یکی از مشکلات و دردسرهای رنگ آمیزی دیوارهای خانه، بوی بد رنگ است. بخصوص اگر از رنگ روغنی استفاده کنید این بو ماندگاری بیشتری خواهد داشت و برای بسیاری از افراد آزار دهنده خواهد بود. اما راهکارهای خانگی ساده‌ای وجود دارد که به شما در از بین بردن بوی رنگ کمک خواهد کرد و لذت رنگ آمیزی دیوارها برایتان بیشتر خواهد شد. چه از رنگ روغنی برای رنگ زدن دیوار استفاده می‌کنید چه از رنگ آکریلیک ساختمانی یا رنگ‌های پلاستیک، این 8 روش می‌تواند به بهبود فضای اتاق هنگام کار با رنگ کمک کند.

چطور بوی رنگ را از بین ببریم؟

نکته‌ای که باید در ابتدا در نظر داشته باشید این است که نباید منتظر بمانید تا کار رنگ زدن به اتمام برسد بعد برای بوی رنگ به دنبال چاره بگردید. استفاده از این 8 ماده طبیعی از ابتدای کار موثرتر خواهد بود چرا که سریع بو را به خود جذب خواهد کرد و از ماندن بو در اتاق جلوگیری می‌شود.

1) جوش شیرین

شاید قبلا شنیده باشید که از جوش شیرین برای جذب بو در یخچال یا در میان لباس‌های کثیف استفاده می‌شود چرا که این ماده طبیعی قدرت جذب بالایی دارد بنابراین برای از بین بردن بوی رنگ و یا کاهش آن می‌توانید از این پودر استفاده کنید. مقداری جوش شیرین در چند کاسه بریزید و در گوشه اتاقی که رنگ می‌زنید قرار دهید. پس از اتمام کار کمی صبر کرده و سپس این پودر را دور بریزید.

اگر هنوز کمی بوی رنگ در اتاق احساس می‌کنید، مقدار کمی از جوش شیرین را روی فرش یا مبلمان بپاشید و بگذارید یک شب بماند. روز بعد در صورتیکه بوی رنگ کمتر شده بود با جاروبرقی این پودر را از محل‌هایی که ریخته بودید جمع کنید.

2) پیاز

شاید استفاده از پیاز برای از بین بردن بوی رنگ کمی عجیب به نظر برسد چرا که پیاز به خودی خود یک محصول بودار است حالا باید تصمیم بگیرید بوی رنگ را تحمل کنید یا بوی پیاز! اما با توجه به وجود مواد سمی یا VOC در رنگ‌های بودار، پیاز می‌تواند به کاهش این سم نیز کمک کند چرا که خاصیت ضدعفونی کننده هوا را دارد. با توجه به مساحت اتاقی که رنگ می‌زنید حداقل دو پیاز متوسط را به دو نیم تقسیم کنید و در گوشه‌های اتاق قرار دهید. پیاز بوی رنگ و مواد شیمیایی موجود در آن را به خود جذب می‌کند. پس از اتمام کار کمی صبر کنید و سپس پیاز را دور بیندازید.

3) ذغال

ذغال یکی دیگر از موادیست که بو را به خوبی جذب خود می‌‎کند. در هر ظرف چند تکه ذغال بگذارید و در گوشه اتاق قرار دهید سپس شروع به رنگ زدن دیوارها کنید. پس از اتمام کار بگذارید همچنان ذغال در اتاق بماند و سپس آن را دور بریزید.

4) آبلیمو

آب به خودی خود یک ماده موثر در جذب مواد مضر VOC موجود در رنگ است اما آب نمی‌تواند خیلی سریع بوی رنگ را به خود جذب کند. اضافه کردن چند تکه لیموی تازه می‌تواند آن را به یک تصفیه کننده هوای مطبوع تبدیل کند. ترکیب آب و لیمو باید مدت بیشتری در اتاق بماند تا بوی رنگ را کاملا از بین ببرد. بنابراین پس از اتمام کار بگذارید ظرف آب و لیمو حداقل تا صبح در اتاق بماند و اگر متوجه کمتر شدن یا از بین رفتن بوی رنگ شدید آن را دور بریزید.

