شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای  ایجاد تغییرات در فضای خانه تصمیم بگیرید رنگ دیوارها، سقف و گاها رنگ کف خانه را تغییر دهید. اما آیا می‌توان کف خانه را رنگ زد؟ در این مقاله به نکاتی که باید درباره رنگ زدن کف خانه بدانید اشاره خواهیم کرد و در نهایت به شما بستگی دارد که با توجه به شرایط و نوع کفپوش و نوع رنگی که در نظر دارید، کف خانه را رنگ بزنید یا خیر.

 بایدها و نبایدهای رنگ زدن کف خانه

باید وقت و زمان کافی برای آماده سازی سطح داشته باشید

یکی از مهم‌ترین نکات برای رنگ آمیزی هر سطحی، آماده سازی آن است. اگر می‌خواهید یک سطل رنگ بخرید و بدون هیچ آماده سازی آن را روی کفپوش خانه بزنید، بهتر است دست نگه دارید چرا که با این کار نه تنها به نتیجه دلخواه نمی‌رسید بلکه نتیجه نهایی بسیار بی‌کیفیت و بی‌دوام خواهد شد. باید آلودگی‌های موجود روی سطح از بین رفته و سطح ساب زده شود تا چسبندگی رنگ به روی آن بیشتر شود. رنگ زدن روی سطحی که آماده سازی نشده ماندگاری بسیار کوتاهی خواهد داشت.

آیا می‌توان کف اتاق را رنگ زد؟ 9 نکته که باید درباره رنگ زدن کف خانه بدانید

ظاهری مدرن به یک خانه قدیمی بدهید

اگر خانه قدیمی دارید که می‌خواهید تغییری در آن اعمال کنید، به جای اینکه بخواهید کفپوش را کاملا عوض کنید می‌توانید آن را رنگ بزنید. معمولا کفپوش چوبی در چنین حالتی برای رنگ زدن مناسب‌تر است. بنابراین به نوع کفپوشی که دارید دقت کنید چرا که رنگ زدن به روی همه سطوح به یک شکل انجام نشده و پیشنهاد نمی‌شود. در چنین حالتی با رنگ زدن به کف خانه می‌توانید ظاهری مدرن به آن بدهید و در عین حال چهره قدیمی آن را حفظ کنید.

رنگ زدن کف خانه

به اتاق کم نور، روشنایی بیشتری ببخشید

اگر یک اتاق کم نور دارید، انتخاب رنگ سفید برای کف اتاق می‌تواند ایده خوبی باشد. رنگ سفید کفپوش فضای اتاق را بزرگ و وسیع‌تر نشان می‌دهد. بخصوص در اتاق‌های کوچکی که پنجره و نور طبیعی ندارند.

  • می‌توانید ظاهری متفاوت به فضای خانه بدهید

از تغییر دادن وسایل خانه و رنگ دیوارها خسته شده‌اید؟ شاید این بار تصمیم گرفته باشید فضای خانه را با تغییر رنگ کفپوش آن تغییر دهید. هرچند این کار به این سادگی که گفته می‌شود نیست اما می‌تواند یک ایده برای تغییر موقت فضای خانه باشد. اینکه شما می‌توانید هر رنگی که دلتان بخواهد را برای کف خانه انتخاب کنید، دست شما را در انتخاب دکوراسیون خانه باز می‌گذارد.

کفپوش آسیب دیده را رنگ نزنید

بدون شک نیازی به توضیح وجود نخواهد داشت. کفپوش آسیب دیده بدون هیچ تردیدی به روی نتیجه نهایی رنگ آمیزی شما تاثیر خواهد گذاشت. هر نوع آسیبی، از آسیب در اثر رطوبت، شکستگی، پوسته شدن و هر چیزی که سطح را از یک سطح کاملا صاف دور می‌کند باید پیش از رنگ زدن ترمیم شود. هرچیزی زیر رنگ باید در شرایط خوبی قرار داشته باشد تا رنگ به خوبی به روی آن بچسبد.

