غلطک رنگ یکی از پرکاربردترین ابزار نقاشی ساختمان است. چه فردی حرفه‌ای در رنگ آمیزی دیوار باشید چه یک تازه کار، برای رنگ کردن سطوح وسیع استفاده از غلطک رنگ سرعت کارتان را بالاتر خواهد برد. پیش از اینکه بخواهید رنگ زدن دیوارها را آغاز کنید نوع رنگ ساختمانی که می‌خواهید استفاده کنید را انتخاب کنید. همچنین با توجه به پروژه رنگ آمیزی که پیش رو دارید، انواع غلطک رنگ را نیز بشناسید و بهترین را انتخاب کنید. همچنین در برخی مواقع داشتن یک قلم موی رنگ ساختمان نیز به کارتان خواهد آمد چرا که برخی ریزه‌کاری‌ها را باید با قلمو انجام دهید. در این پست به نکات کلی که باید هنگام رنگ آمیزی دیوار با غلطک رنگ بدانید اشاره می‌کنیم.

مراحل رنگ آمیزی دیوار با غلطک رنگ

 1. دیوار را برای رنگ زدن آماده کنید

پس از اینکه نکات اولیه برای رنگ آمیزی اتاق را رعایت کردید، از جمله جمع کردن وسایل داخل اتاق و پوشاندن سطوح کف و نقاطی که نمی‌خواهید رنگ بزنید، نوبت به آماده سازی دیوار می‌شود. دیواری که می‌خواهید رنگ بزنید ممکن است پیش‌تر رنگ شده باشد. بنابراین مهم است که بدانید به روی چه نوع رنگی قرار است رنگ بزنید تا بتوانید رنگ صحیحی برای این کار انتخاب کنید. همچنین رنگ آمیزی دیوار به روی کاغذ دیواری نیز مراحل خاص خودش را دارد.

اما به طور کلی هر دیواری نیاز به تمیز شدن، سمباده کشی، یکدست کردن، پوشاندن درزها و حفره‌ها خواهد داشت. با توجه به اینکه دیوار مورد نظر شما چقدر سالم است، این مرحله ممکن است چند ساعت طول بکشد. در این مرحله باید آستر یا پرایمر رنگ مورد نظرتان را نیز انتخاب کرده و به روی دیوار بزنید. صبر کنید تا کاملا خشک شود تا بتوانید رنگ زدن دیوار با غلطک را آغاز کنید.

 • رنگ آمیزی دیوار با غلطک رنگ

  رنگ زدن دیوارها با توجه به شرایطی که دارند نکات و مراحل مختلفی خواهد داشت. بنابراین توجه به اینکه دیوار قبلا با چه نوع رنگی رنگ شده یا از چه نوع کاغذدیواری برای آن استفاده شده به بهتر شدن نتیجه کار کمک خواهد کرد.

  نکته: برای رنگ آمیزی دیوار با غلطک عجله نکنید. مرحله آماده سازی دیوار بسیار اهمیت دارد چرا که در نتیجه نهایی کارتان تاثیر بسزایی خواهد گذاشت. بنابراین در نظر بگیرید ممکن است یک روز کامل را صرف رنگ آمیزی یک اتاق خواب کنید. اما اگر دیوارهای اتاق نیاز به آماده سازی داشته باشد بهتر است زمان بگذارید و این کار را با حوصله انجام دهید تا رنگی یکدست داشته باشید.

 1. رنگ را آماده کنید.

برای رنگ آمیزی دیوارهای فضاهای بسته اغلب از رنگ‌های پایه آب یا آکریلیک پایه آب استفاده می‌شود چرا که این رنگ‌ها بدون بو هستند و VOC یا مواد آلی فرار ندارند. نکته‌ای که باید درباره آماده کردن رنگ بدانید این است که بهتر است پیش از باز کردن درب قوطی رنگ، تهویه کننده هوا، کولر یا حتی هیتر را خاموش کنید. هر اتاقی گرد و غباری دارد که ممکن است روی رنگ بنشیند و همراه آن به روی دیوار بچسبد. ابتدا قوطی رنگ را باز کنید، رنگ را هم بزنید و سپس برای شروع کار، تهویه کننده هوا را روشن کنید تا بو یا هر نوع ماده شیمیایی موجود در هوا در اتاق باقی نماند.

