رنگ آلکیدی با ویژگی هایی همچون براقیت مناسب، حفظ طولانی شید رنگی و ثبات براقیت، از سایر رنگ ها متمایز می گرددرنگ های الکیدی روغنی بر پایه رزین های آلکیدی ساخته شده و در انواع فام از سفید تا مشکی هستند . رنگ های براق آلکیدی دارای مقاومتهای مناسب در برابر شرایط جوی و رطوبتی بوده و از براقیت قابل توجهی برخوردار هستند. رنگ آلکیدی روی سطوح فلزی، چوبی، سیمانی و گچی در مصارف ساختمانی استفاده میشوند. برای استفاده روی سطوح فولادی اجرای یک لایه آستری الکیدی توصیه می شود. زمان خشک شدن سطحی رنگ های روغنی و براق آلکیدی ۳ساعت و زمان خشک شدن عمقی ۲۴ ساعت است. این رنگ ها با انواع رزین های آلکیدی همچون Short Oil ،Medium ،Long Oil و به صورت اصلاح شده با سایر رزین ها و پیگمنت های ضد خوردگی به منظور حفاظت سازه ها در مقابل عوامل محیطی نیمه صنعتی، مرطوب و شرجی و نیز محیط های شهری مورد مصرف قرار می گیرد رنگ آلکیدی .

کاربردهای رنگ آلکیدی

  • رنگ آلکیدی درپوشش لوازم خانگی (اجاق گاز ، ماشین لباسشویی و یخچال(
  • رنگ آلکیدی در ماشین آلات
  • رنگ آلکیدی در سازه های فلزی
  • رنگ آلکیدی در اسباب بازیها
  • رنگ آلکیدی در بدنه خارجی مخازن و … .

رنگ آلکیدی شامل موارد ذیل است :

رنگ های آلکیدی (روغنی ) : 

در رنگ های آلکیدی ، رنگ دانه را در یک روغن خشک شونده که استر گلیسیرین با اسیدهای چرب نظیر اسیدهای اولیک و یا لینولنیک می باشد حل می کنند. این روغن‌‌ها در هوا اکسیده شده و به ترکیبات سیر شده تبدیل می شوند و لایه‌ای سخت مقاوم و محافظ تشکیل می دهند که از نفوذ آب در رنگ دانه جلوگیری می کنند.
پوششهای آلکیدی ( رنگ آلکیدی ) با استفاده از انواع رزین های آلکیدی ساخته می شوند.آلکیدها پلی استرهای اصلاح شده به وسیله اسید چرب و سایر مواد هستند.این مواد از پلی ال ها و دی کربوکسیلیک اسیدها و کربوکسیلیک اسید انیدریدها مشتق می شوند. عبارت آلکید در واقع اصلاح شده عبارت alcid است و مخفف دو کلمه acid و alchol است. به شکل خیلی ساده می توان گفت آلکید رزینها از واکنش اسیدهای چرب یا روغن های گیاهی ، پلی الکلها همراه با انیدرید فتالیک یا مالئیک ساخته می شوند. برای تشکیل یک آلکید رزین هواخشک، یک اسید چرب هوا خشک به موادی چون انیدرید فتالیک و گلیسیرین با هم ترکیب شده و رزین تشکیل می دهند.

از آنجاییکه گلیسیرین یک هیدروکسیل اضافی دارد، اسید چرب با این گروه واکنش داده و رزین آلکیدی بوجود می آورد.

عموما پوشش های آلی و یا رنگ ها از اختلاط موادی به نام رزین، رنگدانه، حلال و مواد اضافه شونده بدست می آیند. در صنعت رنگسازی اساس کار حفظ تعادل و هماهنگی بین رزین ها و رنگدانه ها در پخش کردن رنگدانه در رزین می باشد تا مانع از ته نشینی رنگها در ته ظرف رنگ شود.

دیدگاه ها بسته شده است