت رنگ در مقابل لکه‌های شیمیایی روی کف مانند بنزین یا روغن نسبت داده می‌شود، بنابراین اغلب در گاراژ و اتاق کار استفاده می‌گردد.

برای اطلاع بیشتر مقاله رنگ اپوکسی چیست؟  را بخوانید

از رنگ‌های اپوکسی می‌توان برای پوشاندن گاراژ، زیر زمین و ایوان حیاط خلوت استفاده کرد. رنگ اپوکسی ترکیبی از دو ماده مایع، رزین اپوکسي و سفت کننده است تا بدین وسیله بتوان یک روکش حلال و مقاوم محکم ایجاد کرد که بتوان از آن برای رنگ کردن کف، کف آشپزخانه و کف طبقات استفاده کرد. از انواع مختلف اپوکسی‌ها برای دوام بالایی که دارند و قابلیت استفاده از آنها در زمینهای بتنی، رنگ کردن فولاد و استفاده های صنعتی مورد توجه هستند.

کاربردهای رنگ اپوکسی

آیا برای تازه کردن زمین آماده هستید؟ رنگ اپوکسي برای کف گاراژها در رنگهای مختلف و برای ایجاد یک نوع شخصیت به گاراژ، فرموله بندی شده است. از آبی متالیک برای تمیز بودن، از رنگ کرمی روشن برای استفاده از تُن های مختلف خاکستری استفاده می شود. استفاده از یک رنگ اپوکسي نه تنها کف گاراژ شما را روشن می کند، بلکه از آن در برابر رد تایر، لکه‌های نفتی، نشت، پوسته شدن و ترک‌ها محافظت می نماید.

یک کف بتنی اپوکسي از مخلوطی ترکیب شده و درخشندگی اضافی تشکیل شده است. همین امر می‌تواند برای جلوگیری از خراش و تحمل رطوبت موجود در هوا به کار رود زیرا رنگ اپوکسي در برابر رطوبت مقاوم است. با استفاده از رنگ اپوکسی برای کف آشپزخانه از آن در برابر لکه های ناشی از سس گوجه‌فرنگی، قهوه و پوسته پوسته شدن سطح، محافظت می‌کند.

پوشش اپوکسی ترکیبی از دو جزء جداگانه برای پوشاندن کف است. در کیت‌های خریداری شده از فروشگاه های ابزارآلات یا تعمیرات منزل، باید جزء رزین اپوکسي را با سفت کننده پلی امین مخلوط کنید. برخلاف رنگ اپوکسی، این ترکیب بجز تنها خشک شدن، وضع آن قسمت را بهبود می بخشد. کف سیمانی از این عمل آوری سخت منتفع می شود زیرا این فرآیند بتن متخلخل را درزگیری می کند. وجود رزین کف را براق میکند و یک روکش کف اپوکسي، کف را در مقابل لکه و خراش (خرد شدن بتن کف) محافظت می کند.

رنگ اپوکسي رنگی برپایه آب مقاوم و محکم است که میتوان از آن برای هر سطحی استفاده نمود مانند دیوارها، سقف طبقات و پله ها. رنگ اپوکسی همچنین در مقابل کشیدن و خراش های سطحی بسیار مقاوم است بدین معنی که با آویزان کردن و برداشتن روزانه عمدتا آسیب نمی بیند. به کار بردن یک رنگ مثل این برای هر سطحی، معمولاً توسط یک متخصص انجام می‌شود. چون گاهی ممکن این رنگ روان شود یا حباب دار گردد اما اینکار ارزان است معمولاً دود کمتری می گیرد و بعید است دچار کندگی شود.

پس اگر احساس می کنید که می توانید این کار را انجام دهید، کاری است که ارزش آنرا دارد که خودتان آن را تجربه کنید. اگر شما مهارت‌های اولیه تعمیرات خانگی بدانید، در انجام این کار به کمک یک متخصص نیاز ندارید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از چند دستور ساده پیروی کنید تا کار به سرعت و به راحتی انجام گردد.

1.گام اول: از تمیز بودن سطح مطمئن شوید.

اولین قدم این است که مطمئن شوید ناحیه ای که می خواهید از اپوکسی برای آن استفاده کنید، تمیز است. این کار را با کشاندن دستمالی که آغشته به صابون(مایع دستشویی) است، انجام دهید. زمانیکه مطمئن شدید سطح مورد نظر تمیز است، باید آنرا با دستمال کاغذی بیشتر یا دستمال آشپزخانه خشک کنید. سعی کنید مطمئن شوید که دیوار کاملاً خشک است چون هرگونه رطوبت بر عملکرد رنگ اپوکسی تاثیرگزار است.

