کفپوش های اپوکسی

کفپوش اپوکسی رایجترین نوع کفپوش‌های پلیمری می‌باشد. مقاومت‌های منحصر به فرد این پوشش موجبات استفاده گسترده از کفپوش‌های اپوکسی در انواع صنایع همچون، صنایع نفت، صنایع خودروسازی، صنایع نظامی، صنایع داروسازی، کارخانجات، انبارها و ساختمانی را فراهم نموده است.

شرکت آریا سطح تهران با بیشترین حجم اجرایی کفپوش‌های پلیمری در سطح کشور و اجرای پروژه‌های مشابه در خارج از کشور، از پایه گذاران این سیستم در قالب طراحی، تولید و اجرای کفپوش‌های پلیمری در دو دهه گذشته بوده‌است. پوشش‌های دو جزئی با مقاومت مکانیکی و شیمیایی بالا، که علاوه بر امتیازات دکوراتیو و سهولت در نظافت، سبک و کم حجم بوده و بار مضاعفی را به سازه تحمیل نمی‌نمایند.

از شاخص‌ترین این پوشش‌ها که بصورت Self Level اجرا می‌گردد؛ کفپوش‌های اپوکسی و پلی یورتان می‌باشد که با توجه به نیاز مصرف کننده و شرایط محیطی و بستر، از انواع آن می توان بهره برد.

کفپوش اپوکسی چیست؟

اپوکسی یک ماده منحصر به فرد برای استفاده بعنوان کفپوش است. هنگامی که کف بتنی صیقل داده شده و آماده شد، رزین و یک ماده شیمیایی سخت کننده با هم ترکیب می‌شوند و به روی کف بتنی ریخته می‌شوند. به موجب واکنش شیمیایی که بین این مواد رخ می‌دهد، طی چند روز به یک کفپوش سخت و مستحکم تبدیل می‌شوند و سپس لایه دوم و سوم به روی آن اعمال می‎شود.

کفپوش اپوکسی یک کفپوش بدون درز است که پس از سخت شدن بروی کف یکدست شده و در فضا ترکیب می‌شود. این باعث می شود کف های اپوکسی برای استفاده های سنگین و بارهای مکانیکی مانند ترافیک لیفتراک در انبارها ، کارگاه ها و مناطق تولید مناسب باشد. بیشترین کاربرد کفپوش اپوکسی در بیمارستان‌ها، مدارس، کفپوش پارکینگ و محیط‌ های صنعتی است. هرچند در برخی مواقع کفپوش اپوکسی در خانه‌ها، آشپزخانه‌ها یا سایر فضاهای داخلی خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزایای کفپوش اپوکسی

 • مقاومت بتن را در برابر فرسایش، تخریب و اکثر مواد شیمیایی افزایش می‌دهد.
 • مطلقاً جذب آب ندارد و از نفوذ آب، روغن و سایر مایعات به جسم بتن جلوگیری می کند.
 • سبک و کم حجم بوده و از ایجاد هرگونه گرد و غبار جلوگیری می نماید.
 • به صورت یکپارچه و در رنگ های متنوع اجرا می گردد.
 • با ضخامت ۴ میلیمتر، افزایش مقاومت فشاری بتن را تا ۱۱۰۰ kg/cm2 را در بر دارد.
 • شستشوی آن آسان است. 
 • در صورت اجرا و مراقبت صحیح، حداقل ۲۰ سال عمر مفید دارد.
 • سرعت در ترمیم آن بالا است.

انواع کفپوش اپوکسی جهت سالن های صنعتی

 • کفپوش ضد غبار یا آنتی داست به ضخامت ۱ میلیمتر، این نوع کفپوش جهت جلوگیری از گرد و غبار بتن بکار می رود.
 • کفپوش مقاوم مکانیکی یکپارچه به ضخامت ۳ میلیمتر به صورت صاف دارای مقاومت بالای سایشی و مقاوم در برابر خوردگی، فرسایش و نفوذ روغن، چربی و آب به جسم بتون – ایجاد سهولت در شستشو و امکان دکوراتیو بودن کف. (کفپوش فوق در انواع صنایع از خودرو سازی، داروسازی، صنایع غذایی، صنایع بهداشتی، چاپخانه ای و … کاربرد دارد.)
 • کفپوش آنتی اسکید به ضخامت ۳ میلیمتر به صورت معوج (اصطلاحاً پوست پرتقالی) که علاوه بر داشتن خصوصیات روکش صاف از لغزش افراد و ماشین آلات در محیط های خیس و چرب جلوگیری می نماید.
 • کفپوش نیمه زبر و زبر، کفپوش فوق در ضخامت های بالاتر از ۴ میلیمتر اجرا می گردد. روکش فوق دارای مقاومت مکانیکی بالایی می باشد و عدم خش پذیری از دیگر خصوصیات آن می باشد.
 • کفپوش اپوکسی ضد اسیدی بر پایه رزین اپوکسی که دارای مقاومت بالا در برابر عوامل خورنده شیمیایی می باشد.
  کفپوش ورزشی که معمولاً از کفپوش اپوکسی به عنوان لایه ممبران در آن استفاده می شود.
 • کفپوش آنتی استاتیک که اصطلاحاً ضد جرقه نامیده می شود (مورد مصرف آن در انبارهای مهمات، سالن های مخابرات، اتاق های کامپیوتر، اتاق سرور و کنترل، اتاق های ساب استیشن، اتاق عمل بیمارستان ها می باشد.)
کفپوش اپوکسی برای پارکینگ
یکی از پرکاربردترین مصارف کفپوش اپوکسی، استفاده از آن برای کفپوش پارکینگ است.

