هر قدر هم مراقب باشید و سعی کنید از اشتباهات رنگ آمیزی ساختمان بپرهیزید باز هم ممکن است با مشکلات رنگ آمیزی ساختمان از جمله پوسته شدن رنگ، چسبیدن رنگ به روی شیشه و مشکلات دیگر مواجه شوید. اما نگران نباشید برای بسیاری از این مشکلات رنگ آمیزی راه حلی ساده وجود دارد.

با این روش‌ها مشکلات رنگ آمیزی ساختمان را برطرف کنید

1) ترمیم پوشش ناهمسان سطح

برای اینکه پروژه رنگ آمیزی دیوار به بهترین شکل نتیجه دهد اغلب لازم است رنگ را در چندلایه بزنید. بخصوص اگر رنگی روشن به روی یک رنگ تیره می‌زنید. در صورتیکه رنگ را در تعداد لایه مناسب اجرا نکنید رنگ زیرین آن پس از خشک شدن نمایان می‌شود و یا رنگ دیوار به اصطلاح رنگ پریده به نظر می‌رسد. برای برطرف کردن این مشکل صبر کنید رنگ در لایه اول به خوبی خشک شود و سپس برای یکسان کردن رنگ، لایه دوم رنگ را روی آن بزنید. در صورتیکه رنگ شما زیاد رقیق باشد ممکن است دو لایه کافی نباشد بنابراین صبر کنید لایه دوم خشک شود تا ببینید از نتیجه آن راضی هستید یا خیر.

مشکلات رنگ آمیزی ساختمان

2) از بین بردن حباب‌های ایجاد شده توسط رنگ

حباب‌ها یا تاول‌های رنگ معمولا زمانی رخ می‌دهند که رنگ به خوبی به آستر و لایه زیرین خود نچسبیده باشد. علاوه بر اینها، این مشکل رنگ آمیزی ممکن است در اثر رطوبت یا دمای بالای سطح نیز بوجود بیاید. بنابراین در صورتیکه متوجه بوجود آمدن حباب زیر رنگ دیوار شدید اول باید به دنبال دلیل آن بگردید، بخصوص اگر مشکل در اثر رطوبت یا دما باشد باید پیش از اینکه اقدام به ترمیم حباب‌ها کنید برطرف شود. وقتی مشکل اولیه را متوجه شدید و برطرف کردید، حباب‌ها را با یک کاردک نقاشی ساختمان از سطح جدا کنید و سپس آن را سنباده بکشید. در مرحله بعد آستر رنگ مورد نظرتان را به روی سطح بزنید و مجدد آن قسمت را رنگ بزنید.

مشکلات رنگ آمیزی ساختمان

3) پاک کردن رنگ از روی شیشه

اگر پیش از رنگ آمیزی دیوارها و چارچوب پنجره‌ها نسبت به پوشاندن شیشه‌ها اقدام نکنید با کثیف شدن و رنگی شدن شیشه پنجره مواجه خواهید شد. اما نگران نباشید در چنین حالتی هم راه حلی برای پاک کردن رنگ از روی شیشه وجود دارد. باید ابتدا صبر کنید رنگ کاملا خشک شود و سپس با یک کاردک یا چاقوی تیز رنگ خشک شده را از روی شیشه جدا کنید. با یک دستمال نمناک روی شیشه بکشید تا رنگ باقیمانده از روی آن پاک شود. این کار را ادامه دهید تا دیگر هیچ رنگی روی شیشه باقی نماند. همچنین برای اینکه چنین اتفاقی رخ ندهد پیش از شروع کار رنگ آمیزی درباره اشتباهات رنگ آمیزی دیوارها بیشتر بخوانید تا بتوانید جلوی چنین مشکلاتی را بگیرید.

مشکلات رنگ آمیزی ساختمان

4) برطرف کردن ریزش رنگ از قلم یا غلطک

یکی از مشکلاتی که هنگام رنگ آمیزی دیوار با آن مواجه می‌شویم ریزش رنگ از قلم یا غلطک است که معمولا به دلیل بیش از حد پر کردن آن‌ها از رنگ رخ می‌دهد. اگر بخواهید از رخ دادن این اتفاق پیشگیری کنید باید مراقب باشید غلطک یا قلم رنگ را از رنگ پر نکنید برای این کار غلطک را پس از آغشته کردن به رنگ به یک سمت نگه دارید تا رنگ باقیمانده در آن خارج شود همچنین قلممو را تا یک سوم به رنگ آغشته کنید تا رنگ بیش از اندازه در آن پر نشود. ریزش رنگ گاهی به دلیل رقیق بودن بیش از اندازه رنگ نیز رخ می‌دهد.