اگر می‌خواهید از تصمیمتان برگردید کفپوش را رنگ نزنید

در نظر داشته باشید رنگ زدن کفپوش یک کار دائمی محسوب می‌شود. هرچند به مرور زمان ممکن است رنگ از روی کفپوش پاک شود اما دیگر کفپوش شما به حالت قبل باز نمی‌گردد. پس به این کار به چشم یک کار موقت نگاه نکنید بلکه شاید مجبور باشید چند بار رنگ را ترمیم کنید تا به نتیجه دلخواه برسید اما مجدد کفپوش پیشین را نخواهید داشت.

کفپوش موزاییک، آجر و سنگ را بهتر است رنگ نزنید

رنگ زدن موزاییک خیلی عالی نخواهد شد. علاوه بر اینها، ماندگاری رنگ به روی چنین سطوحی زیاد نیست و خیلی زود از بین می‌رود. بنابراین از رنگ زدن چنین سطوحی انتظار بالایی نداشته باشد. همچنین در نظر داشته باشید موزاییک یا آجر ممکن است در مرحله ساب زدن آسیب ببینند و نه تنها نتوانید آن را رنگ بزنید بلکه کفپوش اولیه را نیز خراب کنید. کفپوش چوبی بیش از هر کفپوش دیگری رنگ می‌شود و معمولا ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

رنگ زدن کفپوش پارکینگ

اگر می‌خواهید کفپوش پارکینگ خانه را تغییر بدهید، کفپوش اپوکسی بهترین گزینه شما خواهد بود.

اگر می‌خواهید کفپوش را با طرح خاصی رنگ بزنید اما الگو ندارید بهتر است منصرف شوید

شاید تصاویری از طرح‌های متنوع برای کفپوش دیده باشید و تصمیم بگیرید با رنگ‌های مختلف این کار را روی کفپوش خانه انجام دهید. اما باید در نظر داشته باشید تمامی این طرح‌ها با الگو و رنگ خاص اجرا می‌شوند. همینطور لازم است این نکته را نیز در نظر بگیرید که طرح‌ها در بهترین حالتشان به تصویر کشیده می‌شوند بنابراین مراحل اجرا و ماندگاری آن هیچگاه مشخص نیست. در هر حال اگر تصمیم گرفتید چنین طرحی را روی کفپوش خانه اجرا کنید حتما از الگو استفاده کنید.

اجرای طرح و نقش متفاوت به روی کفپوش خانه

جاهای پرتردد را بهتر است رنگ نزنید

رنگ زدن کف خانه نیازمند مراقبت‌های بیشتری است چرا که رنگ‌ها اغلب برای اینکه رویشان راه بروید طراحی نشده‌اند و در چنین حالتی آسیب پذیرتر هستند. معمولا لازم است به روی رنگی که می‌زنید از یک لایه محافظ نظیر لاک پلی یورتان نیز استفاده کنید تا ماندگاری رنگ بالاتر برود. هرچند در برخی مواقع استفاده از لایه‌های محافظ موجب لیز شدن کفپوش می‌شوند. بنابراین اگر این مساله برایتان مهم است و نمی‌توانید از کفپوش بیش از پیش مراقبت کنید، شاید بهتر است از این کار منصرف شوید.

جمع بندی

تصمیم گیری برای رنگ زدن کف خانه به خودتان بستگی دارد اما از لحظه اجرا تا مراقبت‌های پس از رنگ زدن را باید در این تصمیم لحاظ کنید تا بتوانید نتیجه بهتری بگیرید. برای انتخاب رنگ کف بهتر است از رنگ‌های مقاوم‌تر نظیر رنگ اپوکسی ، رنگ پلی یورتان یا رنگ روغنی استفاده کنید اما معمولا رنگ‌های پایه آب برای چنین کاربردی پیشنهاد نمی‌شود.