از خلق آثار هنری گرفته تا ساخت میزهای اپوکسی یا محافظت از کف با استفاده از کفپوش اپوکسی، رزین اپوکسی کاربردهای متنوعی دارد. همین تنوع موجب می‌شود سوالات بسیاری پیرامون استفاده از این رزین بوجود بیاید. در این پست سعی داریم به تمامی سوالاتی که ممکن است در ذهن شما درباره کاربردهای رزین اپوکسی و کار با این محصول ایجاد شده باشد پاسخ دهیم. در صورتیکه سوال شما در این پست پاسخ داده نشد حتما در نظرات با ما در میان بگذارید.

آیا می‌توان از رزین اپوکسی به روی چوب استفاده کرد؟

میز اپوکسی

میز اپوکسی از جمله کارهای هنری ترکیبی اپوکسی و چوب است که محبوبیت بسیاری در سراسر جهان پیدا کرده است.

انواع مختلف چوب را می‌توان به خوبی با رزین اپوکسی مهر و موم یا به اصطلاح آب بندی کرد. بدین معنا که می‌توان با استفاده از این رزین هر نوع سطح چوبی را مستحکم کرده و از آن در برابر رطوبت و آسیب دیدگی محافظت کرد. رزین اپوکسی را می‌توان در شرایط زیر به روی چوب استفاده کرد:

کاربردهای رزین اپوکسی به روی چوب

 • تعمیر اجزای قایق با تاپکونت و ژلکوت
 • محافظت از سطح میز چوبی
 • محافظت از سطوح چوبی همانند کانتر آشپزخانه‌ها
 • ساخت میزهای چوبی اپوکسی
رزین اپوکسی به روی قایق چوبی

از کاربردهای رزین اپوکسی می‌توان به آب بندی سطوح چوبی قایق‌های تفریحی اشاره کرد.

رزین اپوکسی به روی کانتر چوبی آشپزخانه

رزین اپوکسی برای محافظت از سطوح چوبی در جاهایی که امکان رطوبت وجود دارد نیز استفاده می‌شود. در برخی مواقع لاک پلی یورتان نیز می‌تواند همین نتیجه را بهمراه داشته باشد.

چطور رزین اپوکسی را از روی سطوح پاک کنیم؟

یکی از ویژگی‌های رزین اپوکسی قدرت چسبندگی و استحکام آن است. اما اگر هنگام کار با اپوکسی به طور تصادفی نقطه‌ای از سطح یا وسایلتان آغشته به اپوکسی شود، دیگر پاک کردن آن ساده نیست. بخصوص وقتی که زمان پخت رزین گذشته باشه و بسیار سفت و مستحکم شده باشد. به همین دلیل است که اغلب پیشنهاد می‌شود در صورتیکه قبلا با رزین اپوکسی کار نکرده‌اید برای اجرای کفپوش اپوکسی حتما از یک تیم حرفه‌ای کمک بگیرید.

با اینحال اگر در حال حاضر به این دلیل در این صفحه هستید که بخواهید رزین اپوکسی را از روی سطحی پاک کنید باید از تینر اپوکسی استفاده کنید. حلال را روی سطح بریزید و بگذارید یک ساعت بماند تا مواد اپوکسی نرم شود. سپس باید نقطه‌ای که می‌خواهید تمیز کنید را حرارت دهید. این حرارت باید به 200 درجه سانتیگراد برسد تا مواد کاملا نرم شده و به حالت مایع بازگردد. سپس با یک وسیله تیز آن را از روی سطح بتراشید.

در نظر داشته باشید این مراحل پیچیدگی‌های خاصی دارد که ممکن است برای تازه‌کارها دشوار باشد. بعنوان مثال حرارت دادن سطح باید به آرامی انجام شود چرا که ممکن است به سطح آسیب برساند. بنابراین برای کار با رزین اپوکسی اطلاعات کامل جمع کنید و به ریزه‌کاری‌ها توجه بیشتری داشته باشید.

آیا روکش‌های اپوکسی ضد آب هستند؟

یکی از کاربردهای رزین اپوکسی در کفپوش اپوکسی است. از آنجایی که رزین اپوکسی پس از اجرای کفپوش اپوکسی و پخت کامل آن، کاملا یکپارچه و یکدست می‌شود و هیچ درزی در آن باقی نمی‌ماند، بنابراین هیچ روزنه‌ای برای نفوذ آب در این کفپوش وجود ندارد و می‌توان با اطمینان گفت کفپوش‌های اپوکسی ضد آب هستند.

کفپوش اپوکسی در پارکینگ

کفپوش اپوکسی یک کفپوش ضد آب و بسیار مستحکم است.