2.گام دوم: رنگ اپوکسی را اضافه کنید.

پس از آن می‌توانید از رنگ اپوکسی بر روی سطح استفاده کنید. برای داشتن بهترین شکل از رنگ آمیزی، محتویات قوطی را قبل از استفاده کاملاً به هم بزنید، چون این کار موجب مخلوط کردن بهتر مواد اولیه با هم و جلوگیری از ایجاد حباب خواهد شد. رنگ را بکشید، حتی با دست کشیدن یا ضربه زدن، مواظب باشید حباب شکل نگیرد. لحظه به لحظه رنگ باقی مانده در قوطی را بهم بزنید زیرا اینگونه مطمئن می شوید مواد تشکیل دهنده رنگ در حین استفاده از آن، از هم جدا نشده اند.

3.گام سوم: اجازه بدهید خشک شود.

زمانی که کار تکمیل شد، قبل از آنکه تصمیم بگیرید یک دست دیگر آنرا رنگ کنید یا نه، باید بگذارید رنگ خشک شود. باید اطمینان حاصل کنید وقتی که رنگ در حال خشک شدن است، هیچ‌کس آنرا لمس نمی‌ کند. اگر می خواهید یک دست دیگر آنرا رنگ کنید تا دیوار کاملاً پوشیده شود باید مطمئن شوید که رنگ تمام قسمتها کاملاً خشک شده است. حدود ۲۴ ساعت وقت بگذارید تا کاملاً مطمئن شوید، رنگ خشک شده است.

4.گام چهارم: اتمام کار

قبل از اینکه کار را تمام کنید به زدن یک لایه روغن جلا احتیاج است. این کار به رنگ اپوکسی درخشش اضافه می کند و همچنین به درزگیری بهتر دیوار کمک می نماید. دوباره باید صبر کنید تا قبل از بکارگرفتن روغن جلا سطح کاملاً خشک شود. از اسپری روغن جلا استفاده کنید تا مطمئن شوید دیوارها بطور یکدست پوشیده شده اند.

نکات ایمنی هنگام استفاده از رنگ اپوکسی

ایمنی و بهداشت

هنگام استفاده از رنگ اپوکسی از محافظت از چشم اطمینان حاصل کنید.

اگر فردی به طور تصادفی با محصول تماس چشمی پیدا کرد، فوراً آن را با آب حداقل به مدت 10 دقیقه بشویید.

با پوشیدن ماسک از ایمنی تنفسی اطمینان حاصل کنید. از تنفس غبار یا گرد و غبار خودداری کنید.

رنگ را در یک منطقه با تهویه مناسب بمالید.

رنگ اپوکسی در صورت بلعیدن باعث آسیب شدید می شود.

از ظرف خالی رنگ اپوکسی برای نگهداری خوراکی استفاده نکنید.

رنگ اپوکسی را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

مه یا اسپری رنگ برای زنان باردار خطرناک است، بنابراین از تنفس غبار یا اسپری رنگ خودداری کنید.

در صورت اورژانس با ناظر پزشکی تماس بگیرید.

رنگ اپوکسي یکی از چندین نوع رنگ است. از اپوکسی میتوان برای سطوح داخلی و خارجی استفاده کرد، اما عموماً بعنوان پوشش برای سطوح کف داخلی کاربرد دارد. وقتی که خشک شود، رنگ اپوکسی به یک سطح سخت و بادوام تبدیل می شود که آن را به بهترین انتخاب برای پوشش کف تبدیل می‌کند. بزرگترین عیب در رنگ اپوکسی این است که این رنگ حاوی موارد سمی است. همچنین اگر اشتباهی رخ دهد یا سطح رنگ شده به صورت صاف و یکدست خشک نشود، می تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند و جبران آن پرهزینه می باشد.