 • نکته: از هر نوع رنگی استفاده می‌کنید بهتر است دستکش در دست کنید و ماسک بزنید تا از عوارض و آلرژی احتمالی مواد موجود در رنگ محفوظ بمانید.

آیا هنگام رنگ آمیزی دیوار با غلطک به رقیق کننده رنگ نیاز داریم؟

شاید این سوال برایتان بوجود بیاید که نیاز است رنگ را بدون ترکیب با ماده‌ای دیگر استفاده کنیم؟ لازم است بدانید برای رنگ آمیزی دیوار با غلطک نیاز به رقیق کردن رنگ، چه رنگ روغنی (آلکیدی) چه رنگ‌های لاتکس (پایه آب) نخواهید داشت. در حقیقت بیش از حد رقیق شدن رنگ برایتان مفید نخواهد بود. در هر حال رنگ‌های آلکیدی و لاتکس هر دو از جمله رنگ‌های فوری یا تک جزیی هستند که بدون نیاز به حلال استفاده می‌شوند و با قرار گرفتن در معرض هوا سریع خشک می‌شوند.

ممکن است هنگام استفاده از رنگ احساس کنید رنگ بیش از اندازه غلیظ است. در چنین مواقعی پیش از اینکه بخواهید ابتدا از رقیق کننده استفاده کنید، قوطی رنگ را در یک ظرف بزرگتر که در آن آب گرم ریخته‌اید قرار دهید تا حرارت ببیند و رقیق‌تر شود. رنگ باید به دمای اتاق برسد و در جاهایی که ممکن است هوا سرد باشد رنگ نیز سرد شده و حالت غلیظ‌تری به خود می‌گیرد. در چنین مواقعی اگر ابتدا رقیق کننده بریزید و سپس رنگ به دمای اتاق برسد و غلظت خود را از دست بدهد، یک رنگ بسیار رقیق خواهید داشت که ممکن است قابل استفاده نباشد یا هنگام رنگ آمیزی دیوار با غلطک به روی دیوار نچسبد.

 • نکته: رقیق کردن رنگ اغلب برای مواقعی که می‌خواهید از رنگپاش برای رنگ آمیزی دیوار استفاده کنید لازم است.

آیا می‌توان رنگ را بلافاصله پس از باز کردن قوطی رنگ استفاده کرد؟

درست است که رنگ‌های ساختمانی اغلب نیاز به رقیق کننده یا حلال رنگ ندارند اما اگر رنگ برای مدت زیادی ثابت باقی مانده باشد ممکن است پیگمنت‌های رنگ از سایر مواد جدا شده باشند. بنابراین بهتر است ابتدا رنگ را در یک ظرف بزرگتر بریزید و با یک وسیله چوبی به آرامی هم بزنید تا کاملا ترکیب شده و به یک مایع یکدست تبدیل شود.

 1. از غلطک رنگ و سطل رنگ درستی استفاده کنید.

با توجه به سایز غلطک از سطل بزرگ، متوسط یا کوچک استفاده کنید. همچنین اگر دسته غلطک بلند باشد می‌توانید با فاصله مناسبی از دیوار بایستید و سطل رنگ را در فاصله کمی از پایتان قرار دهید تا آغشته به رنگ کردن غلطک برایتان ساده‌تر باشد. غلطک دسته بلند می‌تواند سرعت کارتان در رنگ آمیزی سقف یا سطوح بالای دیوار کمک کند. در این صورت به نردبان برای رنگ کردن نقاطی که دستتان به آن نمی‌رسد نیاز نخواهید داشت.

همچنین برای رنگ کردن نقاطی که به ریزه‌کاری و ظرافت بیشتری نیاز دارد از غلطک کوچک یا قلم موی رنگ استفاده کنید. بهتر است تمام نقاط دیوار را با یک غلطک رنگ نزنید.