آیا اپوکسی برای مواد غذایی مضر است؟

یکی از کاربردهای رزین اپوکسی برای کفپوش کردن آشپزخانه‌های صنعتی و بزرگ استفاده است. زمانی که رزین کاملا پخت شود هیچ خطری برای مواد غذایی ندارد. اما هنگام اجرای آن و مدت زمانی که طول می‌کشد تا سطح کاملا خشک شود، موادی که از آن ساتع می‌شود می‌تواند برای مواد غذایی مضر باشد به همین جهت باید همه چیز در طی اجرا از محل خارج شود و پس از اتمام کار و نهایی شدن آن به محل بازگردانده شوند. علاوه بر اینها در برخی مواقع از اپوکسی برای ساخت کانتینرها و ظروف موادغذایی استفاده می‌شود. هرچند اغلب تولیدکنندگان به دلیل پرهزینه بودن این کار، گزینه‌های دیگر را ترجیح می‌دهند.

چطور می‌توان رزین اپوکسی را بدون حباب اجرا کرد؟

یکی از مشکلاتی که هنگام کار با اپوکسی دیده می‌شود شکل گیری حباب‌هایی در داخل رزین اپوکسی است که وجود آن در کیفیت کار تاثیر می‌گذارد بخصوص کارهای هنری و ساخت زیورآلات اپوکسی که نیاز به ظرافت بیشتری دارند. برای جلوگیری از این اتفاق موارد زیر را رعایت کنید:

 • ظرف رزین را قبل از ترکیب آن با هاردنر تکان ندهید.
 • هنگام ترکیب رزین و هاردنر نیز توجه داشته باشید دستانتان تکان بیش از حد نخورد. هر چه این دو ماده با ثبات و یکپارچگی بیشتری با هم ترکیب شوند حباب کمتری در آن دیده خواهد شد.
 • قرار دادن رزین و هاردنر در یک ظرف جدا درون آب گرم می‌تواند کمک کند حباب‌ها از بین بروند.
 • در برخی مواقع استفاده از یک وکیوم می‌تواند به از بین بردن حباب‌ها کمک کند. اما این مرحله از کار اغلب توسط افراد خبره و حرفه‌ای در زمینه کار با اپوکسی انجام می‌شود و به تازه‌کارها توصیه نمی‌شود.

ترکیب اپوکسی و هاردنر

عبارت Pot Life در توضیحات رزین اپوکسی به چه معناست؟

پات لایف (Pot Life) یکی از ویژگی‌هاییست که اغلب در رنگ‌های دو جزئی به آن توجه می‌شود. این عبارت که آن را فرصت کاربری نیز خطاب می‎کنند حداکثر مدت زمانی است که پردازش رزین یا اعمال آن به روی سطح طول می‌کشد. این مدت زمان یعنی از زمانیکه رزین و هاردنر با هم ترکیب شوند و تا زمانی که برای اجرا مناسب هستند. پات لایف به پارامترهای مختلفی بستگی دارد:

 • رزین استفاده شده و تولید کننده
 • مقدار رزین اعمال شده در هر بار اجرا
 • دمای محیط اجرا
 • دمای محیط مخلوط کردن اپوکسی رزین

استحکام و چسبندگی رزین ترکیب شده با توجه به اتمام پات لایف آن تغییر می‌کند. بنابراین باید در نظر داشته باشید ترکیب رزین و هاردنری که ایجاد کرده‌اید طی این مدت زمان مصرف شود چرا که در صورتیکه پات لایف به اتمام برسد ترکیب شما قابل استفاده نخواهد بود. بنابراین اگر می‌خواهید رزین را ترکیب کنید به این مدت زمان دقت داشته باشید و هر بار مقداری که می‌توانید در این مدت مصرف کنید را با هاردنر ترکیب کنید تا از هدر رفتن رزین جلوگیری کنید.

چطور رزین اپوکسی را رنگی کنیم؟

رنگی کردن رزین اپوکسی

از چه رنگ‌هایی برای رنگی کردن رزین اپوکسی استفاده می‌شود؟

اپوکسی رزین به طور طبیعی بیرنگ و شفاف است. اما حتما دیده‌اید از اپوکسی در کارهای هنری استفاده شده و آن را در رنگ‌های متنوعی اجرا می‌کنند. شاید برایتان این سوال بوجود بیاید که چطور رزین اپوکسی را رنگی کنیم. برخی از تولید کنندگان رزین اپوکسی می‌توانند این کار را یپش‌تر برایتان انجام دهند و رزین اپوکسی را با پیگمنت‌های مناسب به رنگ دلخواهتان تبدیل کنند. اما اگر خودتان بخواهید رزین را رنگی کنید می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 • پیگمنت‌های رنگی پودر شده
 • جوهرهای رنگی الکلی
 • رنگ‌های کنسانتره به شکل مایع
 • رنگ‌های ایربراش

در نظر داشته باشید که برای رنگی کردن رزین اپوکسی نیاد از رنگ پایه آب استفاده کنید. آب موجود در این رنگ‌ها ممکن است از سخت شدن اپوکسی جلوگیری کند و نتیجه نهایی کارتان به اندازه کافی باکیفیت نشود.

