رنگ‌آمیزی دیوار با قلم مو یکی از قدیمی‌ترین روش‌های نقاشی ساختمان است. برای بسیاری از افراد که مبتدی هستند و می‌خواهند دیواری را رنگ بزنند، کار با قلممو ساده به نظر می‌رسد. شاید فکر کنید داشتن یک سطل رنگ و یک قلم مو برای اینکه تغییری در ظاهر خانه خود ایجاد کنید کافیست اما راهکارهایی وجود دارد که لازم است برای استفاده از این ابزار نقاشی ساختمان بدانید. از میزان رنگی که باید در یک قلممو به اصطلاح لود شود تا نحوه در دست گرفتن قلم رنگ هرکدام پیچیدگی‌های خاصی دارند که رعایت آن‌ها به روی نتیجه نهایی کار تاثیرگذار است. در این مطلب به نکاتی درباره رنگ آمیزی دیوار با قلم مو اشاره خواهیم کرد.

آموزش رنگ آمیزی دیوار با قلم مو

در ابتدا لازم است این نکته را متذکر شویم که اغلب مواقع از ترکیب قلم مو و غلطک رنگ برای رنگ آمیزی دیوارها استفاده می‌شود. رنگ آمیزی سطوحی که وسعت زیادی دارند با قلم مو هم دشوار و هم زمانبر است به همین منظور سطوح وسیع را با غلطک رنگ می‌زنند و ریزه کاری‌ها را به قلممو می‌سپارند. بنابراین دانستن اینکه چطور با غلطک دیوار را رنگ بزنید نیز می‌تواند در این مرحله به شما کمک کند.

رنگ آمیزی دیوار با قلممو

برای اینکه نتیجه نهایی رنگ آمیزی دیوار با کیفیت باشد بهتر است از ابزار نقاشی مختلفی استفاده کنید. معمولا قلم و غلطک در کنار یکدیگر استفاده می‌شوند.

همچنین شناخت انواع قلم مو و کاربردهایشان نیز پیش از شروع کار الزامیست. چرا که با توجه به نوع رنگ ساختمانی که برای رنگ آمیزی دیوار با قلم مو انتخاب کرده‌اید و سطحی که می‌خواهید رنگ بزنید باید قلمموی مناسب و صحیحی را انتخاب کنید.

راهنمای رنگ‌آمیزی دیوار با قلم‌ مو

قلموها انواع مختلف دارند که هر یک کاربرد خاصی دارد، ابتدا کاربردهایشان را بدانید سپس قلموی مناسب کارتان را انتخاب کنید.

چه میزان رنگ برای رنگ آمیزی با قلم مو لازم است؟

نکته اولی که وجود دارد این است که چقدر قلم مو را به رنگ آغشته کنیم. برخی این اشتباه را می‌کنند و قلم را تا انتها داخل رنگ می‌برند. در صورتیکه آغشته کردن یک سوم قلم به رنگ کافیست. این کار موجب می‌شود وقتی قلم را روی دیوار یا هر سطح دیگری قرار می‌دهید رنگ از لا به لای الیاف قلم ریزش نکند و کارتان را خراب نکند.

بعد از اینکه یک سوم قلم را به رنگ آغشته کردید برای پخش کردن رنگ لا به لای الیاف قلم بهتر است آن را به آرامی از یک سمت به لبه‌ی سطل رنگ بزنید. با این کار رنگ‌هایی که بیش از حد لا به لای قلم هستند به داخل سطل ریخته و مابقی آن در میان الیاف پخش می‌شود. بهتر است از هر دو سمت قلم این کار را انجام دهید.

نکته: برای خارج کردن رنگ اضافه از قلم آن را روی لبه سطل یا قوطی رنگ فشار ندهید. با این کار رنگ را از داخل قلممو خارج می‌کنید و وقتی قلم را روی دیوار بکشید بیشتر احتمال ماندن رده‌های رنگ روی دیوار وجود دارد.

چطور دیوار را با قلم مو رنگ بزنیم؟

حالا که قلم را به رنگ آغشته کرده‌اید مرحله اصلی کار آغاز می‌شود. با پیش فرض اینکه لایه آستر یا پرایمر را روی دیوار زده‌اید و سطحی یکدست بدون نیاز به سمباده کشی دارید، شروع به کار کنید.

اگر راست دست هستید رنگ آمیزی دیوار با قلم مو را از سمت چپ دیوار آغاز کنید و اگر چپ دست هستید از راست به چپ رنگ بزنید. این کار موجب می‌شود دید بهتری به روی رنگی که می‌زنید داشته باشید.

قلم رنگ آمیزی دیوار را همانند مداد در دست بگیرید و با انعطاف و آرامی روی دیوار بکشید.

