آیا به‌دنبال براقیت بیشتری برای کف طبقات خود می‌گردید. رنگ اپوکسی یک انتخاب ایده‌آل برای پوشش کف پارکینگ، انباری و پاسیو می‌باشد. پوشش اپوکسی از ترکیب شیمیایی دو جزء مایع، رزین اپوکسی و هاردنر، برای ایجاد یک لایه مقاوم استفاده می کند که می تواند روی کف، صفحات میز و بسیاری از سطوح دیگر اعمال شود. بسیاری از انواع اپوکسی به دلیل دوام خود مشهور هستند و می توانند برای آب بندی کف بتنی، فولاد و سایر مصالح صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.

رنگ اپوکسی چیست؟

رنگ اپوکسی و کفپوش اپوکسی اصطلاحاتی هستند که اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. اگر قصد خرید یک رنگ اپوکسی برای استفاده به عنوان روکش کف در یک فروشگاه لوازم نقاشی را دارید، ممکن است هر دو عبارت مورد استفاده را روی قوطی یا بسته‌بندی مشاهده کنید. (اصطلاح دیگری که ممکن است مشاهده کنید درزگیر یا سیلانت اپوکسی است.)

همچنین ممکن است شرکت های رنگ سازی، رنگ اپوکسی اختصاصی خود را بفروشند. پوشش اپوکسی از نظر فنی یک رنگ نیست، حتی اگر از نام آن استفاده شود. رنگ اپوکسی ساده حاوی رنگ آکریلیک و اپوکسی در ترکیب است که گاهی اوقات اپوکسی 1 قسمتی نیز نامیده می شود. آکریلیک در فرمول آن می تواند سفارشی سازی در رنگ آمیزی را ممکن سازد و این نوع رنگ اپوکسی مانند رنگ معمولی خشک می شود. عامل اپوکسی به دلیل مقاومت رنگ در برابر لکه های شیمیایی روی زمین مانند بنزین یا روغن است، بنابراین اکثرا در کف پارکینگ و اتاق کار استفاده می شود.

چرا از پوشش اپوکسی استفاده می‌شود؟

پوشش اپوکسی از ترکیب دو جزء جداگانه برای پوشش کف شما استفاده می کند. کیت‌هایی که در فروشگاه لوازم نقاشی یا رنگ ابزارها خریداری می کنید، از شما می‌خواهند تا یک قسمت رزین اپوکسی را با سخت کننده پلی آمین مخلوط کنید. برخلاف رنگ اپوکسی ، این مخلوط به جای خشک شدن سخت می شود. یک سطح بتنی از این سخت شدن سود می برد زیرا این فرآیند بتن متخلخل را آب بندی می کند. رزین به کف درخشش می بخشد و پوشش اپوکسی از کف در برابر لکه ها، ریزش مایعات و خط و خراش محافظت می کند.

موارد مصرف رنگ اپوکسی و پوشش اپوکسی

برای بازسازی یک کفپوش آماده هستید؟ رنگ اپوکسی که برای کف پارکینگ طراحی شده است در رنگهای متنوعی وجود دارد تا کمی شخصی سازی را به پارکینگ شما بتوان اضافه کرد. از رنگ آبی متالیک گرفته تا رنگ کرم براق تا رنگهای خنثی خاکستری، استفاده از رنگ اپوکسی روی کف شما نه تنها می تواند محیط را روشن کند بلکه از آن در برابر رد تایر، لکه روغن، نشتی، ترک خوردگی و لایه برداری جلوگیری می کند.

کفپوشی که از ترکیب بتن و اپوکسی ساخته شده باشد، آب‌بندی شده و درخشندگی بیشتری می بخشد. همین امر را می توان برای جلوگیری از سایش و مقاومت در برابر رطوبت به کف زیرزمین اعمال کرد زیرا رنگ اپوکسی در برابر رطوبت مقاوم است. استفاده از رنگ اپوکسی در آشپزخانه میزهای شما را از لکه های سس گوجه فرنگی، قهوه و سایر لکه‌ها محافظت می کند.

آیا کفپوش اپوکسی ضدخش می‌باشد؟

میزان اپوکسی استفاده شده می‌تواند تعیین کند که کفپوش اپوکسی ما تا چه حد در برابر خط و خش مقاوم است. در پوشش‌های اپوکسی ضخیم‌تر از مخلوطی شامل رزین و سفت کننده استفاده می کند که در صورت افتادن چیزی سنگین روی سطح آن، از بروز خط و خش جلوگیری می کند. رنگ اپوکسی با درصد اپوکسی پایین‌تر ممکن است با نیروی مناسب یا تیزی جسم همچنان خراش‌هایی را نشان دهد.

در مقایسه با کاشی، چوب یا سایر کفپوش‌ها، کفپوش اپوکسی مقاوم ترین در برابر خراش محسوب می شود. مناطق پر رفت و آمد، فضاهای بیرونی، فضاهای کاری و مناطقی با رطوبت زیاد مانند کف استخر یا سونا به دلیل مقاومت بالا در برابر خراش کفپوش‌های اپوکسی، پلتفرم‌های مناسبی برای اجرای این محصول می‌باشند.

آیا کفپوش اپوکسی از کاشی ارزان‌تر است؟

بسته به اندازه فضای شما، کفپوش اپوکسی یا رنگ گزینه‌ای ارزان قیمت است که سالها دوام می آورد.  مزایای پوشش اپوکسی از کاشی نیز بیشتر است. رنگ اپوکسی سخت تر، قوی تر و با دوام تر از یک کاشی معمولی است. در حالی که آسیب به کف بتنی اپوکسی سخت است، در نهایت کاشی ها می توانند ترک بردارند یا شکسته شوند. تنها نقطه ضعف پوشش اپوکسی این است که بسته به میزان شفافیت رزین و میزان قرار گرفتن کف در معرض نور خورشید، ممکن است به مرور زمان زرد شود. این عمدتا روی پوشش های اپوکسی شفاف و سفید رنگ تأثیر می گذارد، نه رنگ‌های اپوکسی موجود در بازار.