رنگ نسوز سیلیکون آلومینیوم یکی از رنگ های رایج در صنایع شیمیایی و نیروگاه ها است که در مقابله ایجاد آسیب های فیزیکی از طریق حرارت استفاده می شود. این نوع رنگ ها می توانند براساس فرمولاسیونی که دارند، در سه درجه بندی 250، 400 یا 650 با شوک 800 درجه سانتی گراد تولید و استفاده شوند. در این مقاله به کاربرد رنگ نسوز و نحوه اجرا آن بیشتر می پردازیم. با ما همراه باشید.

رنگ نسوز سیلیکون آلومینیوم

در ابتدا لازم است راجع به اینکه رنگ نسوز چیست مقدمه ای را بیان کنیم. امروزه بخشی از فعالیت های تولیدی در کارخانه ها، صنایع و بخش های مختلف مستلزم استفاده از حرارت های شدید است که بتوان برای تولید یک کالا، محصول از آن استفاده کرد. با توجه به اینکه دما و حرارت از عوامل مخرب و آسیب زننده به وسایل و اشیا در لحظه و نیز در دراز مدت می باشد، لازم است از محافظ هایی که به صورت پوشش بر روی آن اعمال می شوند، استفاده کرد. یکی از این نوع پوشش ها، رنگ نسوز سیلیکون آلومینیوم است که به عنوان رنگ مقاوم به حرارت بالا هم شناخته می شود. استفاده از این نوع رنگ ها و پوشش های حرارتی می تواند در صنایع مختلفی استفاده شود که راجع به کاربردهای آن در بخش جلوتر توضیح می دهیم.

رنگ نسوز سیلیکون آلومینیوم در محافظت طولانی مدت از تجهیزاتی که در معرض حرارت قرار دارند، کاربردی است. مکانیزم خشک شدن در آن از طریق تبخیر حلال و پخت در کوره است و می تواند در کمتر از یک ساعت به صورت سطحی خشک شود. خشک شدن کامل آن با در نظر گرفتن دمای 250 درجه سانتی گراد، در عرض 30 دقیقه انجام می شود.

 

 

کاربرد رنگ نسوز چیست؟

استفاده از پوشش های محافظتی در قالب رنگ برای جلوگیری از آسیب زدن حرارت بالا می تواند در صنایعی همچون گاز، نفت، پتروشیمی، نیروگاه ها و فولاد و مراکز تولیدی استفاده شود. به عنوان مثال می توان در مشاغلی که با کوره پزی، دودکش ها، قطعات موتور، لوله کشی، ایزوگام و غیره همراه است، از آن استفاده کرد. رنگ نسوز سیلیکون آلومینیوم می تواند برای پوشش های حفاظتی در کانال های فلزی، بویلرها، لوله های اگزوز به کار رفته و تا دمای 650 درجه مقاومت داشته باشد. موارد کاربردی دیگر این نوع رنگ های نسوز در ساخت وسایل مختلف از موتورهای هواپیما گرفته تا برخی وسایل استفاده شده در خانه مانند فیلترها، گرم کننده ها کاربرد دارد.

شما می توانید کاربرد و استفاده از این نوع رنگ ها را در ساخت بسیاری از تجهیزاتی که در معرض سازه های فلزی و تجهیزات مجاور آتش قرار دارند، مشاهده کنید. از سوی دیگر استفاده از این رنگ در سازه های ساختمانی نیز استفاده می شود که دلیل آن را جلوتر بیان می کنیم.

ویژگی ها و مشخصات رنگ نسوز

ویژگی ها و مشخصاتی که می توان برای رنگ نسوز سیلیکون آلومینیوم بیان کرد، شامل موارد مختلفی می شود که عبارتند از:

مقاومت حرارتی: استفاده از رنگ های نسوز سیلیکون آلومینیومی می تواند در دماهای مختلف مانند 250 – 400 تا 650 درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار گرفته و برحسب خالص بودن رزین های سیلیکونی آن، مقاومت حرارتی بیشتری داشته باشد.

