انتخاب ابزار رنگ به اندازه انتخاب رنگ اهمیت دارد. بخصوص برای افرادی که می‌خواهند بدون هیچ پیش زمینه درباره نقاشی ساختمان یا رنگ‌ها نسبت به رنگ آمیزی دیوارها یا سقف اقدام کنند. در چنین مواقعی لازم است بدانید قلممو بهتر است یا غلطک رنگ. هرچند گزینه‌های متنوع دیگری هم برای رنگ آمیزی دیوارها وجود دارد، از جمله پیستوله یا اسپری رنگ، اما از آنجا که کار با قلم مو و غلطک ساده‌تر است، اغلب افراد اولین انتخابشان یکی از این دو ابزار یا گاها هر دوی آن‌هاست. اما از کجا بدانیم کدام ابزار مناسب کار ماست؟

پیش از هر چیزی انتخاب ابزار رنگ به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد از جمله:

  • میزان توانایی ما در رنگ آمیزی سطوح
  • بافت دیوار
  • نتیجه‌ای که می‌خواهیم از رنگ زدن سطوح بگیریم.

ابزار رنگ : قلممو رنگ

قلممو رنگ را قدیمی‌ترین ابزار رنگ آمیزی دیوار می‌شناسند. قلم رنگ یک ابزار دقیق است بنابراین اغلب جاهایی از این ابزار استفاده می‌شود که نیاز است رنگ آمیزی با جزییات و دقت بیشتری انجام گیرد. قلممو نیز انواع مختلف دارد که با توجه به اینکه برای چه سطح یا بافتی استفاده می‌شود انتخاب می‌گردد. اغلب از قلممو برای رنگ آمیزی فضاهای باریک و ظریف همانند گچبری‌ها و حکاکی‌های سقف یا دیوار استفاده می‌شود. نقاطی که فرو رفتگی بیشتری دارد با قلم با کیفیت و دقت بیشتری رنگ می‌شود. چارچوب درها، پایه میز یا هر جایی که مساحت کمی را به خود اختصاص داده است.

قلم مو یا غلطک رنگ؟ کدام ابزار رنگ مناسب کار شماست؟از سوی دیگر، رنگ آمیزی دیوار و سطوح وسیع با قلم مو، حتی اگر بزرگترین سایز آن باشد، اغلب پیشنهاد نمی‌شود. بخصوص اگر تازه کار هستید و آشنایی کاملی با تکنیک‌ها و فنون رنگ آمیزی با قلم مو ندارید. علاوه بر اینها، رنگ آمیزی سطوح وسیع با قلممو معمولا مقرون به صرف نیست چرا که قلم نسبت به غلطک رنگ ضخیم‌تری به روی دیوار می‌کشد. بنابراین رنگ آمیزی یک دیوار با قلم رنگ بیشتری از رنگ آمیزی همان دیوار با غلطک مصرف خواهد کرد. همچنین فاکتور «زمان» نیز نشان می‌دهد رنگ آمیزی با غلطک با سرعت بیشتری انجام می‌شود و رنگ آمیزی با قلممو حوصله بیشتری نیاز دارد.

ابزار رنگ : غلطک رنگ

همانطور که به آن اشاره شد، غلطک، رنگ نازک‌تری روی دیوار می‌کشد. سرعت و سهولت اجرای بیشتری نیز دارد. اما از سوی دیگر، برای رنگ آمیزی ریزه کاری‌ها و جزییات مناسب نیستند چرا که رنگ را به نقاطی که در دسترس نیستند، همانند لا به لای گچبری‌ها و حکاکی‌ها، وارد نمی‌کند بنابراین اگر چنین نقاطی را با غلطک رنگ بزنید معمولا با ناهمسان بودن رنگ مواجه خواهید شد. علاوه بر اینها، با توجه به بافت دیوار، از بین انواع غلطک باید غلطک صحیحی را انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

قلم مو یا غلطک رنگ؟ کدام ابزار رنگ مناسب کار شماست؟ اگرچه رنگ آمیزی با غلطک سرعت بالایی دارد اما این مساله نباید موجب شود فاکتور دقت را ندیده بگیرید. در صورتیکه بدون توجه به میزان رنگ لود شده در غلطک و یا تکنیک اجرا، دیوار را رنگ کنید ممکن است با ناهمسان بودن رنگ یا ریزش رنگ روی دیوار و فضای اطراف آن مواجه شوید. هرچند راه حل‌هایی برای برطرف کردن این ایرادات رنگ وجود دارد اما با پیشگیری از آن‌ها نه تنها زمان بیشتری برای خودتان می‌خرید بلکه رنگ کمتری نیز هدر خواهد رفت.

تکنیک رنگ آمیزی دیوار با غلطک و قلممو رنگ

معمولا افراد تصمیم می‌گیرند یکی از این دو ابزار را برای رنگ آمیزی دیوار انتخاب کنند. این در حالیست که انتخاب هر دوی آن‌ها می‌تواند نتیجه بهتری برایتان داشته باشد. تکنیک رنگ آمیزی دیوار با غلطک و قلم مو پیشنهاد می‌کند ابتدا ریزه کاری‌ها، گوشه‌های دیوار، چارچوب درب‌ها و پنجره‌ها و به طور کلی نقاطی که نیاز است با قلممو رنگ آمیزی شود را رنگ بزنید. سپس فضای وسیع دیوار را با غلطک مناسب شروع به رنگ زدن کنید. با این کار کیفیت رنگی که اجرا می‌کنید بیشتر خواهد بود و رنگ زیادی نیز هدر نخواهد رفت. هرچند لازم است همچنان تکنیک‌های اولیه رنگ آمیزی با غلطک و رنگ آمیزی دیوار با قلم مو را بدانید تا بتوانید به بهترین شکل این پروژه را اجرا کنید.

رنگ و ابزار با کیفیت انتخاب کنید

اگرچه رنگ آمیزی دیوارها ترفندها و تکنیک‌هایی دارد که دانستن آن‌ها می‌تواند به یک اجرای رنگ خوب و باکیفیت منجر شود اما در صورتیکه از رنگ مناسب و باکیفیتی استفاده نکرده باشید تمام زحماتتان هدر می‌شود. صنایع رنگ آریا پارس انواع رنگ ساختمانی تولید شده از بهترین مواد و با بالاترین کیفیت را در بازار ارائه کرده است تا رنگ آمیزی خانه برای شما آسان‌تر و لذتبخش‌تر شود.