یکی از چالش‌های شرکت‌هایی که در زمینه تصفیه آب، نفت، مواد شیمیایی، دارویی یا مواد غذایی فعالیت دارند این است که بتوانند از مخازن نگهدارنده مواد پایه و سیلوها برای مدت زمان طولانی استفاده کنند. اما مساله مهم درباره این مخازن که هم از لحاظ سرمایه مالی ارزشمند هستند هم کارایی بسیاری دارند این است که در صورت محافظت نشدن، به مرور زمان آسیب دیده، فرسوده شده یا زنگ می‌زنند. بنابراین دیر یا زود باید به فکر راهی برای جلوگیری از زنگ زدن سیلوها و مخازن پیدا کنند.

چه مواردی موجب آسیب دیدن مخازن می‌شوند؟

مخازن و سیلوها، جدا از سایز، شکل و موادی که در آن‌ها نگهداری می‌شود، در طول زمان با مواد خورنده زیادی برخورد دارند که موجب خوردگی، زنگ زدن و آسیب دیدن آن‌ها می‌شود. از جمله:

  • رطوبت زیاد: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب ساکن، نظیر باران یا برف، موجب لایه لایه شدن سطح و تخریب سریع مخزن می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل معمولا آسترهای اپوکسی توصیه می‌شوند.
  • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: مخازن در جای ثابتی قرار دارند و گاهی با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارند مدت زمان زیادی در معرض اشعه خورشید قرار می‌گیرند که همین موجب خوردگی سطح و آسیب دیدن آن می‌شود. معمولا برای جلوگیری از چنین مشکلی از رنگ‌های پلی یورتان استفاده می‌شود که مقاومت بالایی در برابر اشعه UV دارد و می‌تواند محافظ خوبی برای سطوح خارجی مخزن شما باشد.
  • سرد و گرم شدن: اگر در زمینه‌ای فعالیت دارید که مخزن شما در طول سال با تغییر دمای زیادی مواجه می‌شود، باید از پوشش‌هایی برای مخزنتان استفاده کنید که از آسیب ناشی از این سرد و گرم شدن جلوگیری کند.

محافظت از سطوح داخلی مخازن زنگ زدن سیلوها و مخازن فلزی قابل پیشگیری است

اگر با مشکل زنگ زدن سطح مخزن مواجه هستید پوشش‌های محافظ نظیر انواع پوشش اپوکسی و حتی رنگ‌های آکریلیک می‌توانند با توجه به نوع سطح و کاربردی که از مخزن دارید از چنین مشکلی جلوگیری کنند. همچنین پوشش زینک ریچ یکی از پرکاربردترین پوشش‌های صنعتی محافظ در برابر زنگ زدگی است. زینک ریچ پوششی است که درصد بالایی گرد روی دارد. پوشش‌های غنی از روی برای محافظت سطوح فولادی در برابر خوردگی و افزایش طول عمر این سطوح استفاده می‌شوند.

رنگ زدن سطوح خارجی مخازنآیا سطوح آسیب دیده و زنگ زده قابل ترمیم هستند؟

شاید شما در حال حاضر مخزنی داشته باشید که متوجه فرسودگی آن شده‌اید. با توجه به اینکه میزان آسیب وارد شده به این مخازن چه حد است می‌توان آن‌ها را ترمیم کرد. معمولا مخزن تخلیه شده و شرایط اولیه آن بررسی می‌شود و طی مراحلی بهبود می‌یابد. برطرف کردن مشکلات و آسیب‌های مخزن پیش از رنگ زدن آن الزامی است. سپس در حالی که تمامی نواقص برطرف شد با توجه به شرایط و کاربرد مخزن از لایه آستر و رنگ مورد نظر استفاده می‌شود.

برخی از شرکت‌ها که مخازن مختلف با کاربردهای متفاوت دارند نیز می‌توانند آن‌ها را با توجه به عملکردشان رنگ آمیزی کنند تا برای کارکنان قابل تشخیص باشد. این کار می‌تواند به ایمنی کارکنان نیز کمک کند.

رنگ کردن سطوح بیرونی مخازن آیا می‌دانید چه چیزی موجب آسیب به مخازن شما می‌شود؟

پیش از اینکه بخواهید نسبت به خرید انواع رنگ صنعتی و پوشش محافظ در برابر خوردگی و ضد زنگ‌ها استفاده کنید لازم است بدانید چه چیزی موجب آسیب به مخزن شما می‌شود تا بهتر بتوانید نسبت به تهیه پوشش محافظ آن اقدام کنید. پوشش محافظ خوردگی و ضد زنگ می‌تواند عمر مخازن را بالاتر برده و از ایجاد هرنوع آسیب دیدگی، لایه شدن و تغییر رنگ دادن سطوح جلوگیری کند. اگر هنوز نمی‌دانید کدام نوع آستر یا رنگ مناسب کار شماست، با ما در آریا سطح تهران تماس بگیرید تا نسبت به انتخاب بهترین پوشش صنعتی و محافظ برای مخازن و سیلوها و هر سطح قابل فرسودگی دیگری شما را راهنمایی کنیم.