پلی اورتان یک ترکیب خارق العاده و بسیار کاربردی است که مصارف مختلفی دارد در حالیکه بسیاری از افراد از تمام کاربردهای پلی اورتان خبر ندارند. پلی اورتان یکی از بهترین پلیمرهای چند منظوره در صنعت است که نه تنها بعنوان روکش و کفپوش مورد استفاده قرار می‌گیرد بلکه در پوشاک، لوازم خانگی، خودرو، ساخت و ساز، چوب کامپوزیت، الکترونیک، مبلمان، ساخت و سازهای دریایی و حتی بسته بندی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این پست به برخی از عمده‌ترین کاربردهای پلی اورتان بعنوان پوشش و روکش اشاره خواهیم کرد.

کاربردهای پلی اورتان در صنایع مختلف

وقتی نوبت به کاربرد پلی اورتان برای پوشش دهی می‌رسد، به چهار کاربرد منحصر به فرد تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر می‌شود:

کفپوش پلی یورتان

پوشش پلی اورتان به روی انواع مختلف سطوح قابل اجرا است اما معمول‌ترین آن استفاده از این ماده بعنوان کفپوش صنعتی و مجتمع‌های تجاری است. هرچند برای این سطوح کفپوش اپوکسی نیز استفاده می‌شود اما پلی یورتان با توجه به مقاوم بودن در برابر اشعه UV برای نقاطی که احتمال تابش نور خورشید وجود دارد یا به طور کل فضاهای باز بیشتر توصیه می‌شود. همچنین در سالن‌های بولینگ نیز از این نوع کفپوش استفاده می‌شود تا به لاین‌های بولینگ درخشش و مقاومت بی‌نظیری ببخشد. به طور کلی از کفپوش پلی اورتان می‌توان برای کفپوش کردن سالن‌های ورزشی نیز استفاده کرد.

کفپوش پلی اورتان برای سالن ورزشیپلی اورتان در صنایع هوایی

این نوع پلی‌اورتان دارای گرید هوافضا است و مختص نیروی دریایی و نیروی هوایی و شرکت‌ها و کاربردهای وابسته به آن تهیه می‌شود. در هواپیما، پلی اورتان می‌تواند از اجزای مختلف آن محافظت کند و علاوه بر آن به تامین بازدهی سوخت نیز کمک کند. اگرچه فوم‌های پلی‌اورتان را بیشتر در کاربردهای هوا فضا می‌بینیم، از پوشش‌های پلی اورتان نیز در این صنایع استفاده می‌شود. به طور کلی از رنگ‌های صنعتی و آسترهای محافظ مختلفی در رنگ زدن هواپیما استفاده می‌شود تا بیشترین بازدهی و ایمنی را برای آن ایجاد کنند.

تجهیزات صنعتی

پلی اورتان برای محافظت از تجهیزات گرانقیمتی که ممکن است تحت تاثیر شرایط محیط قرار گرفته و آسیب ببینند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همین مساله موجب می‌شود کارایی این تجهیزات بهتر شده و عمر طولانی‌تری داشته باشند.

کشتی‌ها

از پلی اورتان برای آب بندی و محافظت از بدنه وسایل شناور و دریایی و جلوگیری از آسیب دیدن‌های مختلف از جمله خوردگی، زنگ زدگی و شرایط آب و هوایی مختلف، استفاده می‌شود. چه کشتی باشد چه قایق چه هر وسیله شناور دیگر در ابعاد و سایزهای کوچک و بزرگ، این نوع پوشش برای همه این موارد کاربرد دارد. علاوه بر اینها، از پلی اورتان برای ایمن کردن و آب بندی تجهیزات غواصی نیز استفاده می‌شود.

رنگ پلی اورتان برای بدنه کشتیخطوط لوله کشی

یکی از کاربردهای پلی اورتان استفاده از آن برای پوشش دهی و محافظت از لوله کشی‌های گاز و نفت است. بسیاری از این لوله‌ها زیر آب تعبیه می‌شود و از آنجایی که در معرض فشار و شرایط سخت این محیط قرار می‌گیرند نیاز به ماده‌ای دارند که آن‌ها را تقویت کرده و محافظت کند. بنابراین پلی یورتان بهترین گزینه محسوب می‌شود.

کاربردهای پلی اورتان در صنایع مختلفسقف‌های آهنی

از رنگ پلی اورتان برای رنگ زدن سقف‌های فلزی و آهنی استفاده می‌شود چرا که این ماده ماندگاری بیشتری نسبت به رنگ‌هایی که پایه آکریلیک هستند دارد. این نوع سقف‌ها معمولا کاربردهای صنعتی دارند و بیشتر شدن طول عمر آن‌ها جلوی هزینه‌های هنگفتی که اغلب باید برای تعمیرات صرف شود را می‌گیرد بنابراین برای بسیاری از کسب و کارها مرقوم به صرفه‌تر است که از این پوشش استفاده کنند.

توربین‌های بادی

از پوشش پلی اورتان برای تیغه‌ها و بدنه‌ی توربین‌های بادی استفاده می‌شود چرا که نه تنهاا به بهبود عملکرد این توربین‌ها کمک می‌کند بلکه از آن‌ها در برابر آسیب‌های احتمالی که در اثر شرایط محیط بوجود می‌آید نیز محافظت می‌کند.

همانطور که دیدید از پوشش پلی اورتان در نقاط مختلفی که حتی تا به امروز نمی‌دانستیم استفاده می‌شود. استفاده از این نوع پوشش فواید بسیاری دارد به طوری که در اغلب مواقع معایب آن به چشم نمی‌آید. اما همانند هر ماده شیمیایی دیگری، پلی اورتان نیز چند عیب کوچک دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

برخی معایب پوشش پلی اورتان

  • قرار گرفتن در معرض نور آفتاب– اگرچه پلی اورتان مقاومت بالایی در برابر اشعه UV دارد و در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید تغییر رنگ نمی‌دهد اما اگر طولانی مدت در معرض نور شدید خورشید قرار بگیرد قدرت ماندگاری و محافظت آن کاهش می‌یابد.
  • معایب پلی اورتان برای سلامت- در هر حال پلی اورتان یک ماده شیمیایی است که قرار گرفتن در معرض آن می‌تواند برای سلامتی ضرر داشته باشد. هرچند این آسیب‌ها که اغلب با استنشاق بخار و بوی تولید شده از این مواد حین اجرای کار بوجود می‌آید برای کسی است که با این مواد کار می‌کند و معمولا با رعایت نکات ایمنی می‌توان از این آسیب جلوگیری کرد. اما در صورت رعایت نکردن می‌تواند به مشکلات ریه و یا آسیب‌های پوستی منجر شود. اما پس از اجرا و سخت شدن این مواد، هیچ خطری برای افرادی که در معرض آن قرار می‌گیرند وجود نخواهد داشت.

آیا پوشش پلی اورتان مناسب کار شماست؟

با توجه به توضیحاتی که داده شد می‌توان دید که از پلی اورتان در کارهای مختلفی می‌توان استفاده کرد و از سطوح مختلفی محافظت کرد. اگر هنوز مطمئن نیستید آیا این پوشش مناسب کار شما است یا خیر با مشاورین ما در آریا سطح تهران تماس بگیرید تا اطلاعات کامل‌تری به شما ارائه شود.