5) سرکه

سرکه از جمله مایعاتیست که بوی زیادی دارد اما این بو هیچ سمی ندارد و استنشاق آن آسیبی به افراد نمی‌زند. بنابراین یک پیمانه سرکه می‌تواند تا حد زیادی بوی بد رنگ را از بین ببرد و به تهویه هوای اتاقی که رنگ می‌زنید کمک کند.

6) دانه قهوه

مقداری قهوه در یک ظرف بریزید و در کنارتان هنگام رنگ زدن قرار دهید. قهوه نه تنها بوی رنگ را به خود جذب می‌کند بلکه اثر انرژی بخشی که دارد می‌تواند به شما کمک کند دیرتر خسته شوید یا احساس آرامش و پرانرژی بودن داشته باشید. همچنین بوی قهوه تا مدتها در فضا باقی می‌ماند. می‌توانید بگذارید قهوه چند ساعت بیشتر در اتاق بماند و سپس آن را دور بریزید.

7) وانیل یا نعناع

وانیل و نعناع دو عصاره طبیعی بسیار مفید برای از بین بردن بوی بد و بهبود هوای اتاق هستند. اگر بتوانید اسانس این دو ماده طبیعی را تهیه کنید ریختن چند قطره از آن در آب و قرار دادن آن در اتاقی که رنگ می‌زنید می‌تواند تا حد زیادی بوی بد را از بین برده و هوای اتاق را مطبوع کند. برخی از نقاشان ساختمان پیشنهاد می‌کنند چند قطره اسانس وانیل را در ظرف رنگ بریزید تا به طور کلی بوی رنگ را کاهش دهد.

8) شمع

شمع روشن کردن یکی از راهکارهاییست که می‌تواند VOC  و مواد آلاینده و سمی موجود در فضا را بسوزاند. از شمع‌هایی که از مواد طبیعی تهیه شده‌اند استفاده کنید تا سالم‌تر باشند. همچنین مراقب باشید مواد اشتعال زا در نزدیکی شعله شمع نداشته باشید.

چند نکته برای از بین بردن بوی رنگ:

  • اگر اتاقی که تهویه مناسبی ندارد را رنگ می‌زنید بهتر است از رنگ‌های پایه آب نظیر رنگ آکریلیک یا پلاستیک استفاده کنید. هر چه VOC رنگ کمتر باشد رنگ سازگاری بیشتری با طبیعت داشته و آسیب کمتری به انسان می‌زند. بنابراین انتخاب رنگ بدون بو بهترین انتخاب برای مصرف خانگی خواهد بود.
  • پیش از اینکه پروژه رنگ زدن دیوارهای داخلی یا خارجی خانه را آغاز کنید پیش بینی وضعیت هوا را چک کنید. بهتر است روزهایی که رطوبت هوا بالاست دیوارها را رنگ نزنید. رطوبت بالا پروسه‌ی خشک شدن رنگ را طولانی‌تر می‌کند و هر چه خشک شدن رنگ بیشتر طول بکشد ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد تا این بو از بین برود. بنابراین روزهایی را برای رنگ زدن انتخاب کنید که رطوبت هوا کمتر است.
  • اغلب مواقع رنگ آمیزی دیوار چه با غلطک رنگ چه با قلم مو در چند لایه انجام می‌شود. حتما صبر کنید لایه اولیه خشک شود سپس لایه دوم را روی آن بزنید. اگر خشک نشده باشد زدن رنگ لایه دوم هم کیفیت کار را خراب خواهد کرد هم مانع خشک شدن لایه اول شدن و بوی بیشتری در فضا پخش خواهد کرد.
  • هنگام رنگ زدن اتاق حتما درب و پنجره‌ها را باز کنید تا هوا در جریان باشد و بوی رنگ زودتر از بین برود. بنابراین بهتر است روزهایی که خیلی سرد نیستند را برای رنگ زدن انتخاب کنید تا بتوانید با آزادی بیشتری درب و پنجره را باز بگذارید یا تهویه کننده هوا را روشن کنید.
  • اگر کمی از رنگ در قوطی باقی مانده می‌توانید کارهای متنوعی با آن انجام دهید تا از هدر رفتن آن جلوگیری کنید. بنابراین بد نیست نگاهی به این مطلب درباره باقیمانده رنگ بیندازید.