مقاومت در برابر ضربه

رنگ اپوکسی بسیار قوی و مقاوم در برابر فشار است. بدین معنی که اگر اجسامی که سقوط می کنند یا بر روی سطح کشیده می شوند، شکست، ترک یا شکاف ایجاد نکنند، مشکلی ایجاد نمی شود. به خاطر این توانایی، رنگ اپوکسی عموماً در انبارها، گاراژها و فروشگاه‌های تعمیر خودرو مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

مقاومت در برابر لیز خوردن

اغلب رنگهای اپوکسی دربرابر لغزش مقاوم هستند حتی وقتی خیس یا آغشته به چربی باشند. از رنگ های اپوکسی بر پایه آب یا دو جزئی آکریلیک استفاده می شود. رنگ اپوکسی قادر به فراهم کردن یک سطح صاف و مقاوم در برابر لغزش است. اگر این ناحیه ای که برای رنگ آمیزی انتخاب کردید، یکی از پر ترافیک ترین نواحی باشد، ممکن است بخواهید از پوشش اپوکسی بدون لغزش استفاده کنید، که یک سطح دارای بافت برجسته برای حفاظت بیشتر فراهم می‌کند. سطح اضافی دارای بافت برجسته معمولاً برای سکوها، سطوح شیب دار، فروشگاه های ماشین و لنگرگاه های تفریحی بکار می رود.

مقاومت دربرابر آتش

بیشتر رنگهای اپوکسی دیر شعله ور می شوند یا مقاوم به آتش هستند. آن‌ها می ‌توانند در برابر گرمای بیش از ۲۰۰ درجه سانتی گراد یا در حدود ۳۹۰ درجه فارنهایت مقاومت کنند. برای اطمینان از مقاوم بودن در برابر آتش در رنگ اپوکسی که از آن استفاده می کنید، برچسب محصول را چک کنید. به دلیل مقاومت در برابر آتش رنگ اپوکسی، معمولاً از آن برای دفع شعله های آتش در محصولات خطوط هوایی تجاری، نواحی انبار و حفظ مواد منفجره استفاده می شود.

مقاومت به آب

وقتی رنگ اپوکسی خشک می شود این رنگ بتون را از رطوبت آبهای زیر زمینی و از آب یا هر مایعی که بر روی زمین جاری شود، حفظ می کند. رنگ اپوکسی نیز در برابر نشت مواد شیمیایی مقاوم است. مواد شیمیایی به رنگ جذب نمی‌شوند و پاک‌سازی آن‌ها آسان است.

رنگ های اپوکسی برای کف بسیار محبوب هستند، زیرا تیز به نظر می آیند و بطور باورنکردنی بادوام هستند. متاسفانه این مقاومت قابل توجه موجب سخت شدن دوباره رنگ کردن همان سطح برای پروژه های متغییر می شود. اگر می خواهید بر روی رنگ اپوکسی رنگ آمیزی کنید، در اینجا چند نکته آمده که قبل از شروع کار باید بدانید. مراحل زیر به هدایت شما کمک خواهند کرد.

مرحله ۱

هر گونه کثیفی و یا مواد چسبنده را از روی سطح رنگ‌آمیزی شده با استفاده از یک چاقوی فلزی بردارید. از یک عامل چربی زدای شیمیایی و یک جارو یا برس زبر برای تمیز کردن مناطق چرب استفاده کنید. به طور کامل کل کف سیمانی را با آب صابون بشویید. از پنکه و حوله استفاده کنید تا به طور کامل زمین را خشک کنید.

مرحله ۲

رزین اپوکسی را با کاتالیزگر در یک سطل با یک چوب متحرک مخلوط کنید. هر گونه رنگی را اضافه کنید که ممکن است در جعبه شما وجود داشته باشد. غلتک را داخل مخلوط فرو کنید. این مخلوط را بر روی سطح نقاشی اپوکسی که از یک گوشه شروع می‌شود و از چپ به راست حرکت می‌کند، شکل دهید.

مرحله ۳

از چپ به راست پیشروی کنید. رنگ اپوکسی را کاملا با مخلوط اپوکسی بپوشانید. اجازه دهید که سطح به مدت ۲۴ ساعت کامل خشک شود و سپس یک پوشش دوم را اعمال کنید. قبل از خشک شدن لایه دوم، بافت اپوکسی را روی سطح بریزید.

مطالعه بیشتر:چگونگی رنگ آمیزی با رنگ اپوکسی

رنگ اپوکسی یک لایه روکش دار است که شامل یک کاتالیزور و یک رزین است. وقتی ترکیب می‌شود این دو جز در یک پوشش پایدار سفت می‌شوند و قادر به تحمل مقدار زیاد فشار هستند. رنگ اپوکسی برای سطوح بتون، مانند زیرزمین و گاراژ ایده‌آل است، همچنین می‌تواند برای پوشش کف چوبی نیز استفاده شود. اما قبل از پذیرش چوب، نیاز به چند مرحله آماده‌سازی مهم است.