چطور رزین اپوکسی را مخلوط کنیم؟

با توجه به اینکه چه استفاده‌ای می‌خواهید از رزین اپوکسی داشته باشید می‌توانید به روش‌ها و با استفاده از تجهیزات مختلفی مواد را با هم ترکیب کنید.

ترکیب اپوکسی رزین در حجم کم

برای استفاده از اپوکسی برای کارهای هنری و ساخت جواهرات اپوکسی به حجم کمتری از رزین اپوکسی نیاز داریم. برای این کار از پیمانه‌هایی که برای اندازه گیری به کار می‌رود استفاده کنید. همچنین برای ترکیب رزین و هاردنر در چنین مصارفی از کاردک‌هایی با لبه صاف کمک بگیرید.

ساخت جواهرات با اپوکسی

جواهرات اپوکسی امروزه طرفداران بسیاری کسب کرده است.

ترکیب اپوکسی رزین در حجم بالا

اگر می‌خواهید بیشتر از یک لیتر رزین را ترکیب کنید باید از یک ظرف بزرگ استفاده کنید که بتوانید چند دقیقه با استفاده از دریل مخصوص به هم زدن و ترکیب کردن اپوکسی بپردازید.

آیا رزین اپوکسی خطرناک است؟

رزین و هاردنر هر دو حاوی مواد شیمیایی هستند که نباید به طور مستقیم با پوست برخورد داشته باشند چرا که ممکن است حساسیت ایجاد کرده و موجب خارش پوست شود. به همین دلیل است که توصیه می‌شود هنگام کار با اپوکسی نکات ایمنی را رعایت کنید، دستکش دست کنید و ماسک بزنید و حتما در اتاقی که تهویه کننده هوا در آن روشن است با این مواد کار کنید. بیشتر درباره خطرات اپوکسی و نکاتی که باید رعایت کنید بخوانید.

مزایای رزین اپوکسی چیست؟

 • مقاومت بالا در برابر سایش (همین موجب شده اپوکسی گزینه مناسبی برای کفپوش پارکینگ باشد.)
 • مقاوم در برابر ضربه
 • ضد آب و بدون روزنه
 • چسبندگی بالا به روی سطوح مختلف (همانند چوب)
 • مقاوم در برابر حرارت
 • مقاوم در برابر مواد اسیدی
 • به شکل یک عایق الکتریکی عمل می‌کند (که موجب می‌شود اپوکسی گزینه مناسبی برای کفپوش‌های آنتی استاتیک باشد.)
اپوکسی می‌تواند گزینه مناسبی برای کفپوش مراکز داده‌ها یا دیتاسنترها باشد.

اپوکسی می‌تواند گزینه مناسبی برای کفپوش مراکز داده‌ها یا دیتاسنترها باشد.

معایب رزین اپوکسی چیست؟

 • اپوکسی مقاومت بالایی در برابر اشعه UV ندارد. این یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های اپوکسی و پلی یورتان است که موجب می‌شود پلی یورتان گزینه بهتری برای استفاده در فضای باز باشد.
 • پاک کردن اپوکسی پخته شده کار بسیار دشواری است.
 • مواد اپوکسی برای برخی افراد آلرژی زا است.

هنگام خرید رزین اپوکسی به چه نکاتی توجه کنیم؟

خرید رزین اپوکسی به طرق مختلفی امکان پذیر است، از مراجعه به فروشگاه‌ها تا خرید آنلاین. بنابراین تهیه این محصول کار دشواری نیست اما نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این است که تا چه حد محصولی که خریداری می‌کنید مناسب کارتان است. بنابراین بهتر است پیش از خرید رزین اپوکسی به کاری که می‌خواهید با آن انجام دهید (مثلا ساخت جواهرات اپوکسی، میز اپوکسی یا اجرای کفپوش اپوکسی) و ویژگی‌هایی که از این محصول انتظار دارید توجه کنید.

جهت مشاوره خرید رزین اپوکسی با ما در آریا سطح تهران در ارتباط باشید.