رنگ روغنی از گذشته تا به امروز یکی از محبوب‌ترین انواع رنگ ساختمانی به شمار می‌رفته که برای رنگ زدن دیوار، چهارچوب درب و پنجره و کابینت‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفته است. اگرچه ممکن است امروزه هنوز بسیاری از خانه‌ها با رنگ روغنی یا آلکیدی رنگ شده باشند اما اغلب افرادی که تصمیم می‌گیرند به روی رنگ روغنی رنگ دیگری بزنند از رنگ پایه آب نظیر رنگ آکریلیک پایه آب یا رنگ پلاستیک استفاده می‌کنند چرا که این نوع رنگ‌ها فاقد VOC یا ترکیبات آلی شیمیایی هستند و خطرات و مضرات کمتری برای مصرف کننده خواهند داشت. اما چطور می‌توان به روی رنگ روغنی رنگ دیگری زد؟ در این مقاله به نحوه رنگ آمیزی به روی رنگ روغن اشاره می‌کنیم.

مراحل رنگ آمیزی به روی رنگ روغن

راهنمای رنگ آمیزی به روی رنگ روغن1) سطح را سنباده بکشید

سنباده کشیدن رنگ روغنی از روی سطح موجب می‌شود براقیت آن کاسته شده و چسبندگی سطح افزایش یابد. هدف از انجام این کار از بین بردن کل رنگ از روی سطح نیست بلکه فقط کافیست سطح کمی کدر شود و از حالت روغنی خارج گردد. برای این کار می‌توانید از دستگاه سنباده کشی برقی استفاده کنید اما اگر سطح مورد نظرتان سطحی ضعیف همانند سطح کابینت است، شاید بهتر باشد از روش سنباده کشی دستی استفاده کنید تا فشار زیادی به سطح وارد نشود.

2) گرد و غبار روی سطح را پاک کنید

برای اینکه بتوانید به روی رنگ روغنی رنگ دیگری بزنید باید سطح کاملا تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد. بخصوص که در مرحله قبل سطح مورد نظرتان را سنباده کشیده‌اید بنابراین مطمئنن گرد و غبار ناشی از این کار هنوز روی سطح باقی مانده. پس سطح را ابتدا با یک دستمال خشک پاک کنید.

3) سطح را ترمیم کنید

در صورت وجود هر گونه ایراد یا درز روی سطح آن را برطرف کنید و در صورت نیاز بتونه کاری انجام دهید تا ایرادات سطح از بین برود. بگذارید بتونه کاملا خشک شود سپس مرحله بعد را آغاز کنید.

4) سطح را کاملا با مواد شوینده تمیز کنید

در صورتیکه با رسیدن به این مرحله متوجه شدید آلودگی یا چربی روی سطح باقی مانده آن را ابتدا با یک دستمال نمناک پاک کنید و اگر کاملا تمیز نشد از ترکیب تری‌سدیم فسفات و آب گرم برای پاک کردن آن استفاده کنید. یک اسفنج تمیز بردارید و آن را به این محلول آغشته کنید و از بالا به پایین روی سطح بکشید. سپس با یک دستمال خشک آن را خشک کنید. در مرحله بعد یک بار با یک اسفنج نمناک دیگر روی سطح بکشید تا مواد باقی مانده روی سطح از بین برود و مجدد آن را خشک کنید. با این کار هرگونه آلودگی از روی سطح پاک خواهد شد.

5) لایه آستر رنگ را اجرا کنید

لایه آستر رنگ را روی سطحی که کاملا خشک است اجرا کنید. حتما از پرایمر درستی برای رنگتان استفاده کنید تا رنگ با کیفیت بیشتری به روی سطح بچسبد و ماندگاری بیشتری داشته باشد.

6) رنگ آمیزی به روی رنگ روغن را آغاز کنید

پس از اینکه صبر کردید تا لایه آستر کاملا خشک شود اقدام به رنگ آمیزی سطح کنید. اگر سطح وسیعی را قرار است رنگ بزنید از همان روش رنگ آمیزی دیوار توسط غلطک رنگ استفاده کنید و اگر سطح کوچکی را می‌خواهید رنگ بزنید شاید رنگ آمیزی با قلممو برایتان مناسب‌تر باشد. بهتر است لایه اول رنگ را بسیار سبک اجرا کنید و حداقل دو ساعت صبر کنید و لایه دوم را روی آن با همان غلطت اجرا کنید.

راهنمای رنگ آمیزی به روی رنگ روغنچند نکته درباره رنگ آمیزی به روی رنگ روغن

  • رنگ‌های پایه آب در صورتیکه بدون لایه آستر به روی رنگ روغن اجرا شوند خیلی سریع لایه لایه شده و از سطح جدا می‌شوند. از اجرای رنگ بدون آستر بپرهیزید.
  • حتما از قلم رنگ متناسب با رنگ و سطح استفاده کنید. قلم را پر از رنگ نکنید که از آن ریزش کند.
  • اگر می‌خواهید رنگ روغنی به روی رنگ روغنی بزنید هم از همین روش استفاده کنید چرا که روغنی بودن سطح زیرین موجب می‌شود رنگ رویی چسبندگی کافی نداشته باشد.

راهنمای رنگ آمیزی به روی رنگ روغنآریا پارس تولید کننده انواع رنگ ساختمانی

در صورتیکه برای رنگ آمیزی به روی رنگ روغن تصمیم دارید از هر نوع رنگی از جمله رنگ روغن، رنگ پلاستیک و یا رنگ آکریلیک پایه آب استفاده کنید می‌توانید از رنگ‌های تولید شده آریا پارس که از جمله باکیفیت‌ترین رنگ‌های موجود در بازار است استفاده کنید. در صورتیکه در حال حاضر از مصرف کنندگان رنگ‌های آریا پارس هستید حتما ما را از نظراتتان بهره‌مند کنید.