سوالات متداول درباره کفپوش اپوکسی

عمر کفپوش اپوکسی چه میزان است ؟

طول عمر کفپوش اپوکسی تحت تأثیر پارامترهایی همچون کیفیت، بستر بتنی، ضخامت و کیفیت متریال مصرفی، اجرای صحیح لایه های کفپوش اپوکسی و نحوه نگهداری در زمان بهره برداری می تواند متغیر باشد.

لذا درصورت رعایت کلیه عوامل فوق کفپوش اپوکسی می تواند بیش از 20 سال عمر مفید داشته باشد و بعضاً با اجرای مجدد 300 میکرون امکان ایجاد طراوت اولیه پوشش، پس از سالها بهره برداری فراهم می باشد.

کفپوش اپوکسی را با چه ضخامتی اجرا نماییم؟

باتوجه به self level (خود تراز بودن کفپوش اپوکسی) محدودیت در تعیین ضخامت آن نمی باشد و امکان اجرای کفپوش اپوکسی از ضخامت 500 میکرون تا 10 میلیمتر فراهم می باشد، رایج ترین ضخامت اجرایی کفپوش اپوکسی در صنایع و پارکینگ ها 2 الی 3 میلیمتر می باشد.

لازم به توضیح است تعیین ضخامت کفپوش اپوکسی رابطه مستقیمی با مقاومت های فشاری، ترافیکی و نتایج دکوراتیو پوشش دارد همچنین تخلل بستر بتنی کف نیز از عوامل ضرورت در افزایش ضخامت کفپوش می باشد.

ملاحظات اقتصادی معمولا بیشترین دلیل انتخاب کفپوش اپوکسی با ضخامت پایین می باشد که بعضاً در محیط های کم ترافیک پاسخگو نیاز بهره برداری می باشد.

قیمت کفپوش اپوکسی ؟

قیمت کفپوش اپوکسی بصورت معمول تحت تأثیر عواملی همچون انتخاب گرید محصول مصرفی، میزان مصرف متریال(ضخامت کفپوش)، کیفیت بستر بتنی کف، مساحت کار و ملاحظات فنی مورد نظر کارفرما می تواند متغیر باشد.

ضمن اینکه کفپوش های اپوکسی آنتی اسید، آنتی استاتیک و ….. اساساً و به تناسب تفاوت های ساختاری شامل اضافه بهاء در سیستم نهایی حاصل شده می باشند.

میزان لغزندگی کفپوش اپوکسی چقدر است؟

روش اجرای کفپوش اپوکسی در حصول شکل و سطح نهایی کفپوش تأثیرگذار می باشد از این رو تنظیم شدت لغزندگی در اختیار مجری پوشش می باشد به عبارت دیگر با انتخاب روش های متعدد می تواند نسبت درجه اعوجاج سطح، صیقلی بودن سطح را بالانس نمود.

اصطلاح رایج پوست پرتغالی در اپوکسی نیز یادآور اعوجاج سطح پوست پرتغال و کاهش شدت لغزندگی سطح کفپوش اپوکسی می باشد.

 شرکت آریا سطح تهران: مجری انواع پوشش‌های صنعتی و حفاظتی

اجرای کفپوش اپوکسی نیاز به یک تیم حرفه‌ای و متخصص دارد، شرکت آریا سطح تهران خدمات متنوعی در زمینه انواع کفپوش‌های صنعتی و حفاظتی ارائه می‌دهد. پروژه‌های اجرا شده توسط این شرکت در انواع صنایع سنگین خودرو سازی، قالب سازی، نظامی، بهداشتی و دارویی، غذایی، پتروشیمی ها، نیروگاه ها، صنایع چاپ و انبارها و سالن های صنعتی و ورزشی و .. بوده است. لازم به ذکر است فاکتورهای مختلفی برای تعیین قیمت کفپوش اپوکسی وجود دارد. جهت مشاوره و ارزیابی قیمت کفپوش اپوکسی با ما تماس بگیرید.