کفپوش های اپوکسی

کفپوش اپوکسی رایجترین نوع کفپوش‌های پلیمری می‌باشد. مقاومت‌ منحصر به فرد این پوشش موجب استفاده گسترده از کفپوش‌های اپوکسی در انواع صنایع همچون، صنایع نفت، صنایع خودروسازی، صنایع نظامی، صنایع داروسازی، کارخانجات، انبارها و ساختمان سازی را فراهم نموده است.

شرکت آریا سطح تهران با بیشترین حجم اجرایی کفپوش‌های پلیمری در سطح کشور و اجرای پروژه‌های مشابه در خارج از کشور، از پایه گذاران این سیستم در قالب طراحی، تولید و اجرای کفپوش‌های پلیمری در دو دهه گذشته بوده‌است. پوشش‌های دو جزئی با مقاومت مکانیکی و شیمیایی بالا، که علاوه بر امتیازات دکوراتیو و سهولت در نظافت، سبک و کم حجم بوده، بار مضاعفی را به سازه تحمیل نمی‌نماید.

از شاخص‌ترین این پوشش‌ها که بصورت Self Level اجرا می‌گردد؛ کفپوش‌های اپوکسی و پلی یورتان می‌باشد که با توجه به نیاز مصرف کننده و شرایط محیطی و بستر، از انواع آن می توان بهره برد.

کفپوش اپوکسی چیست؟

اپوکسی یک ماده منحصر به فرد برای استفاده بعنوان کفپوش است. هنگامی که کف بتنی مضرس داده شده و آماده شد، رزین و یک ماده شیمیایی سخت کننده با هم ترکیب می‌شوند و به روی کف بتنی ریخته می‌شوند. واکنش شیمیایی که بین این مواد رخ می‌دهد، طی چند روز به یک کفپوش سخت و مستحکم تبدیل می‌شوند و سپس لایه دوم و سوم به روی آن اعمال می‎شود.

کفپوش اپوکسی یک کفپوش بدون درز است که پس از سخت شدن بروی کف یکدست شده و در فضا ترکیب می‌شود. این باعث می شود کف اپوکسی برای استفاده های سنگین و بارهای مکانیکی مانند ترافیک لیفتراک در انبارها ، کارگاه ها و مناطق تولید مناسب باشد. بیشترین کاربرد کفپوش اپوکسی در بیمارستان‌ها، مدارس، کفپوش پارکینگ و محیط‌ های صنعتی است. هرچند در برخی مواقع کفپوش اپوکسی در خانه‌ها، آشپزخانه‌ها یا سایر فضاهای داخلی خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزایای کفپوش اپوکسی

 • مقاومت بتن را در برابر فرسایش، تخریب و اکثر مواد شیمیایی افزایش می‌دهد.
 • از نفوذ آب، روغن و سایر مایعات به جسم بتن جلوگیری می کند.
 • سبک و کم حجم بوده و از ایجاد هرگونه گرد و غبار جلوگیری می نماید.
 • به صورت یکپارچه و در رنگ های متنوع اجرا می گردد.
 • با ضخامت ۴ میلیمتر، افزایش مقاومت فشاری پوشش را تا حدود ۱۱۰۰ kg/cm2 را در بر دارد.
 • شستشوی آن آسان است. 
 • در صورت اجرا و مراقبت صحیح، حداقل ۲۰ سال عمر مفید دارد.
 • سهولت در ترمیم مجدد آن

انواع کفپوش اپوکسی

کفپوش ضد غبار یا آنتی داست این نوع کفپوش جهت جلوگیری از گرد و غبار بتن بکار می رود.

این محصول بر پایه رزین اپوکسی بیسفنول A و هاردنر پلی آمین طراحی گردیده است. گرانروی مناسب این محصول سبب ایجاد خاصیت Self-Leveling می شود و پس از اجرا دارای سطح شفاف می باشد.
چسبندگی بسیار بالای این محصول به انواع سطوح بتن، فلزی سنگی و .. قابل توجه می باشد. از دیگر خواص این محصول می توان به خواص بالای مکانیکی، الکتریکی و شیمیایی آن اشاره کرد.
با توجه به دارا بودن مقاومت بالای فشاری، سایشی و همچنین اجرای یکپارچه و بدون درز این کفپوش و ایجاد قابلیت شستشو و استریل کردن سطح، در صنایع مختلف از جمله صنایع خودرو سازی، نظامی، پتروشیمی، نیروگاه، الکترونیکف غذایی، دارویی و … از این محصول استفاده می شود.