فشار دادن قلم به اندازه‌ای که فقط موهای قلم کمی خم شوند کافیست نباید به قدری فشار بیاورید که الیاف قلم به شکل 90 درجه خم شده یا به اصطلاح بشکند.

نگذارید قلم مو از رنگ خالی شود. به محضی که متوجه شدید رنگی که می‌زنید کمی کمرنگ شده، مجدد قلم را به رنگ آغشته کنید.

اگر می‌خواهید رنگ آمیزی دیوار را با غلطک و قلم مو انجام دهید بهتر است ابتدا گوشه‌ها را با قلم رنگ بزنید سپس با غلطک به ادامه کار بپردازید.

قلموها انواع مختلف دارند که هر یک کاربرد خاصی دارد، ابتدا کاربردهایشان را بدانید سپس قلموی مناسب کارتان را انتخاب کنید.

رنگ آمیزی با قلم مو را از گوشه‌ها آغاز کنید. ابتدا گوشه دیوار یا نقاط نزدیک به چارچوب‌ها را رنگ بزنید.

نکته: اگرچه برخی از نقاشان ساختمان که حرفه‌ای هستند کل دیوار را با قلم پهن رنگ می‌زنند اما این کار برای همه ممکن نیست. برای کسانی که مبتدی هستند استفاده از غلطک رنگ توصیه می‌شود.

چند نکته درباره رنگ آمیزی دیوار با قلم مو

  • از قلم با موهای مناسب با رنگتان استفاده کنید. قلم موهای طبیعی اغلب برای رنگ آمیزی با رنگ‌های آلکیدی مناسبند و قلموهایی با الیاف مصنوعی مناسب رنگ‌های آکریلیک پایه آب یا لاتکس هستند.
  • قلم با سایز مناسب با وسعت کارتان را تهیه کنید. برخی از افراد این اشتباه را می‌کنند که بزرگترین قلم را برای رنگ آمیزی دیوار انتخاب می‌کنند چرا که تصور دارند با این قلم کارشان سریع‌تر پیش می‌رود. اما در اغلب مواقع این کار موجب بهم ریختگی رنگ و کیفیت پایین اجرا خواهد شد.
  • قلمموهایی با نوک زاویه دار می‌توانند انتخاب بهتری برای رنگ آمیزی دیوار با قلم مو باشند.
رنگ آمیزی با قلم مو را از گوشه‌ها آغاز کنید. ابتدا گوشه دیوار یا نقاط نزدیک به چارچوب‌ها را رنگ بزنید.

قلم رنگ را خیلی به دیوار فشار ندهید و آن را راحت در دستانتان بگیرید.

قلم مو را چطور تمیز کنیم؟

اگر برای چند ساعت می‌خواهید از کار دست بکشید، نیازی نیست قلم را بشویید یا تمیز کنید. یک پلاستیک به دور قلم بکشید اما دقت داشته باشید که قلم کج نشود و به موهای آن آسیبی نرسد تا مجدد بتوانید از آن به راحتی استفاده کنید. اگر قلم موی با کیفیتی تهیه کرده باشید به راحتی می‌توانید تا چند سال از آن استفاده کنید. اما لازمه این کار این است که به درستی آن را تمیز کنید و برای استفاده در پروژه‌های آتی آماده کنید.

برای تمیز کردن قلم مو، اگر از رنگ پایه آب استفاده کرده‌اید کافیست قلم را با آب و صابون بشویید و در جایی برای خشک شدن قرار دهید. اگر از رنگ روغنی یا آلکیدی استفاده کرده‌اید باید از تینر رنگ برای تمیز کردن قلم و سایر اقلام استفاده کنید. پس از اینکه یک بار با تینر به خوبی قلم را شستید آن را زیر آب ولرم بگیرید و یکبار هم با آب و صابون بشویید و در جایی برای خشک شدن قرار دهید.

بهترین رنگ برای رنگ آمیزی دیوار با قلم مو کدام است؟

فرقی نمی‌کند از قلم مو برای رنگ زدن دیوار استفاده می‌کنید یا غلطک رنگ، انتخاب شما از بین رنگ‌های ساختمانی انجام می‌گیرد. اغلب مواقع توصیه می‌شود برای رنگ آمیزی فضای بسته همانند خانه از رنگ‌های که بدون VOC یا ترکیبات آلی فرار هستند استفاده کنید تا خطر کمتری برای خودتان و خانواده‌تان داشته باشد. اگر از رنگ روغنی استفاده می‌کنید نیز برای از بین بردن بوی رنگ می‌توانید راهکارهای خانگی را امتحان کنید و از شر این بو خلاص شوید.

شرکت صنایع رنگ آریا پارس انواع رنگ‌های ساختمانی را در رنگ‌های متنوع و با بالاترین کیفیت به بازار عرضه می‌دارد.