شاید واژه کفپوش اپوکسی برای بسیاری ناآشنا باشد و با توجه به وجود انواع آن، انتخاب و شناسایی کاربردهایشان آسان نباشد. اپوکسی یا پلی‌ اپوکساید، نوعی بسپار ترموست است که از واکنش سخت‌کننده ی پلی‌آمین با رزین اپوکساید حاصل می‌شود. اپوکسی دامنهٔ کاربرد گسترده‌ای دارد، از جمله در کفپوش های اپوکسی صنعتی در پارکینگ ها، انبارهای محصول و clean rooms و اتاق های عمل جراحی و پوشش های frp.

کفپوش اپوکسی چیست؟

اپوکسی یک ماده منحصر به فرد برای استفاده بعنوان کفپوش است. هنگامی که کف بتنی صیقل داده شده و آماده شد، رزین و یک ماده شیمیایی سخت کننده با هم ترکیب می‌شوند و به روی کف بتنی ریخته می‌شوند. به موجب واکنش شیمیایی که بین این مواد رخ می‌دهد، طی چند روز به یک کفپوش سخت و مستحکم تبدیل می‌شوند و سپس لایه دوم و سوم به روی آن اعمال می‎شود.

کفپوش اپوکسی یک کفپوش بدون درز است که پس از سخت شدن بروی کف یکدست شده و در فضا ترکیب می‌شود. این باعث می شود کف های اپوکسی برای استفاده های سنگین و بارهای مکانیکی مانند ترافیک لیفتراک در انبارها ، کارگاه ها و مناطق تولید مناسب باشد. بیشترین کاربرد کفپوش اپوکسی در بیمارستان‌ها، مدارس، کفپوش پارکینگ و محیط‌ های صنعتی است. هرچند در برخی مواقع کفپوش اپوکسی در خانه‌ها، آشپزخانه‌ها یا سایر فضاهای داخلی خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزایای کفپوش اپوکسی

 • مقاومت بتن را در برابر فرسایش، تخریب و اکثر مواد شیمیایی افزایش می‌دهد.
 • مطلقاً جذب آب ندارد و از نفوذ آب، روغن و سایر مایعات به جسم بتن جلوگیری می کند.
 • سبک و کم حجم بوده و از ایجاد هرگونه گرد و غبار جلوگیری می نماید.
 • به صورت یکپارچه و در رنگ های متنوع اجرا می گردد.
 • با ضخامت ۴ میلیمتر، افزایش مقاومت فشاری بتون را تا ۱۱۰۰ kg/cm2 را در بر دارد.
 • شستشوی آن آسان است. 
 • در صورت اجرا و مراقبت صحیح، حداقل ۲۰ سال عمر مفید دارد.
 • سرعت در ترمیم آن بالا است.

انواع کفپوش اپوکسی جهت سالن های صنعتی

 • کفپوش ضد غبار یا آنتی داست به ضخامت ۱ میلیمتر، این نوع کفپوش جهت جلوگیری از گرد و غبار بتون بکار می رود.
 • کفپوش مقاوم مکانیکی یکپارچه به ضخامت ۳ میلیمتر به صورت صاف دارای مقاومت بالای سایشی و مقاوم در برابر خوردگی، فرسایش و نفوذ روغن، چربی و آب به جسم بتون – ایجاد سهولت در شستشو و امکان دکوراتیو بودن کف. (کفپوش فوق در انواع صنایع از خودرو سازی، داروسازی، صنایع غذایی، صنایع بهداشتی، چاپخانه ای و … کاربرد دارد.)
 • کفپوش آنتی اسکید به ضخامت ۳ میلیمتر به صورت معوج (اصطلاحاً پوست پرتقالی) که علاوه بر داشتن خصوصیات روکش صاف از لغزش افراد و ماشین آلات در محیط های خیس و چرب جلوگیری می نماید.
 • کفپوش نیمه زبر و زبر، کفپوش فوق در ضخامت های بالاتر از ۴ میلیمتر اجرا می گردد. روکش فوق دارای مقاومت مکانیکی بالایی می باشد و عدم خش پذیری از دیگر خصوصیات آن می باشد.
 • کفپوش اپوکسی ضد اسیدی بر پایه رزین اپوکسی که دارای مقاومت بالا در برابر عوامل خورنده شیمیایی می باشد.
  کفپوش ورزشی که معمولاً از کفپوش اپوکسی به عنوان لایه ممبران در آن استفاده می شود.
 • کفپوش آنتی استاتیک که اصطلاحاً ضد جرقه نامیده می شود (مورد مصرف آن در انبارهای مهمات، سالن های مخابرات، اتاق های کامپیوتر، اتاق سرور و کنترل، اتاق های ساب استیشن، اتاق عمل بیمارستان ها می باشد.)
کفپوش اپوکسی برای پارکینگ

یکی از پرکاربردترین مصارف کفپوش اپوکسی، استفاده از آن برای کفپوش پارکینگ است.

