کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان از جمله پرطرفدارترین کفپوش ‌های صنعتی در سراسر جهان هستند که شباهت ‌های بسیار زیادی با هم دارند که همین موجب می ‌شود انتخاب بین آنها دشوار باشد. با شناخت تفاوت اپوکسی و پلی یورتان می‌ توان این دو نوع کفپوش صنعتی را از هم متمایز کرده و انتخاب بهتری برای خود داشته باشید.

تفاوت اپوکسی و پلی اروتان: کدام مناسب شماست؟

کاربردهای کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی مقاومت بسیار بالایی دارد که موجب شده این نوع کفپوش برای مراکزی که ترافیک و تردد وسایل سنگین در آنها وجود دارد، نظیر انبارها، تولیدی ‌ها، کارخانه ‌های بسته بندی و خودرو سازی، گزینه مناسبی باشد.
• با توجه به اینکه کفپوش اپوکسی مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارد، بهترین انتخاب برای کارخانه ‌ها و مراکزی که در آن مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌ گیرد، نظیر کارخانه ‌های تولید باطری، محسوب می‌ شود.
• این نوع کفپوش ظاهر براقی دارد.
• لازم به ذکر است که اپوکسی در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مرور زمان زرد می ‌شود و معمولا پیشنهاد نمی ‌شود در فضای باز و جایی که اشعه UV به طور مستقیم به روی آن می ‌تابد، اجرا شود.

کاربردهای کفپوش پلی یورتان

• یک تفاوت اپوکسی و پلی یورتان این است که پلی یورتان هم به صورت مات و هم به صورت براق موجود است.
کفپوش پلی یورتان مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارد و برای مراکز و صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی و کارخانه ‌های فرآوری نوشیدنی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
• پلی یورتان انعطاف‌ پذیری و نرمش بیشتری نسبت به اپوکسی دارد که این قابلیت آن موجب شده مقاومت بیشتری در برابر خط و خش، پوسیدگی و ساییدگی داشته باشد.
کفپوش پلی یورتان مقاومت بالایی دربرابر اشعه UV دارد و گزینه مناسبی برای استفاده در فضای باز است.
• پلی یورتان با سرعت بیشتری پخت می ‌شود. بنابراین اگر پروژه شما باید در زمان کوتاهتری انجام شود، پلی یورتان زودتر از اپوکسی اجرا می‌ شود.

تفاوت اپوکسی و پلی یورتان

مقایسه اپوکسی و پلی یورتان: کدام کفپوش مناسب کار شماست؟

کدام کفپوش در برابر مواد شیمیایی مقاوم‌تر است؟

اگر کفپوش صنعتی قرار است در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرد، کفپوش پلی یورتان انتخاب بهتری است. بخصوص در کارخانه ‌های مواد غذایی. یک نکته مهم درباره این نوع مواد شیمیایی (اسیدهای لاکتیک یا اسیدهای میوه ‌ای) آن است که می‌ توانند رنگ کفپوش را تغییر دهند. بنابراین اگر مواد شیمیایی به روی کفپوش ریخته شوند باید خیلی سریع تمیز شوند تا از آسیب به کفپوش جلوگیری شود. در برابر این نوع مواد شیمیایی، کفپوش پلی یورتان مقاومت بیشتری دارد. این در حالیست که کفپوش اپوکسی در برابر مواد شیمیایی نظیر اسیدهای باطری (اسید سولفوریک) نسبت به پلی یورتان مقاوم ‌تر است.

یک ویژگی دیگری که کفپوش پلی یورتان را برای صنایع غذایی مناسب می ‌کند مقاومت این کفپوش در برابر حرارت است. به طور معمول کفپوش اپوکسی مقاومت کمتری در برابر حرارت دارد و تا 65 درجه سانتیگراد حرارت را تحمل کند. این در حالیست که برخی از کفپوش ‌های پلی یورتان می‌توانند تا 120 درجه سانتیگراد را تحمل کنند.

این ویژگی موجب شده تا پلی یورتان برای اماکنی که تمیزکردن آن با بخار دمای بالا انجام می ‌شود، که اغلب همان کارخانه‌ های تولید مواد غذایی هستند، گزینه بهتری باشد. بنابراین هنگام انتخاب کفپوش صنعتی، به شدت اسیدی بودن مواد شیمیایی، نوع تمیزکردن و حرارتی که در محیط وجود دارد توجه داشته باشید.

کدام کفپوش برای پارکینگ طبقاتی مناسب ‌تر است؟

از هر دو کفپوش برای کفپوش کردن پارکینگ استفاده می ‌شود، اما با توجه به اینکه کفپوش پلی یورتان انعطاف پذیرتر است انتخاب بهتری برای بسترهایی است که در آن تردد وسایل سنگین بیشتر است، همانند پارکینگ ‌های طبقاتی یا پارکینگ ماشین های سنگین. کفپوش پلی یورتان در برابر خط و خش و آسیب ‌های ناشی از ترک خوردن مقاومت بیشتری دارد.

تفاوت اپوکسی و پلی یورتان

تفاوت اپوکسی و پلی یورتان : کدام کفپوش برای پارکینگ مناسب ‌تر است؟

کدام کفپوش را انتخاب کنیم؟

وقتی نوبت به انتخاب کفپوش صنعتی می‌ رسد، همیشه قیمت مطرح نیست بلکه کاربردی بودن کفپوش حرف اول را می ‌زند. با دانستن اینکه به چه نوع کفپوش با چه ویژگی ‌هایی نیاز دارید بهتر می‌ توانید کفپوش مناسب کارتان را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید کفپوش صنعتی انتخابی شما تا چه میزان قرار است در برابر حرارت، مواد شیمیایی، مواد خورنده و حتی تردد وسایل سنگین قرار بگیرد. محیط مورد نظر شما قرار است با چه موادی تمیز شود. آیا آنتی باکتریال بودن کفپوش اهمیت دارد؟

اگر هنوز نمی‌دانید کدام کفپوش مناسب شماست، اپوکسی یا پلی یورتان، به مشاورین ما در آریا سطح تهران تماس بگیرید تا شما را در انتخاب بهترین کفپوش صنعتی راهنمایی کنند.