کفپوش مقاوم مکانیکی:

 1. دارای مقاومت بالای سایشی
 2. مقاوم در برابر خوردگی
 3. برای عدم فرسایش بتن از اپوکسی استفاده می شود.
 4. عدم نفوذ روغن، چربی و آب به بتن
 5. سهولت در شست و شو
 6. دکوراتیو بودن

این کفپوش بر پایه رزین اپوکسی بیسفنول A و اپوکسی آلیفاتیک فرموله گردیده است. از خواص برجسته این کفپوش می توان به خود ترازی (Self-Leveling)، سطح شفاف و درخشان پس از کار و همچنین مقاومت مکانیکی، الکتریکی و حرارتی بالا، چسبندگی و انعطاف پذیری بالا اشاره نمود. کاربرد این محصول، محیط های در معرض نیرو های مکانیکی، مواد خورنده شیمیایی، تنش های حرارتی و جریان های الکتریکی می باشد. ضمناً این محصول بدلیل قابلیت شستشو و استریل شدن به عنوان یک پوشش بهداشتی کارآیی دارد.

کفپوش آنتی اسکید به صورت معوج (اصطلاحاً پوست پرتقالی) که علاوه بر داشتن خصوصیات روکش صاف از لغزش افراد و ماشین آلات در محیط های خیس و چرب جلوگیری می نماید.

پوشش آنتی اسکید یا ضد لغزش چیست؟رنگ ضد لغزش یک سیستم پوشش کف است که سطح زبرتری را روی بسترهای معمولاً لغزنده ایجاد می کند. بیشتر حوادثی که در محل کار یا خانه اتفاق می افتد، ناشی از لیز خوردن یا افتادن است.

کفپوش نیمه زبر و زبر، این کفپوش ها از ضخامت بالایی برخوردار هستند و از جمله حصوصیات آن می توان به عدم خش پذیری این کفپوش اشاره کرد.

کفپوش اپوکسی ضد اسیدی بر پایه رزین اپوکسی که دارای مقاومت بالا در برابر عوامل خورنده شیمیایی می باشد.

کفپوش کاشی و سرامیک آنتی اسید، سطوح بالایی از دوام را از نظر خواص حرارتی، مکانیکی و شیمیایی برای کف هایی که در معرض مواد شیمیایی شدید قرار دارند، فراهم می کند. این کفپوش به دلیل دارا بودن شرایط بهداشتی لازم در شرکت ها از اهمیت بالایی برخوردار است. به خصوص در شرکت هایی که در زمینه مواد غذایی فعالیت می کنند.

کفپوش ضد اسید خاصیت ضد باکتریایی دارد و از رشد باکتری روی زمین جلوگیری می کند. از آنجایی که تمیز کردن آن آسان است، می توان آن را به راحتی تمیز و نگهداری کرد. به لطف ساختار سطحی مات، خاصیت ضد لغزشی دارد، بنابراین به پرسنل کمک می کند تا بسیار راحت تر کار کنند.

 کفپوش ورزشی که معمولاً از کفپوش اپوکسی به عنوان لایه ممبران در آن استفاده می شود.

رنگ پوشش پلی اورتان برای رنگ آمیزی کف پس از لایه خود تراز و تعیین مناطق بازی استفاده می شود. رنگ های پوششی پلی اورتان کف را رنگ آمیزی می کند و ساختاری با استحکام بسیار بالا دارد. این یک رنگ آلیفاتیک مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش با مقاومت بسیار بالا در برابر ساییدگی و خط و خش است، زیرا بیشترین مقاومت را در کف، رنگ پوشش پلی اورتان دارد.

کفپوش آنتی استاتیک که اصطلاحاً ضد جرقه نامیده می شود (مورد مصرف آن در انبارهای مهمات، سالن های مخابرات، اتاق های کامپیوتر، اتاق سرور و کنترل، اتاق های ساب استیشن، اتاق عمل بیمارستان ها می باشد.)

زمانی که وجود یک کفپوش برای کاهش الکتریسیته ساکن به همراه مقاومت شیمیایی بالا و دکوراتیو نیاز است، کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک نسبت به سایر کفپوش ها عملکرد بهتری دارد. کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک بیشتر در صنایع الکترونیکی و مخابرات، صنایع خودرو، کارخانه های داروسازی، صنایع هوافضا، اتاق عمل، اتاق های رایانه و غیره استفاده می شود. به منظور تهیه یک روکش با عملکرد بالا، آماده سازی بستر مناسب ضروری است. سطح بتنی که روی آن پوشش اعمال می شود باید سخت، صاف و عاری از گرد و غبار و دیگر مواد مانند رنگ، آهک، روکش، گچ، عامل پخت و سایر بقایای چسب باشد.

