چه بخواهید لایه نهایی یک کفپوش چوبی را انتخاب کنید یا فقط به دنبال یک جلا دهنده برای صیقل دادن سطوح چوبی هستید، لاک پلی یورتان از جمله محصولاتی است که می‌تواند جوابگوی نیاز شما باشد. لاک‌های پلی یورتان اغلب بعنوان یک پرداخت یکپارچه و با استفاده آسان مورد استفاده قرار می‌گیرد. درباره لاک پلی یورتان، نحوه اجرای آن و کاربردهایی که دارد بیشتر بخوانید.

  لاک پلی یورتان چیست؟

لاک پلی یورتان یک روکش بسیار سخت است که بعنوان لایه پرداخت یا نهایی برای محافظت از سطوح و وسایل چوبی از جمله کفپوش چوبی، پلکان چوبی و هر سطحی که ممکن است در معرض آسیب دیدن باشد، استفاده می‌شود. کار با لاک پلی یورتان بسیار ساده است و به دلیل مقاومت، یکپارچگی‌ای که دارد می‌تواند بعنوان لایه محافظ و جلا دهنده وسایل چوبی همانند میز و صندلی، قفسه‌های چوبی کتابخانه، کابینت، صندلی‌ها و میزهای چوبی کافه و رستوران، و سطوح چوبی بوتیک‌ها یا هتل‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. این لایه محافظ عمر بالایی دارد و گزینه مناسبی برای محافظت از چوب در برابر خط و خش، آسیب دیدن و ضربه خوردن محسوب می‌شود.

لاک پلی یورتان بیرنگ است و همین یکی از ویژگی‌های مطرح آن است. علاوه بر آن، پس از خشک شدن به لایه‌ای سخت تبدیل می‌شود که آن را در برابر هر نوع آلودگی میکروبی و قارچی محفوظ می‌دارد. این لاک خیلی سریع‌تر از سایر انواع جلا دهنده‌های چوب (همانند شلاک یا واکس) خشک می‌شود و هم به شکل براق موجود است هم به شکل مات.

لاک پلی اورتان برای جلا دادن چوبانواع لاک پلی یورتان

لاک پلی یورتان در دو نوع پایه آب و پایه حلال (یا تک جزیی و دو جزیی) تولید می‌شود. همانند هر محصول پایه آب دیگری (همانند رنگ‌های آکریلیک پایه آب)، لاک پلی یورتان پایه آب نیز سازگار با محیط زیست است و می‌توان گفت محصول ایمن‌تری برای سلامتی فرد است. اما از سوی دیگر مقاومت این محصول به نسبت لاک پلی یورتان پایه حلال در برابر آسیب، خط و خش و سایش کمتر است. اگر می‌خواهید از لاک پلی یورتان به روی سطوح مختلف استفاده کنید دقت داشته باشید که این محصول برای سطوح چوبی مناسب است و اگر کفپوش یا کابینت شما جنس دیگری دارد از سایر محصولات پلی یورتان استفاده کنید.

اگر نسبت به تهیه لاک پلی یورتان مردد هستید با مشاورین ما در واتس اپ در ارتباط باشید.

نحوه کار با لاک پلی یورتان

برای اعمال این لاک محافظ به روی چوب بهتر است از قلم موی فومی یا نایلونی استفاده کنید. بسیار مهم است که ابتدا یک لایه نازک از این لاک را بزنید و بگذارید شبانه خشک شود. سپس سطح را کمی سمباده بکشید و لایه دوم را به روی آن اعمال کنید. ممکن است لازم باشد سه یا چهار لایه لاک پلی یورتان بزنید پس هر لایه را نازک بزنید تا نتیجه نهایی بهتر باشد.

مزایای استفاده از لاک پلی یورتان

این لاک یک لایه یکپارچه و مقاوم ایجاد می‌کند. لاک‌های پایه حلال که به آن پایه روغنی نیز گفته می‌شود پرداخت بسیار یکدستی را برایتان فراهم خواهد کرد و در عین حال کار با آن آسان است. لاک پلی یورتان در برابر حرارت، مواد شیمیایی، خط و خش، ساییدگی و آسیب‌های دیگر مقاوم است. اجرای این لاک موجب می‌شود سطح چوب صیقلی و براق شود و اگر برای بازسازی و تعمیر از این محصول استفاده کنید به نظر می‌رسد کالای شما همانند روز اول نو شده است. همچنین با وجود اینکه لاک پلی یورتان هیچ رنگی ندارد، این لایه محافظ موجب می‌شود کمی رنگ چوب نیز تغییر کند و پررنگ‌تر شود.

لاک پلی یورتان به نسبت سایر لاک‌ها و جلا دهنده‌های چوب سریع‌تر خشک می‌شود.  برای اجرا می‌توانید از قلم‌مو، اسپری یا غلطک استفاده کنید که بستگی به سطحی که روی آن لاک می‌زنید دارد.

لاک پلی یورتان به روی کفپوش چوبی

لاک پلی یورتان به روی کفپوش چوبی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معایب استفاده از این لاک محافظ چوب

اگر به درستی اجرا نشود ممکن است سطح چوب پلاستیکی به نظر برسد و کیفیت خوبی نداشته باشد. همچنین بهتر است حتما لاک پلی یورتانی تهیه کنید که در برابر اشعه UV مقاوم باشد، بخصوص اگر میز و صندلی چوبی یا سطح چوبی مورد نظرتان در فضای باز قرار دارد. برخی از انواع لاک پلی یورتان این ویژگی را ندارند و استفاده از آن‌ها موجب می‌شود به مرور زمان رنگ سطح چوبی زرد شود.

توضیحات کامل درباره لاک پلی یورتان آریا سطح تهران

نکات ایمنی

اگر از پلی یورتان پایه حلال یا روغنی استفاده می‌کنید بهتر است از حرارت و آتش دور باشید تا از مشتعل شدن ناگهانی مواد پیشگیری کنید. همچنین بسیار مهم است که به تهویه هوای فضای کارتان توجه داشته باشید. ماسک بپوشید و دستکش دست کنید تا هیچگونه حساسیتی نسبت به مواد در بدنتان ایجاد نشود. باز گذاشتن پنجره‌ها و استفاده از تهویه کننده هوا را فراموش نکنید.

همچنین دانستن این نکته ضروریست که لاک‌های پلی یورتان در شرایط آب و هوایی سرد و معتدل دیر خشک می‌شوند. بنابراین با توجه به شرایط آب و هوایی جایی که زندگی می‌کنید ممکن است لازم باشد مدت زمان بیشتری صبر کنید تا لایه اولیه لاک پلی یورتان خشک شود و سطح آماده اجرای لایه دوم شود.