فلزات زیبایی خاصی دارند و کاربردهای مختلی در خانه و دکوراسیون آن خواهند داشت. اغلب میله‌های بالکن خانه‌ها از این جنس انتخاب می‌شود و گاهی میز و صندلی‌های پاسیو نیز فلزی هستند. فلز را جنسی مقاوم و زیبا می‌شناسیم که یک ضعف بسیار بزرگ دارد آن هم زنگ زدن است. فلزات در اثر قرار گرفتن در معرض اکسیژن و رطوبت به مرور زمان زنگ می‌زنند. یکی از روش‌های جلوگیری از زنگ زدن فلزات، رنگ زدن آن‌ها است. همچنین اگر فلزی زنگ زده باشد، باز هم با رنگ زدن آن می‌توان این مشکل را برطرف کرد. اما بهتر است پیش از اینکه دست به قلم شوید و شروع به رنگ زدن سطوح زنگ زده کنید، این 5 نکته را بدانید.

5 نکته مهم پیش از رنگ زدن سطوح زنگ زده

1) سطوحی که بیش از حد زنگ زدگی دارند را رنگ نزنید

رنگ زدن سطوح زنگ زده در صورتیکه امکان پذیر است و نتیجه خوبی بهمراه خواهد داشت که زنگ زدگی آن سطحی باشد. اگر زنگ زدگی به خوردگی سطح منجر شده باشد دیگر رنگ زدن سطح نمی‌تواند تنها کاری باشد که باید انجام بدهید. خوردگی سطح موجب می‌شود بخشی از سطح فلز سوراخ شده یا تغییر شکل دهد، این مساله حتی ممکن است در اثر قرار گرفتن فلزات در معرض مواد شیمیایی نیز رخ دهد. بنابراین اگر چنین سطحی دارید باید اقدامات دیگری برای برطرف کردن این مشکل اولیه انجام دهید و سپس مراحل دیگر رنگ زدن فلزات را طی کنید.

2) اگر سطح قبلا رنگ شده بود، رنگ و زنگ زدگی را از سطح جدا کنید

گاهی ممکن است سطح فلزی قبلا رنگ شده باشد. شاید برایتان این سوال بوجود بیاید که چرا سطحی که رنگ شده باید مجدد زنگ بزند. در صورتیکه پیش از رنگ زدن هر سطحی از لایه آستر یا پرایمر مرتبط با رنگ و سطح استفاده نکنید، رنگ چسبندگی کافی به روی سطح را نخواهد داشت. بخصوص اگر سطح فلزی باشد. استفاده از رنگ نامناسب برای فلزات نیز می‌تواند منجر به لایه شدن رنگ بعد از یک مدت کوتاه شود. در چنین حالتی باید رنگ لایه شده را پیش از اجرای رنگ جدید، کاملا از سطح جدا کنید.

برای اینکه این کار بهتر انجام شود، در صورتیکه وسیله فلزی شما دارای پیچ یا هر گونه اتصال دیگری است آن‌ها را جدا کنید و سپس با یک برس سیمی یا کاغذ سنباده زنگ زدگی سطح را از بین ببرید. تمام آنچه در این مرحله باقی می‌ماند سطحی صاف و بدون هرگونه زنگ زدگی و ایرادات سطحی دیگر خواهد بود.

3) از آستر ضد زنگ استفاده کنید

وقتی سطح را کاملا از زنگ زدگی پاک کردید، پیش از اینکه رنگ دلخواهتان را به روی آن بزنید باید از آستر ضد زنگ استفاده کنید. این لایه آستر نقش محافظ را ایفا می‌کند و از زنگ زدن آن در آینده جلوگیری می‌کند. علاوه بر اینها، ضد زنگ موجب می‌شود رنگ چسبندگی بیشتری روی سطح داشته باشد. آستر ضد زنگ باید مناسب با نوع رنگی که می‌خواهید به روی سطح بزنید انتخاب شود. در اغلب مواقع از رنگ روغنی برای این کار استفاده می‌شود به همین جهت آستر ضد زنگ روغنی گزینه مناسب‌تری خواهد بود.

اجرای لایه ضد زنگ برای رنگ زدن سطوح زنگ زده

ضد زنگ‌ها هم با قلممو و هم با غلطک رنگ قابل اجرا هستند.

4) سطح را سنباده بکشید و کاملا تمیز کنید

چه سطح زنگ شده باشد چه روی آن را قبلا رنگ زده باشید، سنباده کشیدن به یکدست شدن سطح کمک می‌کند. بعد از مرحله سنباده کشی باید سطح را کاملا با آب گرم بشویید تا هرنوع گرد و غبار یا چربی از سطح پاک شود. برای این کار می‌توانید چهار قاشق مایع دستشویی نیز داخل آب بریزید تا چربی‌های سطح را بهتر پاک کند. سپس با یک دستمال خشک این سطح را به خوبی خشک کنید.

5) بلافاصله بعد از سنباده کشیدن سطح آن را رنگ بزنید

وقتی مراحل آماده سازی سطح فلزی را طی کردید نباید بگذارید فلز بدون آستر یا رنگ در فضای آزاد باقی بماند. قرار گرفتن فلز در معرض اکسیژن در حالیکه هیچ لایه محافظی روی آن نیست منجر به زنگ زدگی مجدد آن خواهد شد. بنابراین بلافاصله بعد از سنباده کشی و تمیز کردن سطح باید نسبت به اجرای لایه آستر اقدام کنید. لایه آستر را در دو یا سه لایه بزنید تا کاملا سطح را بپوشاند. بگذارید هر لایه چند ساعت بماند تا کاملا خشک شود سپس لایه بعد را بزنید. همچنین پس از آستر زدن نهایی نیز بهتر است صبر کنید تا آستر به خوبی خشک شود سپس نسبت به رنگ زدن اقدام کنید.

رنگ زدن صندلی فلزی

با رنگ زدن سطوح زنگ زده می‌توانید وسایل قدیمی را همانند روز اول زیبا و نو کنید.

با استفاده از ضد زنگ‌ها بخش زیادی از هزینه‌هایتان را کاهش دهید

حتما نباید صبر کنید تا وسایل فلزی یا سطوح فلزی زنگ بزنند تا شما نسبت به مقاوم سازی آن‌ها اقدام کنید. بهتر است پیش از زنگ زدن آن‌ها از لایه‌های محافظ نظیر ضد زنگ‌ها استفاده کنید. این کار موجب می‌شود بخش زیادی از هزینه‌هایی که در آینده ممکن است متحمل شوید، از تعویض وسیله فلزی تا تعمیر آن، کاسته شود.