در هر حال اگر با این مشکل مواجه شدید صبر کنید رنگ خشک شود و سپس اضافه رنگ‌ها را از دیوار جدا کنید و سپس این نواحی را مجدد رنگ بزنید.

مشکلات رنگ آمیزی ساختمان

5) از بین بردن رد غلطک

رنگ آمیزی با غلطک راه و روش‌های خاص خودش را دارد. اینکه چه میزان رنگ در غلطک پر شود و چطور روی دیوار کشیده شود همه می‌توانند از مواردی باشند که رعایت نکردنشان منجر به ماندن رد غلطک روی دیوار شود. اگر پس از رنگ آمیزی دیوار با غلطک متوجه ناهمسان بودن رنگ سطوح و ماندن رد غلطک روی دیوار شدید، پس از خشک شدن رنگ روی آن را سنباده بکشید و پس از پاک کردن گرد و غبار سطح روی آن را آستر بزنید و یکبار دیگر، این بار با رنگ بیشتر، آن ناحیه را رنگ بزنید.

مشکلات رنگ آمیزی ساختمان

6) از بین بردن رد قلم مو از روی دیوار

ماندن رد قلم به روی دیوار از جمله مشکلات رنگ آمیزی ساختمان است که زیاد با آن مواجه خواهید شد. این مشکل یا در اثر انتخاب قلم موی نامناسب و بی‌کیفیت رخ می‌دهد یا استفاده از رنگ بی کیفیت می‌تواند چینن مشکلاتی را بوجود آورد. پیش از اینکه اجرای رنگ را آغاز کنید درباره رنگ آمیزی دیوار با قلم مو و شناخت انواع قلم مو بیشتر اطلاعات کسب کنید و در صورتیکه باز هم پس از رنگ زدن دیوار متوجه ماندن رد قلم شدید، بگذارید رنگ خشک شود سپس روی آن را سنباده بکشید و سطح را برای رنگ زدن مجدد آماده کنید. این بار با یک قلم دیگر اقدام به رنگ آمیزی دیوار کنید.

مشکلات رنگ آمیزی ساختمان

7) از بین بردن پرزهای مانده روی دیوار

قبل از هر چیزی لازم است بدانید وقتی از یک غلطک رنگ جدید استفاده می‌کنید ممکن است با این مشکل مواجه شوید چرا که غلطک استفاده نشده معمولا پرزهای ریز و گاهی گرد و غباری دارد که همراه با رنگ روی دیوار می‌ماند. بنابراین بهتر است ابتدا این پرزها را از روی غلطک بردارید یا آن را چند بار روی سطحی بکشید تا پرزهای آن آزاد شده و دیگر به چنین مشکلی بر نخورید. اما اگر با چنین مشکلی مواجه شدید ابتدا دست از ادامه رنگ زدن بکشید و صبر کنید رنگ روی دیوار خشک شود سپس با سنباده روی آن بکشید تا سطح صاف و یکدست شود سپس مجدد نسبت به ادامه رنگ آمیزی دیوار اقدام کنید.

مشکلات رنگ آمیزی ساختمان

رنگ باکیفیت بخرید تا رنگ آمیزی دیوار با کیفیت بهتری انجام شود

مشکلات رنگ آمیزی ساختمان اجتناب ناپذیر هستند، بخصوص اگر برای اولین بار است که می‌خواهید نسبت به رنگ آمیزی دیوار اقدام کنید. اما نگران نباشید، این اشکالات قابل برطرف شدن هستند اما پیش از هر چیزی اگر از ابزار و رنگ باکیفیتی استفاده کنید تا حد زیادی می‌توانید از بروز این مشکلات پیشگیری کنید. صنایع رنگ آریا پارس انواع رنگ ساختمانی از جمله رنگ‌های روغنی، رنگ‌های آکریلیک و رنگ‌های پلاستیک را به بهترین مواد موجود در بازار ایران تولید کرده و به بازار عرضه می‌کند تا تغییرات در رنگ آمیزی خانه را برای همه ممکن سازد.