سمباده زنی

کف چوبی پوشیده شده با روغن جلا موجب چسبندگی رنگ اپوکسی نمی‌شود. این پوشش‌ها باید قبل از شروع برنامه، با استفاده از یک سنباده دستی یا برقی برداشته شوند.

اضافه کردن پرایمر

سطوح چوب عریان برای چسبندگی رنگ مناسب نیستند. قبل از این که رنگ اپوکسي به کف چوبی متصل شود، باید با یک پرایمر پلاستیکی آکریلیک پوشانده شود. پرایمر باید، با استفاده از یک غلتک متصل به یک قطب غلتان به کار گرفته شود. کف چوبی آماده‌ شده باید حداقل سه ساعت قبل از آماده شدن برای رنگ اپوکسی خشک شود.

مخلوط کردن

رنگ تا زمانی که دو مولفه آن به هم متصل نشده اند مرطوب باقی خواهد ماند. رزین و کاتالیزگر را باید در یک سطل به مدت حداقل پنج دقیقه با استفاده از یک چوب متحرک به حرکت در آورد. هم چنین تحریک ناکافی می‌تواند باعث شود که اپوکسی به طور نامنظم و رگه رگه حرکت کند.

نصب

رنگ اپوکسی باید با استفاده از یک غلطک متصل به یک قطب غلتان اعمال شود. با این حال، غلتک باید مجهز به یک پوشش پرزدار مقاوم در برابر پاشش رنگ باشد. رنگ خیلی زود شروع به سفت شدن می‌کند، بنابراین کل کف باید در یک جلسه پوشش داده شود، چون بیش از یک ساعت یا دو ساعت مرطوب نمی ماند.

ملاحظات

هنگام استفاده از اپوکسی روی کف چوبی، همیشه از یک گوشه بسیار دور شروع کنید و به سمت نقطه خروج از اتاق حرکت کنید. در غیر این صورت ممکن است در داخل رنگ مرطوب گرفتار شوید.

مطالعه بیشتر:چگونگی رنگ آمیزی با رنگ اپوکسی

رنگ اپوکسی یک پوشش دو جزئی متشکل از یک کاتالیزور و یک رزین است. دو جز ترکیب می‌شوند تا یک پوشش پایدار را تشکیل دهند که قادر به ایستادگی در برابر مقدار زیاد فشار باشد. اگر شما دیواری را با روکش اپوکسی رنگ می‌کنید، یک استراتژی آماده‌سازی ویژه براساس نوع دیواری که روی آن کار می‌کنید به کار بگیرید. زمانی که سطح را آماده کردید، فرآیند رنگ کردن نسبتا ساده است.

آجر یا دیوار سیمانی را با استفاده از آبپاش پرفشار شستشو دهید. اگر در داخل خانه کار می‌کنید از یک جارو و سطل استفاده کنید. اجازه دهید دیوارها خشک شوند. یک لایه آغازگر اکریلیک را به کار ببرید. اجازه دهید آغازگر به مدت دو ساعت خشک شود. تمام ابزارهای نقاشی را با آب بشویید. رزین را با کاتالیزور در سطلی مخلوط کنید و با استفاده از یک میله همزن چوبی آن را ۵ دقیقه هم بزنید. یک لایه از رنگ اپوکسی را به کار ببرید، می توانید از یک غلتک پوشانده شده با کاور ۳۰۰۰ و متصل به قطب غلتان استفاده کنید. اجازه دهید اپوکسی به مدت چهار ساعت خشک و عمل‌آوری شود.

اپوکسی یک نوع رنگ خاص است که تعدادی کاربرد بالقوه دارد. رنگ اپوکسی یکی از سخت‌ترین و پایدارترین مواد رنگی است که امروزه در بازار موجود است.  در اینجا تعدادی از قابلیت‌های بالقوه این رنگ را مرور می کنیم:

سرویس بهداشتی و حمام

یکی از رایج‌ترین استفاده‌ها برای رنگ اپوکسی حمام و دستشویی است. این رنگ بسیار بادوام و مقاوم در برابر رطوبت است. بنابراین انتخاب مناسبی برای یک حمام است. سرویس های بهداشتی معمولا مقدار زیادی آب و بخار در خود دارند. در طی یک دوش آب‌گرم، احتمال بالایی وجود دارد که رطوبت بر روی دیوارها تاثیر بگذارد. اگر با رنگی سر و کار دارید که با این مقدار رطوبت همخوانی ندارد، ممکن است دچار مشکل شوید. بنابراین استفاده در حمام به شما این امکان را می‌دهد که از هر گونه آسیب ناشی از آب و یا آسیب ناشی از رطوبت هوا جلوگیری کنید.