کفپوش اپوکسی برای پارکینگ
یکی از پرکاربردترین مصارف کفپوش اپوکسی، استفاده از آن برای کفپوش پارکینگ است.

سوالات متداول درباره کفپوش اپوکسی

عمر کفپوش اپوکسی چه میزان است ؟

طول عمر کفپوش اپوکسی تحت تأثیر پارامترهایی همچون کیفیت، بستر بتنی، ضخامت و کیفیت متریال مصرفی، اجرای صحیح لایه های کفپوش اپوکسی و نحوه نگهداری در زمان بهره برداری می تواند متغیر باشد.

لذا درصورت رعایت کلیه عوامل فوق کفپوش اپوکسی می تواند بیش از 20 سال عمر مفید داشته باشد و بعضاً با اجرای مجدد ترمیم آن امکان ایجاد طراوت اولیه پوشش، پس از سالها بهره برداری فراهم می باشد.

کفپوش اپوکسی را با چه ضخامتی اجرا نماییم؟

باتوجه به self level (خود تراز بودن کفپوش اپوکسی) محدودیت در تعیین ضخامت آن نمی باشد و امکان اجرای کفپوش اپوکسی از ضخامت 500 میکرون تا 10 میلیمتر فراهم می باشد، رایج ترین ضخامت اجرایی کفپوش اپوکسی در صنایع و پارکینگ ها 2 الی 3 میلیمتر می باشد.

لازم به توضیح است تعیین ضخامت کفپوش اپوکسی رابطه مستقیمی با مقاومت های فشاری، ترافیکی و نتایج دکوراتیو پوشش دارد همچنین تخلل بستر بتنی کف نیز از عوامل ضرورت در افزایش ضخامت کفپوش می باشد.

ملاحظات اقتصادی معمولا بیشترین دلیل انتخاب کفپوش اپوکسی با ضخامت پایین می باشد که بعضاً در محیط های کم ترافیک پاسخگو نیاز بهره برداری می باشد.

قیمت کفپوش اپوکسی ؟

قیمت کفپوش اپوکسی بصورت معمول تحت تأثیر عواملی همچون انتخاب گرید محصول مصرفی، میزان مصرف متریال(ضخامت کفپوش)، کیفیت بستر بتنی کف، مساحت کار و ملاحظات فنی مورد نظر کارفرما می تواند متغیر باشد.

ضمن اینکه کفپوش های اپوکسی آنتی اسید، آنتی استاتیک و ….. اساساً و به تناسب تفاوت های ساختاری شامل اضافه بهاء در سیستم نهایی حاصل شده می باشند.

میزان لغزندگی کفپوش اپوکسی چقدر است؟

روش اجرای کفپوش اپوکسی در حصول شکل و سطح نهایی کفپوش تأثیرگذار می باشد از این رو تنظیم شدت لغزندگی در اختیار مجری پوشش می باشد به عبارت دیگر با انتخاب روش های متعدد می تواند نسبت درجه اعوجاج سطح، صیقلی بودن سطح را بالانس نمود.

اصطلاح رایج پوست پرتغالی در اپوکسی نیز یادآور اعوجاج سطح پوست پرتغال و کاهش شدت لغزندگی سطح کفپوش اپوکسی می باشد.

 شرکت آریا سطح تهران: مجری انواع پوشش‌های صنعتی و حفاظتی

اجرای کفپوش اپوکسی نیاز به یک تیم حرفه‌ای و متخصص دارد، شرکت آریا سطح تهران خدمات متنوعی در زمینه انواع کفپوش‌های صنعتی و حفاظتی ارائه می‌دهد. پروژه‌های اجرا شده توسط این شرکت در انواع صنایع سنگین خودرو سازی، قالب سازی، نظامی، بهداشتی و دارویی، غذایی، پتروشیمی ها، نیروگاه ها، صنایع چاپ و انبارها و سالن های صنعتی و ورزشی و .. بوده است. لازم به ذکر است فاکتورهای مختلفی برای تعیین قیمت کفپوش اپوکسی وجود دارد. جهت مشاوره و ارزیابی قیمت کفپوش اپوکسی با ما تماس بگیرید.