توصیف: رنگ زینک ریچ به چه معناست؟

رنگ های زینک ریچ مقدار زیادی گرد روی یا پودر روی در ترکیب با مواد چسبنده ارگانیک یا غیر ارگانیک دارند. این رنگ های زینک ریچ به عنوان روکش رویه در استیل یا سطوح فلزی دیگر که در شرایط آب و هوایی سخت قرار دارند و نیز سطوحی که فرسودگی دائم دارند به کار می رود. گرد روی با قربانی کردن خود از فرسوده شدن فلز جلوگیری می کنند.
گرد روی یک ماده ساخته شده از روی است که به شکل پودر هم عرضه می شود و به آن پودر روی هم می گویند.
توضیحاتی درباره ضد خوردگی رنگ زینک ریچ
روی یک عنصر شیمیایی مهم است با عدد اتمی ۱۳ و در گروه ۱۲ جدول تناوبی قرار دارد. این عنصر از آن عناصر مهمی است که خود را فدا می کند و از آن در روند آبکاری استفاده می کنند تا با قربانی کردن خود باعث کنترل خوردگی شود. رنگ های زینک ریچ اصولاً برای حفاظت سطوح فلزی از خوردگی به کار می روند و این کار را با حفاظت کاتدی در ازای قربانی کردن روی درون رنگ انجام می دهند.
رنگ ها وروکش های زینک ریچ با افزودن یک آستر به کار می روند که به عنوان حفاظ دوم برای حفاظت سطح از خوردگی عمل می کند.

درباره رنگ های زینک ریچ

رنگ های زینک ریچ بهترین ماده چسبنده هم برای سطوح گالوانیزه جدید و هم سطوح گالوانیزه هوازده است. رنگ های زینک ریچ بیش از ۷۵ سال است که در آمریکا و بیش از یک قرن است که در اروپا به کار می رود. یکی از دلایل اصلی موفقیت رنگ های زینک ریچ آن است که هم حفاظت بازدارنده و هم حفاظت کاتدی دارند. در دهه ۱۹۶۰ مؤسسه آهن و فولاد آمریکا و شورای رنگ آمیزی سازه های فلزی تحقیقی انجام دادند که معلوم شد رنگ های زینک ریچ بهتر از دیگر رنگ های هم نوع خود عمل می کنند. در سال ۱۹۷۰ بازبینی رنگ های زینک ریچ که ۹ سال قدمت داشتند نشان داد از چسبندگی آن ها هیچ کم نشده است.
رنگ های زینک ریچ ویژگی هایی شبیه به روکش روی گالوانیزه دارند. این رنگ ها با درصد بالای روی در فیلم خشک (یعنی پس از عمل آمدن)، با ویژگی های بازدارنده فلز روی ترکیب می شوند. گرد روی در رنگ با مواد چسبنده ارگانیک ترکیب می شود. این مواد چسبنده باعث می شوند ذرات روی در تماس با یکدیگر باقی بمانند به طوری که رنگ روی حفاظت کاتدی داشته باشد. طبق ای اس تی ام ای ۷۸۰ ، کاربرد رنگ های زینک ریچ در تعمیر روکش های گالوانیزه آسیب دیده روشی تأیید شده است. رنگ های زینک ریچ با حداقل ۶۵% روی، نقش های خاصی بر عهده دارند. آن ها در تعمیر روکش های گالوانیزه آسیب دیده فراوان استفاده می شوند زیرا کاربرد نسبتاً آسانی دارند.
این رنگ ها را به تنهایی می توان استفاده کرد، اما برای پرداخت زیباتر یک روکش رویه نیز اغلب به کار می رود. با این که اکثر روکش های رویه به آسانی استفاده می شوند، اما برخی حلال های قوی دارند که آستر را بلند می کند. پلی وینیل ها، لاتکس های آکریلیک، پلی یورتان، و پلی آمید عمل آمده با اپوکسی روکش های کارآمد هستند. از روکش های رویه بر پایه لاکویر یا آلکلید استفاده نکنید زیرا واکنش منفی با رنگ های زینک ریچ دارند. برای روکش لایه با توجه به مشخصات فنی و مشاوره با کارشناسان میتوان رنگ رویه را انتخاب و استفاده نمود.

