علیرغم شهرت پلی یورتان به اینکه قادر به افزایش درخشش و استحکام کفپوش ها چوبی است، این درزگیر مصنوعی، معایب متعددی دارد. کفپوش پلی یورتان به دو شکل اصلی موجود است: کفپوشی با پایه روغن پایه و با پایه آب، که هر دو را در چندین لایه اعمال می کنید. این لایه ها، آنقدر سخت می شوند که یک پوشش محافظ مانند پلاستیک را روی زمین تشکیل دهند. اگر به فکر استفاده از کفپوش پلی یورتان هستید، مشکلاتی که ممکن است با آن روبرو شوید را در نظر بگیرید.

استفاده از پلی یورتان با پایه روغن

اعمال کفپوش پلی یورتان با پایه روغن یک فرایند بسیار ساده است: شما فقط یک لایه از کفپوش را پخش کنید و بگذارید تا خشک شود، سپس لایه دیگری را پخش کنید و بگذارید خشک شود و در برخی موارد، شما باید لایه سومی را نیز پخش کنید و اجازه دهید تا خشک شود. با این وجود، نکته منفی همانطور که وب سایت منابع خانگی «تعمیرکار خانواده» خاطرنشان می کند، این است که تقریباً پنج ساعت طول می کشد تا اکثر پلی اورتان ها دارای روغن در بین لایه ها خشک شوند. همچنین، پس از آخرین پوشش، باید 12 ساعت دیگر صبر کنید تا بتوانید بر روی آن راه بروید و استفاده منظم از آن را شروع کنید. همچنین پلی یورتان با پایه روغن، دارای نوعی بوی شیمیایی قوی و ناخوشایند است.

استفاده از پلی یورتان مبتنی بر آب

در مقایسه با پلی یورتان مبتنی بر روغن، اتمام کار با پلی اورتان مبتنی بر آب ممکن است در ابتدا ساده تر به نظر برسد. همانطور که “تعمیرکار خانواده” متذکر می شود، آن ها طی دو ساعت پس از استفاده، خشک می شوند. همچنین، آن ها محلول در آب هستند، بنابراین می توانید تنها با استفاده از آب، پلی یورتان را از روی دستان خود تمیز کرده و بوی کمتری باقی بگذارید.
با این حال، در حالی که پلی یورتان مبتنی بر آب سریع تر خشک می شود، به لایه ها بیشتری نیاز دارد، حداقل چهار مرتبه، که باعث افزایش زمان کار شما می شود. علاوه بر این، حلال آنقدر شفاف است که به سختی می توانید تعیین کنید که منطقه خاصی را پوشش داده اید یا نه. این می تواند باعث شود که لکه ها را نبینید یا این که لکه هایی را در کف، در اثر استفاده بیش از حد از مواد ایجاد کنید.

زیبایی

همانطور که وب سایت اطلاعات نقاشی “منبع نقاشی” متذکر می شود، هر دو پلی یورتان با پایه روغن و آب، ساختارهایی مانند پوسته را تشکیل می دهند که کفپوش چوبی را می پوشاند. این پوسته ها ضمن محافظت از چوب، بافت ها طبیعی و الگوها خرده چوب ها را نیز تغییر می دهند که بخش بزرگی از جذابیت آن را تشکیل می دهد. علاوه بر این، پرداخت هایبر پایه نفت منجر به نوعی بی رنگی در کفپوش ها می شوند که عده ای آن را دوست ندارند. از طرف دیگر پرداخت ها مبتنی بر آب می توانند باعث سرد شدن کف شوند.

محدودیت ها محافظت

در حالی که لایه ها پلی یورتان می توانند از سطوح زیرین محافظت کنند، نمی توانند از خود محافظت کنند. همانطور که “منبع نقاشی” خاطرنشان می کند، کفپوش های پلی یورتان مستعد خراش ها قابل مشاهده و سایر لک ها هستند که ممکن است نیاز به اضافه کردن لایه ها بیشتری داشته باشد. پرداخت ها مبتنی بر آب بسیار نرم هستند و همانطور که “تعمیرکار خانواده” اشاره دارد، تقریباً هر دو سال یکبار نیاز به استفاده مجدد دارند.