کفپوش اپوکسی یکی از مقاوم‌ترین کفپوش‌ها است که اجرای آن مستلزم کار با مواد شیمیایی و بعضا خطرناکی است. هرچند بیشتر این خطرات برای افرادیست که با این مواد کار می‌کنند و معمولا اپوکسی اجرا شده برای افرادی که در آن مکان تردد می‌کنند خطری نخواهد داشت. در این مقاله به خطرات اپوکسی برای سلامتی افراد می‌پردازیم و توصیه‌هایی برای اینکه چطور از این خطرات جلوگیری کنید ارائه می‌کنیم.

خطرات اپوکسی برای سلامتی

زمانیکه اپوکسی مایع تبخیر می‌شود، بخاری که ایجاد می‌کند از طریق مجاری تنفسی وارد بدن می‌شود (سرعت پروسه تبخیر در دمای بالا و در صورتیکه سیستم تهویه ضعیفی استفاده شود بالاتر می‌رود). همچنین با سمباده کشیدن اپوکسی پخته شده نیز ذرات دیگری تولید می‌شود که افرادی که در معرض آن قرار دارند آن را استنشاق می‌کنند. این ذرات حاوی اجزای خطرناکی هستند که برای بدن مضر است. از جمله علائمی که اثرات جانبی خطرات اپوکسی برای سلامتی را نشان می‌دهند شامل موارد زیر می‌شود:

  • خارش بینی، حلق و احساس گرفتگی در قفسه سینه
  • عفونت
  • آسم و مشکلات تنفسی (در صورت قرارگرفتن طولانی مدت در معرض این گازها)

حساسیت به اپوکسی و آسم

برخی افراد ممکن است به اپوکسی حساسیت داشته باشند و در صورتیکه مدت کوتاهی نیز در معرض این مواد قرار بگیرند دچار تنگی نفس شوند. افرادی که حساسیت شدید به این مواد شیمیایی دارند بهتر است در پروسه اجرای اپوکسی حضور نداشته باشند. اگر جزو افراد اجرا کننده نیستید بهتر است تا دو الی سه روز پس از اپوکسی شدن محل کار یا خانه‌تان در این مکان تردد نکنید تا تمامی مواد سمی و گرد و غبار ناشی از سمباده کشیدن و گازهای ساتع شده از ترکیب اپوکسی و سایر مواد شیمیایی از بین برود و هیچگونه ماده حساسیت زایی باقی نماند.

درماتیت (اگزما)

کمتر از 10٪ از کاربران اپوکسی وقتی در معرض رزین اپوکسی یا سخت کننده قرار گیرند، واکنش نشان می دهند. شایع ترین واکنش درماتیت تماسی یا التهاب پوستی است. هم رزین اپوکسی و هم سخت کننده می توانند باعث درماتیت حاد شوند. این مشکلات می‌تواند شدید باشد اما معمولاً پس از قطع تماس با محرک از بین می رود. تماس مکرر پوستی با رزین و سخت کننده ها همچنین ممکن است باعث درماتیت تماسی مزمن شود، که معمولاً ملایم تر و ماندگار تر است. اگر به مدت طولانی درمان نشود، می‌تواند به اگزما تبدیل شود، که نوعی درماتیت است که شامل تورم، تاول و خارش می شود.

درماتیت آلرژیک (حساسیت زدایی)

درماتیت آلرژیک یک مشکل جدی تر است، اما احتمالاً کمتر از 2٪ از کاربران اپوکسی ممکن است با آن درگیر شوند. درماتیت آلرژیک زمانیست که بدن بیش از حد به یک آلرژن واکنش نشان می دهد. اینکه تا چه حد به این حساسیت دچار شوید بستگی به سیستم ایمنی بدن و میزان و دفعات قرار گرفتن در معرض اپوکسی دارد. اگر به طور مکرر در معرض اپوکسی قرار گرفته اید یا به یک جزء اپوکسی حساس هستید، ممکن است این حساسیت را با شدت بیشتری در خود متوجه شوید.