دافع آب: رنگ نسوز سیلیکون آلومینیوم دارای خاصیت ضد نفوذ در برابر مایعاتی از جمله مواد شیمیایی، اسید ها و نمک های رقیق کاربرد است. شما می توانید از این پوشش برای ایجاد یک عایق مناسب در مقابل هوا، آب، تشعشعات ماورا بنفش که از خورشید ساطع می شود، استفاده کنید.

استفاده از این نوع رنگ های نسوز به علت ویژگی های دیگری که دارد از جمله آب گریزی و نیز چرک پذیری کمتر، می تواند در زیبایی ساختمان استفاده شود و برخلاف مصالح آجری یا سیمانی در ساختمان ها، در اثر عوامل محیطی دچار رنگ پریدگی و نیز تغییر در زیبایی نمی شود.

 

رنگ نسوز سیلیکون آلومینیوم برای چه سطوحی استفاده میشود؟

به طور معمول رنگ نسوز سیلیکون آلومینیوم می تواند بر روی سطوحی که از جنس آلومینیوم است، چسبندگی خوبی داشته باشد. از سوی دیگر اما استفاده از آن در سطوحی که زینک (روی) و یا مس ضعیفی دارد، مناسب نیست و لازم است از پرایمر زینک در آن استفاده گردد.

 

در دنیای واقعی، استفاده از این نوع رنگ در سطوح انواع کوره ها، بویلرها، شومینه ها به کار رفته است. نمونه هایی از این کاربردها را می توانید در تصویر زیر نیز مشاهده کنید. همچنین به واسطه مقاومت آن در برابر حلال های شیمیایی، شما می توانید از آن برای سطوحی که در محیط های اسیدی و قلیایی قرار دارند نیز استفاده کنید. در این حالت رنگ نقره ای آن که به علت وجود پیگمنت های آلومینیومی است، دچار تغییر نمی شود.

نحوه اعمال رنگ نسوز بر روی سطح

برای آنکه بتوانید این نوع رنگ را بر روی سطح اعمال کنید، لازم است ابتدا آن را در یک وسیله مناسب میکس و یکنواخت کنید (به کمک یک همزن). در این پروسه لازم است برای لایه بندی فاصله زمانی را رعایت نمایید. حال بایستی براساس آنکه دستگاه پاشش شما چگونه است، برای ایجاد یک ویسکوزیته مناسب، آن را با تینر مخلوط نمایید. حال کافیست به مدت 10 یا 15 دقیقه، این ترکیب را در کوره ای با دمای 150 درجه سانتی گراد قرار دهید. شما می توانید از درصدهای زیر برای رقیق در دمای 25 درجه سانتی گراد استفاده نمایید:

  • قلم مو و نیز غلطک با درصد های صفر تا 10
  • اسپری بدون هوا با درصدهای 0 تا 5.
  • اسپری هوا با درصدهای 10 تا 20.

 

پیشنهاد می شود برای رنگ آمیزی، از تجهیزات مناسب از جمله اسپری بدون هوا با قطر نازل 013/0 تا 015/0 اینچ استفاده کنید. همچنین می توانید از قلمو و غلطکی یا اسپری هوا با قطر نازل 1.5 – 2 میلی متر و نیز فشار 3-5 اتمسفر استفاده کنید.

 

جمع بندی

رنگ نسوز سیلیکون آلومینیوم، یک پوشش محافظتی در برابر حرارت است که اشتعال زا بوده و لازم است به دور از جرقه، شعله دورنگه نگهداری شود. شما می توانید کاربرد این محصول را در صنایع پتروشیمی مشاهده کنید که برای حفاظت از وسایل به کار رفته در این مشاغل استفاده می شود تا از ورود حرارت به داخل اجسام جلوگیری کند. در صورتی که قصد رنگ آمیزی با این نوع پوشش ضدحرارتی را دارید، بهتر است آن را در محیط های بسته با لوازم ایمنی مناسب جهت جلوگیری از تماس با پوست و چشم استفاده کنید.