مشخصات رنگ زینک ریچ

روکش روی که به اشتباه آن را ” گالوانیزه سرد” می نامند. گرد روی مخلوط با مواد چسبنده ارگانیک و غیر ارگانیک را باید برس یا اسپری به کار برد. قبل از شروع کار باید استیل را با یکی از این روش ها تمیز کرد، با شن باران کردن در حد فلز سفید (اس اس پی سی-اس پی ۵)، تمیز کردن سطح از مواد شیمیایی و گرد وغبار و رنگ های کهنه (اس اس پی سی-اس پی ۶)، یا فلز سفید (اس اس پی سی- اس پی ۵). گرد روی باید با یک وسیله پلیمریک ترکیب شود و دائم در حرکت باشد تا ترکیب یکنواخت و چسب مناسب درست شود.
رنگ های زینک ریچ حاوی فلز روی ۶۵ تا ۹۵% در فیلم خشک هستند. وقتی از اسپری استفاده می کنید باید تا می توان خطوط تغذیه ای را کوتاه نگه داشت تا از ته نشین شدن گرد روی و روکش های فیلم غیر یکنواخت جلوگیری شود. رنگ روی در مغازه و کارگاه به کار می رود.
رنگ زینک ریچ را می توان در هر اندازه و شکلی از استیل استفاده کرد، هرچند کاربرد آن در ساخت های پیچیده تر مشکل است. رنگ های زینک ریچ به عنوان آستر در سیستم های دو یا سه روکش عملکرد بالا و برای تعمیر روکش های گالوانیزه دسته ای فراوان استفاده می شوند. در آب و های ملایم باید رنگ روی غیر ارگانیک برای جلوگیری از خوردگی به طور مستقل استفاده شود، اما در شرایط بدتر آب و هوایی بهتر است برای افزایش طول عمر آن به عنوان روکش رویه استفاده شود. رنگ حاوی روی محدودیت هایی دارد از جمله هزینه دوره عمر، کاربرد دشوار، روکش غیر یکنواخت (به خصوص در گوشه ها ولبه ها) و نیاز به سطح استیل تمیز.

ویژگی های روکش

رنگ زینک ریچ مانند همه روکش های رنگی، در چند صد پوند در اینچ مربع (پی اس آی) به طور مکانیکی به استیل چسبیده است. رنگ های زینک ریچ هم ارگانیک هستند حاوی اپوکسی، هیدرو کربن های آغشته به کلر و دیگر سیلیکات های آلکیل؛و هم غیر ارگانیک می باشند بر پایه سیلیکات های ارگانیک آلکیل. رنگ های ارگانیک و غیر ارگانیک روی یک فیلم خشک به ضخامت ۲.۵ تا ۳.۵ میل به کار می روند. یکی از دلایل کاربرد روکش های روی توسط مردم محافظت کاتدی آنهاست. به هر حال روکش های زینک ریچ با دیگر روکش ها متفاوتند زیرا برای چسباندن ذرات روی ماده چسبنده دارند. گرد روی باید غلظت زیادی داشته باشد تا بین ذرات روی و استیل رسانایی ایجاد شود. این دلیل دیگری است برای اهمیت تکان دائمی و مخلوط یکنواخت هنگام استفاده. این سؤال وجود دارد که اگر ذرات روی در ماده چسبناک فشرده سازی شوند و ماده چسبناک نارسانا باشد، آیا اصلا حفاظت کاتدی به وجود می آید.

رنگ های روی غیر ارگانیک و ارگانیک تا حدی در عملکرد متفاوتند.رنگ های غیر ارگانیک زینک ریچ که با واکنش شیمیایی ملایم به استیل می چسبند به حلال مقاومند و دما را تا ۷۰۰ درجه فارنهایت (۳۷۵ سانتی گراد) تحمل می کنند. رنگ های زینک ریچ ورقه ورقه، پوسته پوسته یا متورم نمی شوند، به راحتی متصل می شوند و نسبت به ارگانیک ها راحت تر تمیز می شوند. چگالی رنگ های زینک ریچ تقریباً نصف چگالی روی در یک میل از روکش های گالوانیزه دسته ای است.
ویژگی های رنگ های زینک ریچ بستگی به سیستم حلال دارد. در ۲۴ ساعت باید چند روکش بدون ترک خوردگی به کار رود. رنگ زینک ریچ ارگانیک به اندازه رنگ غیر ارگانیک نسبت به حرارت مقاوم نیست. مقاومت آنها ۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه فارنهایت است. همچنین در برابر اشعه ماورا بنفش (خورشید) از بین می روند.

سایر مشخصات پوشش رنگ زینک ریچ

رنگ های آلی یا معدنی زینک ریچ با ضخامت فیلم خشک ٢.۵تا٣.۵ (۶۴ تا٩٠ میکرومتر)به کارگیری می شوند. رنگ های آلی زینک ریچ شامل اپوکسی ها و هیدروکربن های آغشته به کلر و دیگر پلیمرها هستندد.
رنگ های روی معدنی تا درجه زیادی بر پایه ی سیلیکات های آلی آلکیل استوارند. گردو غبار روی باید در غلظت بالای کافی باشد که بتواند هدایت الکتریکی در فیلم خشک را برای حفاظت کاتدی فراهم کند.هنوز،این سوال وجود دارد که آیا حفاظت کاتدی به علت محصور کردن ذرات روی در رنگ پایه ی غیر رسانا امکان پذیر است یا خیر.
استحکام پیوندهای زینک ریچ چند صد پوند در اینچ مربع(psi) است ،درحالیکه پوشش های گالوانیزه در گستره ی چند هزار psi اندازه گیری می شوند . مانند فلز سازی ،رنگ زینک ریچ میتواند روی کالاهای بزرگ چه در کارخانه و چه درمیدان به کارگیری شود. مسائلی مانند شامل هزینه، دشواری در استفاده ، عدم یکرنگی پوشش ها(به خصوص در گوشه ها و لبه ها) و نیاز به سطح فولادی تمیز به صورت یک محدودیت در کار ایجاد می شوند.رنگ های زینک ریچ باید در محیط های خشک پوشش داده شوند.
رنگ های معدنی زینک ریچ با واکنش پذیری شیمیایی کمی به زیر لایه می چسبند و در برابر حلال خوب ،مقاومت دارند و می توانند حرارت را ۵٣٧درجه سانتیگراد(٧٠٠درجه فارنهایت) تحمل کنند.
مواد معدنی به راحتی گچ ،لایه برداری و کنده میشوند ،به آسانی جوش می خورند و پاکسازی آنها از مواد آلی راحت تر است.