سونا

استفاده بالقوه دیگر از رنگ اپوکسی در اتاق سونا است. اتاق سونا مانند اتاق معمولی شما نیست. هر گونه رنگی که بر روی دیوار باشد باید قادر به تحمل دمای بسیار بالا و مقدار زیادی رطوبت نیز باشد. این باعث می‌شود که اپوکسی تبدیل به یکی از بهترین انتخاب‌های موجود برای این سناریو شود. در طول سال‌ها، ثابت شده‌ است که رنگ اپوکسی یک انتخاب خوب برای این نوع کاربرد است و به خوبی در برابر رطوبت مقاومت کرده‌ است. استفاده از نوع دیگری منجر به ترک خوردن و پوسته شدن دیوارها گردیده و نیاز به تمیز کردن آن می‌شود.

اتاق استخر

یک اتاق استخر مکان بالقوه عالی دیگری برای استفاده از رنگ اپوکسی است. اتاق‌های استخر که در داخل خانه هستند، مقدار زیادی رطوبت در هوا ایجاد می‌کنند. بنابراین، شما به چیزی روی دیوارها نیاز دارید که می‌تواند در برابر مقدار رطوبت بالای هوا مقاومت کند و به طور منفی تحت‌تاثیر قرار نگیرد. در این کاربرد، رنگ اپوکسی به معنای واقعی کاربردی است.

گاراژ

گاراژ مکانی است که افراد قسمت زیادی از زمانشان را در آن سپری می‌کنند. مردم مدام روی زمین قدم می‌زنند و ماشین‌ها به داخل و خارج رانندگی می‌کنند. بنابراین، اگر می‌خواهید کف گاراژ را رنگ آمیزی کنید، به چیزی نیاز دارید که بتواند فشار زیاد عبور و مرور را تحمل کند. اپوکسی راه‌حل مناسبی برای این سناریو است. اگر ابزار یا وسیله سنگینی از دستتان زمین بیفتد، بیشتر اوقات به آسیب نمی‌زند و نیاز به تعمیر ندارد. اپوکسی توانایی زیادی برای مقاومت در برابر خراش و وسایل نقلیه سنگینی که روی آن حرکت می‌کنند دارد.

کاربردهای تجاری

علاوه بر بسیاری از کاربردهای مسکونی، رنگ اپوکسی عموما در کاربردهای تجاری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. نصب آن بر روی دیوارها در یک ساختمان تجاری، به شما یک سطح نقاشی شده می‌دهد که می‌تواند در برابر سایش و پارگی مقاومت کند. در یک ساختمان تجاری، افرادی را خواهید داشت که به طور مداوم در داخل و خارج حرکت می‌کنند و حجم زیادی از ترافیک برای مقابله با آن وجود دارد. رنگ اپوکسی می‌تواند یک راه‌حل خوب در این مورد باشد.

اپوکسی اغلب به عنوان پوشش کف استفاده میشود و از ترکیب رزین با یک سفت کننده تولید میشود. بادوام است و پس از استفاده، سخت و براق میشود. برای دستیابی به یک محصول نهایی مطلوب به این نوع پوشش رنگ اضافه می شود و هر ۳ نوع آن در رنگ بندی های متنوع موجود است. انواع رنگ بر اساس میزان مواد جامد آن دسته بندی میشود که بر این اساس ۳ نوع دارد:

۱۰۰ درصد جامد

خالص ترین نوع رنگ اپوکسی است. اگرچه بادوام است اما به سرعت خشک و سخت می شود و به دلیل گران قیمت بودن بیشتر برای افراد حرفه ای پیشنهاد میشود.