سوالات متداول درباره کفپوش اپوکسی

آیا کفپوش اپوکسی لیز و لغزنده است؟

شاید در نگاه اول کفپوش اپوکسی یک کفپوش صیقلی و لغزنده به نظر برسد اما در واقعیت اینچنین نیست. اضافه کردن ماده افزودنی آنتی اسکید به مواد هنگام اجرا، این سطح را کاملا در برابر خطرات لیز خوردن یا لغزش، حتی هنگام مرطوب و خیس بودن کف، ایمن می‌سازد.

آیا کفپوش اپوکسی زود خراشیده می‌شود؟

کفپوش اپوکسی یک کفپوش مقاوم در برابر ترافیک سنگین و بارهای سنگین است. حتی اگر کارکنان شما چیزی از دستشان به روی زمین بیفتد یا شیء سنگینی را به روی زمین بکشند، این کفپوش به اندازه‌ای مقاوم است که خیلی زود خراشیده نشود. این نوع کفپوش قادر است ضربه را نیز تحمل کند بدون اینکه خراشیده شده یا دچار فرورفتگی شود. هرچند لازم است بدانید، کفپوش اپوکسی نیز نیاز به مراقبت و نگهداری دارد تا بدون نیاز به ترمیم بتوانید مدت زمان طولانی‌تری از آن استفاده کنید.

آیا مواد استفاده شده در کفپوش اپوکسی سمی هستند؟

برای بسیاری این سوال بوجود می‌آید که آیا مواد استفاده شده در کفپوش اپوکسی خطراتی بهمراه دارند و یا سمی هستند؟ لازم به ذکر است که رزین اپوکسی به تنهایی هیچ خطری ندارد اما ترکیب آن با سایر مواد شیمیایی می‌تواند خطراتی بهمراه داشته باشد. اما افراد خبره که در اجرای کفپوش اپوکسی ماهر هستند به خوبی می‌دانند چطور از خطرات ناشی از ترکیب این مواد شیمیایی در امان بمانند و زمانیکه کفپوش به طور کامل سخت و آماده استفاده شد، دیگر هیچ نوع مواد سمی در آن و محیط اطراف آن وجود نخواهد داشت که بخواهد مشکلاتی برای افرادی که در آن محیط مشغول به کار هستند ایجاد کند.

کاربرد رزین اپوکسی در شکل دهی صنعتی و کامپوزیت

سیستم های اپوکسی در شکل دهی صنعتی برای تولید قالب ها، قالب های الگو (master models) ، ورقه ها، ریخته گری، تجهیزات و دیگر وسایل صنعتی استفاده می شوند. “شکل دهی پلاستیک” جایگزین فلز، چوب و دیگر مواد سنتی می شود و بطور کلی کارایی را افزایش می دهد و یا هزینه کلی را کاهش می دهد یا زمان انتظار را برای بسیاری از فرایندهای صنعتی کوتاه می نماید. اپوکسی ها همچنین در تولید فایبرگلاس یا قطعات کمپوزیت استفاده می شوند. انها از رزین های پلی استر و رزین های وینیل استر گرانتر هستند ولی معمولا قطعات کمپوزیت قوی تر و مقاوم تر به دما تولید می نمایند.

کاربردهای فضایی رزین اپوکسی

در صنعت فضایی، اپوکسی بعنوان ماده ماتریس ساختمانی استفاده می شود و سپس با الیاف تقویت می شود. معمولی ترین الیاف ها شامل شیشه، کربن، کولار (Kevlar ) است. رزین های اپوکسی همچنین بعنوان چسب ساختمانی نیز استفاده می شوند. موادی مانند چوب و دیگر موادی که از فناوری کمی برخوردارند با رزین های اپوکسی چسبانده می شود.

 شرکت آریا سطح تهران: مجری انواع پوشش‌های صنعتی و حفاظتی

اجرای کفپوش اپوکسی نیاز به یک تیم حرفه‌ای و متخصص دارد، شرکت آریا سطح تهران خدمات متنوعی در زمینه انواع کفپوش‌های صنعتی و حفاظتی ارائه می‌دهد. پروژه‌های اجرا شده توسط این شرکت در انواع صنایع سنگین خودرو سازی، قالب سازی، نظامی، بهداشتی و دارویی، غذایی، پتروشیمی ها، نیروگاه ها، صنایع چاپ و انبارها و سالن های صنعتی و ورزشی و .. بوده است. لازم به ذکر است فاکتورهای مختلفی برای تعیین قیمت کفپوش اپوکسی وجود دارد. جهت مشاوره و ارزیابی قیمت کفپوش اپوکسی با ما تماس بگیرید.

دیدگاه ها بسته شده است