محتوای رنگ های معدنی زینک ریچ تا حدود ٠.۵٣اونس/ ٢ فوت میل روی، تقریبا نیمی از روی در میل کمتر از پوشش های گالوانیزه گرم است.

خاصیت رنگ های آلی زینک ریچ به سیستم حلال بستگی دارد.پوشش های چندگانه ممکن است در طی ۴٢ساعت بدون شکافتگی اعمال شوند. از رنگ های زینک ریچ اکثر اوقات برای پوشاندن فولاد گالوانیزه که بر اثر جوشکاری یا برخورد شدید مکانیکی آسیب دیده است ، استفاده میشود.
محدود به ٢٠٠تا٣٠٠ درجه فارنهایت، رنگ های آلی زینک ریچ مقاومت دمایی روی های معدنی ندارند.آنها همچنین در معرض تخریب ماوراء بنفش (نور خورشید) قرار دارند،و به اندازه ی مواد معدنی در حفاظت از خوردگی اثربخش نیستند.

این رنگ ها به طور گسترده ای به عنوان پرایمر یا روکش استفاده می شوند و چسبندگی خوبی به فولاد گالوانیزه نشان می دهند و آنها را به انتخابی منطقی برای رنگ آمیزی زیرکار بدل می کنند.

پرایمر زینک ریچ چیست؟

از مرحله آماده سازی و استر زدن سطوح تا بکارگیری آخرین روکش ، تیم PPC گوشه ها را قطع نمیکند . به علاوه ، ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که این مشاغل رنگی به خوبی در آینده قابل پیش بینی ادامه خواهد یافت و در هزینه های مشتری صرفه جویی خواهد شد. یکی از بهترین راه های حفاظت ازاشیا استفاده از پرایمر است.

معرفی پرایمر زینک ریچ

هنگامی که پروژه ها فولاد را درگیر واکنش می کنند ، PPC از محصولی به نام پرایمر زینک ریچ استفاده می کند پرایمر های زینک ریچ ، اپوکسی است که برای کمک به حفاظت از فولاد در برابر خوردگی ، روی قطعاتی از فولاد به کار گیری میشود. بدون آغاز گر روی، فولاد در معرض خوردگی قرار میگیرد . پرایمرهای مبنی بر غیر روی به سادگی مانعی بین فولاد و هوا ایجاد می کنند ، اما پرایمرهای روی از ویژگی های شیمیایی روی برای حفاظت از فلز استفاده میکنند.

انواع پرایمر زینک ریچ دو نوع پرایمر روی وجود دارد:

● آلی: این نوع پرایمرها به روش های مختلفی شامل افشان، استوانه و فرچه قابل استفاده اند. این پرایمردر مورد محافظت از فولاد یک درجه کمتر از پرایمرغنی از غیر آلی شناخته شده اند.
● معدنی: این نوع پرایمرها در صورت استفاده از اسپری مناسب هستند و به پوشش بالای آن نیازی ندارند. آنها معمولا نسبت به آنچه که شما با یک پرایمر روی آلی بدون روکش بالا پیدا میکنید ، قدرت نگهداری بهتری دارند.
یکی از دو نوع پرایمر زینک ریچ می تواند یک لایه روکار داشته باشد که بعد از اعمال پرایمر استفاده شده است. در واقع، داشتن لایه روکار رنگ یا روکش دوم باعث افزایش محافظت از فولاد می شود . ریاضی ساده نشان میدهد دو مانع جداگانه برای فولاد در مقابل یک روکش پرایمر وجود دارد اگر رنگ بالا لب پر یا محو شود، پرایمر روی هنوز از فولاد محافظت می کند .
قبل از استفاده از پرایمر بر روی تکه ای از فولاد و اعمال یک حلال نمک ، لازم است مراحل ویژه ای را دنبال کنید . اعضای تیم PPC کارشناسان این زمینه هستند، ما تمام مراحل صحیح را می دانیم تا مطمئن شویم که هر کاری برای اولین بار به درستی و به روشی انجام می شود که دوام و پایایی داشته باشد