کفپوش اپوکسی از جمله کفپوش‌های مقاوم، مستحکم با ظاهری زیبا و چشم نواز است که یکی از گزینه‌های انتخابی بعنوان کفپوش صنعتی و حتی خانگی محسوب می‌شود. اغلب افراد این کفپوش را به دلیل مقاومت بالا و عمر طولانی که دارد انتخاب می‌کنند اما بسیاری نیز تمایل دارند بیشتر درباره عمر مفید کفپوش اپوکسی و حتی طولانی‌تر کردن آن بدانند.

عمر مفید کفپوش اپوکسی چقدر است؟

کفپوش اپوکسی مقاومت بالایی دارد و با توجه به اینکه در چه فضایی اجرا می‌شود عمر متفاوتی خواهد داشت. اگرچه در هر حال عمر مفید کفپوش اپوکسی به نسبت بسیاری از کفپوش‌های دیگر، بخصوص در محیط‌های پرتردد، بیشتر است. بعنوان مثال، این کفپوش در فضاهای تجاری، مثلا پارکینگ‌های مجتمع‌های تجاری، رستوران‌ها، داروسازی‌ها و کارخانه‌ها که نه تنها ترافیک بیشتری دارند بلکه با مواد خورنده بیشتری در طول روز در ارتباط هستند، بین 2 الی 3 سال عمر می‌کند.

هرچند، این بدین معنا نیست که این کفپوش بعد از این مدت زمان خراب شده و از بین می‌رود، بلکه در اغلب مواقع با مراقبت صحیح و تمیزکردن مرتب این کفپوش می‌توان این عمر را طولانی‌تر کرد اما معمولا بعد از این مدت زمان ممکن است نیاز به ترمیم یا بازبینی وجود داشته باشد.

اما عمر مفید کفپوش اپوکسی در جاهایی که تردد کمتر است، همانند پارکینگ‌های خانگی و یا کفپوش‌های آشپزخانه‌ها و حمام خانه، بیش از این مدت است. با توجه به اینکه در چنین شرایطی کفپوش با تردد و ترافیک زیاد درگیر نیست می‌توان این عمر مفید را تا ده سال نیز تخمین زد.

عمر مفید کفپوش اپوکسی برای پارکینگچطور عمر مفید کفپوش اپوکسی را بالا ببریم؟

عمر مفید کفپوش اپوکسی با مراقبت صحیح و رعایت برخی موارد افزایش می‌یابد. برای اینکه نیاز نباشد خیلی زود نسبت به ترمیم این کفپوش اقدام کنید لازم است نکات زیر را رعایت نمایید:

کفپوش اپوکسی را همیشه تمیز نگه دارید

اگر آلودگی، بخصوص مواد خورنده یا روغن ماشین، مدت زمان طولانی روی کفپوش باقی بماند به آن آسیب می‌زند. بنابراین بسیار مهم است که کفپوش اپوکسی در هر جایی که اجرا شده است حداقل هفته‌ای یکبار تی کشیده شود و گرد و غبار و آلودگی‌های روی آن تمیز شود. نباید بگذارید هیچگونه لک و مواد شیمیایی روی کفپوش باقی بماند. اگرچه آسیب کفپوش اپوکسی یک شبه رخ نمی‌دهد اما هر چه بیشتر این مواد آسیب زا نظیر روغن و لکه‌های چربی روی سطح باقی بماند زودتر موجب آسیب و بی‌کیفیت شدن این نوع کفپوش خواهد شد.

از مواد شوینده که خوردگی ایجاد می‌کنند استفاده نکنید

برخی این اشتباه را مرتکب می‌شوند و از مواد شوینده قوی نظیر وایتکس برای شستشوی کفپوش اپوکسی استفاده می‌کنند. این در حالیست که این مواد خودشان حاوی ترکیباتی هستند که موجب خوردگی پوشش اپوکسی می‌شود. اگر به طور مکرر و منظم کفپوش را با آب و تی تمیز کنید دیگر نیازی به شستشو با مواد شوینده قوی نیست. ترکیب آب و آمونیاک می‌تواند تا حد زیادی چربی‌های سطح را از بین ببرد. در نظر داشته باشید هر ترکیبی که ایجاد می‌کنید دو سوم آب و یک سوم آن مواد شوینده باشد.

حتما برای شستشوی کفپوش پارکینگ و یا کفپوش اپوکسی خانگی خود از موادی که عاری از هرگونه مواد اسیدی هستند استفاده کنید. برخی پیشنهاد می‌کنند برای کفپوش پارکینگ خانگی که فضای کوچکی دارد از آب و آبلیمو استفاده شود که بوی مطبوع‌تری نیز در فضا ایجاد می‌کند.

اجرای کفپوش اپوکسی در رنگ‌های متنوعآسیب و اشکالات کفپوش را سریعا برطرف کنید

در جاهایی که تردد و ترافیک وسایل نقلیه سنگین زیاد است طبیعیت که برخی مواقع متوجه یک ترک کوچک به روی کفپوش اپوکسی شوید. اما بهترین کار این است که به محضی که متوجه چنین ایراداتی شدید از تیمی که کفپوش را برایتان اجرا کرده بخواهید تا نسبت به ترمیم آن اقدام کند. اشکالات کوچک و کم کفپوش اپوکسی به راحتی قابل حل است و اصلا برطرف کردن آن‌ها زمانبر نیست. اما اگر آن را پشت گوش بیندازید و این ایرادات بیشتر شود آنوقت شاید نیاز باشد کل کفپوش را مجدد اجرا کنید که هم هزینه بر خواهد بود هم زمان زیادی از شما می‌گیرد.

بنابراین هر زمان که نسبت به تمیزکردن کفپوش اقدام می‌کنید، گوشه و کنار آن را با دقت بررسی کنید تا کوچک‌ترین ایرادات آن نیز دیده شود تا بتوانید بدون دشواری و صرف زمان و هزینه زیاد، آن را برطرف کنید.

از افراد متخصص برای اجرای اپوکسی کمک بگیرید

وقتی نوبت به اجرای اپوکسی می‌رسد، مجری آن نقش بسیار مهمی در طول عمر این کفپوش ایفا خواهد کرد. هرچه از افراد متخصص و حرفه‌ای برای این کار کمک بگیرید می‌توانید اطمینان بیشتری داشته باشید که کفپوش به درستی اجرا شده و از ترکیبات به درستی در اجرای این کفپوش مستحکم استفاده شده است. در نظر داشته باشید اجرای اپوکسی کار هر کسی نیست، حتی اگر مراحل اجرا را نیز کامل بدانید، باز هم نیاز به تجربه و تخصص بیشتری دارد تا بتوان تمامی مراحل اجرا را بدون هیچ مشکلی طی کرد.

پس اگر تصمیم دارید کفپوش اپوکسی را برای داروسازی، کارخانه، پارکینگ، یا آشپزخانه و رستوران خود انتخاب کنید، با مشاوران ما در آریا سطح تهران تماس بگیرید تا اطلاعات کامل‌تری در اختیار شما قرار دهند.