راهنمای رنگ آمیزی دیوار با غلطک رنگ

غلطک دسته بلند می‌تواند رنگ آمیزی نقاط دور از دسترس را برایتان آسان‌تر کند.

 1. غلطک را بیش از اندازه به رنگ آغشته نکنید.

زمانیکه می‌خواهید غلطک را به روی دیوار بکشید نباید رنگ از آن بچکد. بنابراین غلطک را بیش از اندازه به رنگ آغشته نکنید تا این اتفاق نیفتد. اگر متوجه شدید رنگ از غلطک می‌چکد، آن را در لبه سطل رنگ قرار دهید تا رنگ باقیمانده در آن خارج شود سپس از آن استفاده کنید. همچنین نیاز نیست با هر بار غلطک کشیدن روی دیوار دوباره آن را داخل سطل رنگ قرار دهید، فقط زمانیکه متوجه شدید رنگ یکدست نیست و کمرنگ شده است غلطک را مجدد رنگی کنید.

رنگ زدن دیوار با غلطک را از نقاط اصلی دیوار آغاز کنید. یعنی ابتدا از گوشه دیوار شروع به رنگ زدن نکنید حدود یک متر از گوشه دیوار فاصله بگیرید و رنگ زدن را آغاز کنید. بهتر است در مرحله نهایی به رنگ آمیزی گوشه‌های دیوار پرداخته شود. این کار را می‌توانید با غلطک کوچک‌تر یا یک قلم‌مو انجام دهید. همچنین رنگ آمیزی دیوار با غلطک باید به صورت عمودی و از بالا به پایین یا به شکل W انجام شود.

رنگ آمیزی دیوار با غلطک رنگ

غلطک را به شکل حرف W به روی دیوار بکشید.

غلطک را خیلی سریع روی دیوار نکشید سعی کنید سرعت کارتان متوسط باشد تا همه سطح به طور یکدستی رنگ زده شود.

 1. لایه دوم را پیش از خشک شدن رنگ اعمال کنید.

پس از اینکه یک بار دیوار را با غلطک رنگ زدید، پیش از اینکه کاملا خشک شود مجدد این مرحله را انجام دهید تا اگر نقطه‌ای کمرنگ‌تر شده است کاملا یکدست شود. گاهی ممکن است برای رنگ آمیزی دیوار با غلطک نیاز به لایه سوم رنگ نیز داشته باشید. اما اگر دیوار را پیش از رنگ آمیزی به خوبی آماده کرده باشید و پرایمر رنگ زده باشید به طوری که رنگ به خورد دیوار نرود نیاز به چندین مرحله رنگ آمیزی نخواهید داشت.

رنگ آمیزی دیوار با غلطک رنگ

رنگ آمیزی دیوار را با کمی فاصله از گوشه‌ها آغاز کنید.

 1. غلطک رنگ را بشویید تا کاملا تمیز شود.

با توجه به اینکه از چه نوع رنگی برای کارتان استفاده کرده‌اید از حلال رنگ برای تمیز کردن غلطک و سایر لوازم استفاده کنید. رنگ لاتکس یا پایه آب با آب به راحتی تمیز می‌شود. حتی دستانتان را نیز می‌توانید با آب گرم و صابون به راحتی از رنگ تمیز کنید. اما رنگ روغنی به این سادگی تمیز نخواهد شد. بنابراین از تینر رنگ برای تمیزکردن غلطک رنگ و سایر وسایل استفاده کنید و سپس بشویید و در هوای آزاد بگذارید تا خشک شود.

رنگ و ابزار نقاشی ساختمان را از کجا تهیه کنیم؟

اگر از غلطک و رنگ صحیحی استفاده کنید، رنگ آمیزی دیوار برایتان لذتبخش و ساده خواهد بود. اگر تصمیم دارید دیوار اتاق را با غلطک رنگ بزنید، پیش از انتخاب و تهیه رنگ با ما در آریا سطح تهران مشاوره کنید.

آریا سطح تهران انواع رنگ ساختمانی را در رنگ‌های متنوع با نام تجاری صنایع رنگ آریا پارس به بازار عرضه می‌دارد.