از محافظت از خطوط لوله گرفته تا آب بندی کف انبارها، یک پوشش اپوکسی کف از سطوح محافظت می کند، مواد را تقویت می کند و آنها را در برابر خوردگی و پوسیدگی محافظت می کند و اپوکسی را به یکی از پرکاربردترین پوشش های صنعتی تبدیل می کند. در حالی که پوشش اپوکسی ممکن است در ابتدا هزینه بیشتری نسبت به انواع دیگر مواد پوشش سطحی داشته باشد، توانایی آن در ایجاد مقاومت در برابر خوردگی، چسبندگی و انعطاف پذیری عالی و بادوام برای سطوح مختلف، در نهایت آن را به انتخابی اقتصادی تر تبدیل می کند، زیرا نیاز به اعمال مجدد پوشش ممکن است وقتی مواد به خوبی آماده می شوند، کمتر تکرار شوند.

 

انواع پوشش های سطحی اپوکسی

کاربردهای مختلفی برای مواد مبتنی بر اپوکسی در بازار وجود دارد که از جمله آنها می توان به پوشش، چسب و ایجاد مواد کامپوزیتی اشاره کرد. آنهایی که برای پوشش های سطحی استفاده می شوند به دلیل خواص مکانیکی خوب، خواص عایق الکتریکی، چسبندگی و مقاومت شیمیایی و حرارتی خود شناخته شده اند.

رایج ترین انواع رزین های اپوکسی شامل بیسفنول و فنولیک نوولاک می باشد.  بیسفنول  سخت‌کننده‌ها یا راکتورهای مشترک مورد استفاده با رزین‌های اپوکسی شامل پلی‌آمید، آمیدوآمین، فنالکامین، ترکیب‌های افزایشی آمین آلیفاتیک، آمین سیکلوآلیفاتیک، آمین‌های آروماتیک، آمین‌های آلیفاتیک هستند. بهترین ترکیب رزین و واکنش دهنده به هدف کاربرد و الزامات عملکرد مورد نظر بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر به دنبال پوششی با مقاومت شیمیایی و خوردگی بالا هستید، می توانید از رزین فنولیک نوولاک با یک واکنش دهنده پلی آمیدی استفاده کنید.

ملاحظات پوشش سطح اپوکسی

پوشش های اپوکسی به شرایط محیطی خاصی نیاز دارند تا موفقیت اجرای آنها و همچنین آماده سازی مناسب سطوح مربوطه تضمین شود. به عنوان مثال، هنگام اعمال یک پوشش اپوکسی روی فولاد، ممکن است لازم باشد لایه نازکی خوردگی را که به طور طبیعی روی سطح ایجاد می شود، بردارید.

موفقیت یک پوشش اپوکسی کف محافظ به تمیز کردن و آماده سازی سطح و همچنین شرایط محیطی که سطح در طول دوره های آماده سازی، اجرا و عمل آوری در معرض آن قرار می گیرد، بستگی دارد. هنگامی که یک محیط کنترل شده، مانند یک کارخانه، در دسترس نیست، متخصصان به دنبال راه حل های موقت کنترل آب و هوا برای ایجاد شرایط محیطی ایده آل برای هر مرحله از فرآیند پوشش سطح اپوکسی هستند. از کارخانه‌های کشتی‌سازی گرفته تا نیروگاه‌ها و سایت‌های ساخت‌وساز، فناوری‌های کنترل آب و هوای موقت سفارشی Polygon به شما کنترل نهایی را بر شرایط محیطی می‌دهد، بنابراین پروژه شما دیگر تحت تأثیر آب و هوا یا سیستم‌های HVAC قرار نمی‌گیرد. با Polygon تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه راه حل های کنترل آب و هوا باعث بهبود پوشش های سطح اپوکسی می شود و پروژه شما را طبق برنامه زمان بندی و در حد بودجه نگه می دارد.

ترکیبات و رنگ های پوشش اپوکسی

یکی از محبوب ترین کاربردهای پوشش اپوکسی استفاده از ترکیبات اپوکسی به عنوان پوشش یا رنگ است. روکش های اپوکسی محبوبیت زیادی دارند زیرا پوششی است که سریع خشک می شود ، محافظ برای فلزات و سایر مواد ایجاد می کنند. برخلاف پوشش‌های پودری سنتی که با حرارت پخته می‌شوند، پوشش‌های اپوکسی سریع و آسان اعمال می‌شوند و آن‌ها را برای تعدادی از کاربردها ایده‌آل می‌کند. برخی از کاربردهای اصلی پوشش اپوکسی عبارتند از:

کاربردهای خودرویی و دریایی: یک پوشش اپوکسی به عنوان یک آغازگر برای جلوگیری از خوردگی و اطمینان از چسبندگی رنگ روی خودروها و قایق ها عمل می کند.

پوشش های مقاوم در برابر خوردگی فولاد: پوشش های پودری اپوکسی با چسب فیوژن برای محافظت در برابر خوردگی در لوله ها و اتصالات فولادی مورد استفاده در صنعت نفت و گاز، خطوط لوله انتقال آب و میلگردهای تقویت کننده بتن استفاده می شود..

کاربردهای کفپوش برای پوشش های اپوکسی کف

هنگامی که در کاربردهای کفپوش استفاده می شود، پوشش اپوکسی منجر به یک محلول کفپوش بادوام و ماندگار می شود. پوشش‌های اپوکسی روی کف‌های بتنی در انواع کاربردهای تجاری و صنعتی مانند کارخانه‌های تولیدی، فروشگاه‌های تجاری و خرده‌فروشی، کارخانه‌های صنعتی، انبارها، بیمارستان‌ها، نمایشگاه‌ها، گاراژها، آشیانه‌های هواپیما و غیره استفاده می‌شوند. پوشش‌های اپوکسی و رنگ‌های کف سطحی تزئینی و براق را ارائه می‌کنند که در رنگ‌ها و سبک‌های مختلف موجود است.

در خدمات محیطی پیشرفته، ما از ترکیبات پوشش اپوکسی بادوام برای ارائه خدمات کاربرد رنگ کف اپوکسی استفاده می کنیم.