سوزش تنفسی

تنفس بخار اپوکسی بسیار غلیظ باعث تحریک دستگاه تنفسی و ایجاد حساسیت می شود. در دمای اتاق، بخار اپوکسی بعید است که بسیار غلیظ باشد. اما اگر قبلاً نسبت به اپوکسی حساسیت داشته باشید، قرار گرفتن در معرض غلظت کم بخارات اپوکسی نیز می تواند یک واکنش آلرژیک ایجاد کند. در دماهای گرم تر و در فضاهای بدون استفاده، میزان بخار اپوکسی افزایش می یابد.
هرگز گرد و غبار پودر اپوکسی که کاملا پخته نشده را تنفس نکنید.

وقتی این ذرات گرد و غبار را استنشاق می کنید، در محفظه مخاط دستگاه تنفسی شما گرفتار می شوند. ماده واکنش پذیر می تواند باعث تحریک شدید تنفسی و/یا آلرژی تنفسی شود.

تحریک شدید و سوختگی های شیمیایی

به طور معمول سخت کننده‌ها یا هاردنرها به تنهایی موجب سوختگی نمی‌شوند اما نسبتاً خورنده هستند و در صورت تماس با پوست، می توانند به شدت آن را تحریک کرده و باعث سوختگی متوسط شیمیایی شوند. سوختگی های شیمیایی به تدریج ایجاد می شوند و ابتدا باعث تحریک و درد جزئی می شوند. سوختگی ممکن است باعث تغییر رنگ و کمی زخم شدن پوست شود. زمان لازم برای سخت کننده برای سوختگی شیمیایی بستگی به نقطه تماس و غلظت سخت کننده دارد. هنگامی که رزین و سخت کننده مخلوط شوند، سخت کننده رقیق می شود و بنابراین، خوردگی کمتری دارد. اگرچه اپوکسی مخلوط خوردگی کمتری دارد، اما بهتر است با پوست تماس نداشته باشد یا در صورتی که با پوستتان برخورد کرد به سرعت درمان می شود چرا که ماندن آن روی پوست موجب می‌شود از بین بردن آن دشوار شود.

راهکارهایی برای حفظ سلامتی حین کار با اپوکسی

اما قرار نیست کار با اپوکسی برای شما خطرناک باشد و موجب بیمار شدنتان شود. همیشه راهکارهایی وجود دارد که بتوانید خطرات اپوکسی را به حداقل برسانید و هنگام کار با این مواد ایمنی بیشتری داشته باشید.

  • استفاده از هود و تجهیزات دیگر برای استخراج بخار و مواد شیمیایی اپوکسی – بهتر است در فضای بسته از هودها و کانال‌هایی برای استخراج بخار و مواد ساتع شده از ترکیب اپوکسی و سایر مواد شیمیایی استفاده شود تا خطرات ناشی از استنشاق این بخارها و گرد و غبار به حداقل برسد.
  • استفاده از عینک مخصوص، دستکش، ماسک و لباس محافظ هنگام کار با مواد اپوکسی. با وجود داشتن هود و تهویه کننده هوا هنوز لازم است افرادی که در معرض مواد اپوکسی قرار می‌گیرند از ماسک، عینک مخصوص و لباس مخصوص استفاده کنند. همچنین پوشیدن دستکش محافظ و مقاوم در برابر این مواد نیز ضروری است. با این کار ایمنی بیشتری هنگام کار با مواد اپوکسی بوجود خواهد آمد.
  • همیشه دستانتان را پس از کار با رزین اپوکسی، سخت کننده و اپوکسی مخلوط شده با صابون و آب گرم بشویید حتی اگر دستتان برخوردی با این مواد نداشت.
  • اگر حین کار با رزین اپوکسی ذره‌ای از مواد با چشمتان برخورد کرد سریع آن را به مدت 15 دقیقه بشویید.

 

اجرای اپوکسی را به افراد باتجربه بسپارید

وقتی راهنماهای اجرای اپوکسی را می‌خوانید شاید به نظر برسد کار کردن با اپوکسی ساده باشد اما این کار شامل ظرافت‌ها و ریزه‌کاری‌هایی است که فقط افراد باتجربه می‌دانند. همچنین خطرات اپوکسی برای افرادی که به تازگی شروع به کار با آن می‌کنند بیشتر است. اگر با اپوکسی کار می‌کنید حتما نکات ایمنی را در نظر بگیرید و در صورتیکه تا به حال با اپوکسی کار نکرده‌اید اجرای کفپوش اپوکسی خود را به افراد با تجربه بسپارید.