رنگ اپوکسی بر پایه حلال

رنگ بر پایه حلال از ۴۰ تا ۶۰ درصد جامد اپوکسی تشکیل شده که با حلال های شیمایی ترکیب می شود. این نوع اپوکسی به دلیل تنوع بالای رنگ بسیار محبوب است اما بخارات ساطع شده از آن می تواند خطرناک باشد. اگرچه این بخارات به خوبی جذب زمین میشوند، توصیه میشود جهت جلوگیری از ورود آنها به ریه هنگام رنگ آمیزی از تجهیزات مناسب استفاده گردد. قیمت این نوع رنگ مناسب و متعادل است.

رنگ اپوکسی بر پایه آب

این نوع اپوکسی از ۴۰ تا ۶۰ درصد جامد حل شده در آب تشکیل شده است. بخارات آن سمی نیستند و لذا برای مصارف خانگی بهترین گزینه است.

آیا پوشش کف اپوکسی مقاوم به خراش است؟

مقداری از اپوکسی در مقابل خراش بر روی پوشش کف اپوکسی براستی مقاوم خواهد بود. پوشش ضخیم تر از ترکیبی از رزین و سخت کننده ای تشکیل می شود که از خراش هایی که در اثر سقوط اجسام سنگین ایجاد می گردد، جلوگیری میکند. رنگ با مخلوط اپوکسی کمتر ممکن است ردی که نشان دهنده میزان نیروی وارد شده به کف یا جهت افتادن شئ است را نشان دهد.

در مقایسه با کاشی، چوب و یا دیگر پوشش‌های کفپوش، پوشش کف اپوکسی به عنوان مقاومترین دربرابر خراشیدگی مطرح می‌شود. نواحی با ترافیک بالا، فضاهای باز، عرشه، فضاهای کاری و نواحی با رطوبت زیاد مانند کف استخر یا سونا متقاضیان عالی برای استفاده از پوشش کف اپوکسی هستند زیرا دارای خراشیدگی، رطوبت بالا و عایق فرسایشی می باشند.


آیا پوشش کف اپوکسی ارزان تر از کاشی کردن است؟

به اندازه فضا بستگی دارد. یک کیت پوشش کف اپوکسی به نسبت دوامی که دارد، ارزانترین گزینه برای کف پوش است. رنگ اپوکسی می تواند به اندازه یک گالن بنزین ۳۰ دلار هزینه داشته باشد که برای پوشش چند صد متر مربع فضا کافی است. در مقایسه با کاشی های کف پوش که می‌تواند از چند سنت تا ده‌ها دلار برای هر متر کاشی هزینه بر باشد، رنگ بسیار ارزان‌تر است.

مزایای یک روکش کف اپوکسی از کاشی بیشتر است: یک رنگ اپوکسی سخت‌تر، محکم تر و پایدارتر از یک کاشی استاندارد است. زمانیکه یک پوشش کف اپوکسی به سختی آسیب می ‌بیند، کاشی‌ها می ‌توانند بیشترین خراب شدگی یا شکستگی را داشته باشد. تنها عیب پوشش اپوکسی این است که با گذر زمان ممکن است زرد شود که بستگی دارد به تمیزی رزین و اینکه چقدر در معرض نور آفتاب است، دارد. این اثر عمده ای بر وضوح و کدر شدن رنگ پوشش اپوکسی دارد و بخاطر رنگ نیست.

رنگ‌های اپوکسی در صنعت بیشتر به منظور افزایش مقاومت سطوح در برابر خوردگی، مواد شیمیایی، عوامل فیزیکی و حرارت مورد استفاده قرار می‌گیرند. رنگ اپوکسی شامل دو بخش هاردنر و رزین اپوکسی می‌شود. در انواع مختلف رنگ میزان اختلاط هارنر و جز کلی رزین اپوکسی بسته به نوع رنگ اپوکسی متغیر است و لازم است به دستورالعمل اعمال رنگ و مشخصات فنی مراجعه شود. موضوع مهم دیگر، توجه به زمان ژل شدن و محدودیت زمانی در حین اجراس رنگ است. برای حصول بهترین نتیجه، فرآیند آماده سازی سطح کار برای اجرای رنگ اپوکسی بسیار حائز اهمیت است. در واقع زیرسازی سطح بخشی از اعمال رنگ محسوب میشود. لازم به ذکر است فاکتورهای مختلفی برای تعیین قیمت رنگ اپوکسی وجود دارد.

به منظور مشاوره در مورد خرید رنگ اپوکسی و دریافت اطلاعات فنی مربوط به این محصول، لطفا همین حالا با کارشناسان فروش شرکت آریا سطح تهران تماس بگیرید. همچنین، ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

محصولات دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *