مخلوط کردن رزین اپوکسی و سخت کننده یک واکنش شیمیایی را آغاز می کند که ترکیبات مایع ترکیبی را به جامد تبدیل می کند. درک شیمی اپوکسی در استفاده ایمن و موثر از آن، از اهمیت برخوددار است. زمان لازم برای تبدیل این ماده شیمیایی از مایع به جامد، زمان درمان نامیده می شود. همانطور که درمان می یابد، اپوکسی قبل از رسیدن به حالت جامد، از حالت مایع چسبنده ای عبور می کند.

شیمی اپوکسی و مراحل درمان

مرحله 1: مایع زمان باز کردن اپوکسی

زمان باز کردن (همچنین زمان کار یا زمان جمع کردن رطوبت) بخشی از زمان درمان است، پس از مخلوط کردن رزین و سخت کننده برای تحریک یک واکنش شیمیایی اپوکسی، که این مخلوط به صورت مایع باقی مانده و قابل استفاده و مناسب است. کلیه مونتاژ و بست باید در زمان باز کردن صورت بگیرد تا پیوند قابل اطمینانی حاصل شود.

مرحله 2: ژل درمان اولیه اپوکسی

ترکیب اپوکسی هنگامی که در مرحله اولیه درمان است (همچنین به نام “مرحله سبز” در شیمی اپوکسی نامیده می شود) شروع به ژل شدن یا “شروع فعالیت” می کند. اپوکسی دیگر قابل استفاده نیست و ازمرحله چسبنده ژلی، به استحکام پلاستیک سخت پیشرفت می کند، که شما با ناخن انگشت شست خودمی توانید آن را بکشید.
از آنجا که مخلوط اپوکسی فقط تا حدی درمان می شود، کاربرد جدید اپوکسی هنوز هم شیمیایی با آن پیوند می خورد، بنابراین ممکن است سطح هنوز بدون آماده سازی ویژه ای به آن پیوند خورده یا مجددا از آن استفاده شود. با این حال، با نزدیک شدن مخلوط به درمان نهایی خود، این توانایی کاهش می یابد.

مرحله 3: جامد درمان نهایی اپوکسی

واکنش شیمیایی اپوکسی کامل است. این مخلوط به حالت جامد رسیده است و می تواند سنباده زده و شکل داده شود. شما قادر نیستید که آن را با انگشت شست خود بکشید. در این مرحله از شیمی اپوکسی، این محصول به حدود 90٪ از قدرت نهایی خود رسیده است، بنابراین می توان بست را برداشت. این مرحله تا چند روز آینده در دمای اتاق برای درمان ادامه خواهد یافت.
کاربرد جدید اپوکسی دیگر از لحاظ شیمیایی به آن پیوند نخواهد خورد، بنابراین باید سطح اپوکسی قبل از استفاده مجدد به درستی تهیه و ریخته شود تا به یک پیوند مکانیکی، ثانویه خوب برسید.
شما می توانید با استفاده از گرمای متوسط در اپوکسی، بعد از این که در حالت جامد قرار گرفت، عملکرد حرارتی اپوکسی را بهبود بخشید و با استفاده از گرمای متوسط در اپوکسی، پتانسیل “پرینت” محصول را کاهش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پست درمانی، با کادر فنی ما تماس بگیرید.

درک زمان درمان اپوکسی

زمان باز ودرمان اکثر فعالیت های ساخت و تعمیر با اپوکسی کنترل می شود. زمان باز زمان لازم را برای مخلوط کردن، کاربرد، صاف کردن، شکل دهی، مونتاژ و بست در دسترس قرار می دهد. زمان درمان بستگی به این دارد که چه مدت قبل از برداشتن بست، یا قبل از این که سنباده بزنید یا به مرحله بعدی پروژه بروید باید صبر کنید. دو عامل زمان باز و درمان کلی مخلوط اپوکسی را تعیین می کند: سرعت درمان سخت کننده و دمای اپوکسی.

سرعت سخت کننده اپوکسی

هر سخت کننده اپوکسی محدوده ای برای تنظیم درجه حرارت ایده آل دارد. در هر دمای معین، هر ترکیب رزین/سخت کننده در همان مراحل درمانی یکسان می رود، اما با سرعت های مختلف. سخت كننده را انتخاب كنید كه به مدت كافی برای شغلی كه انجام می دهید در دما و شرایطی كه در آن مشغول كار هستید، كافی باشد. راهنمای محصول و محتوای برچسب، عمرمفید و زمان درمان را توصیف می کند.
عمر مفید اصطلاحی است که برای مقایسه سرعت درمان اپوکسی از سخت کننده های مختلف استفاده می شود. این مقدار زمانی است که یک توده خاص از رزین و سخت کننده مخلوط در یک دمای خاص مایع باقی می ماند. (مخلوط 100 گرم توده در یک ظرف استاندارد ، در دمای 22 درجه سانتی گراد). از آن جا که عمر مفید اندازه ای از سرعت درمان یک توده خاص (حجم) از اپوکسی نسبت به یک تار نازک است، عمر مفید یک سخت کننده بسیار کوتاه تر از زمان باز است.

دمای اپوکسی

هر چه دمای درمان اپوکسی گرم تر باشد، سریع تر درمان می شود (شکل 1). گرما باعث تسریع در شکل گیری اپوکسی یا واکنش شیمیایی اجزای اپوکسی می شود. دمای درمان اپوکسی توسط دمای محیط به علاوه گرمای حرارت زا حاصل از درمان آن تعیین می شود.
دمای محیط دمای هوا یا ماده در تماس با اپوکسی است. دمای هوا اغلب دمای محیط است مگر اینکه اپوکسی بر روی سطح با دمای متفاوت اعمال شود. به طور کلی، هنگامی که دمای هوا گرم تر باشد، اپوکسی سریع تر درمان می کند.
گرمای حرارت زا توسط واکنش شیمیایی که اپوکسی را درمان می کند، تولید می شود. میزان گرمای تولید شده به ضخامت یا سطح در معرض مخلوط اپوکسی بستگی دارد. در یک توده ضخیم تر، گرمای بیش تری حفظ می شود و باعث واکنش سریع تر و گرمای بیش تر می شود. شکل ظرف و مقدار مخلوط تأثیر زیادی در این واکنش حرارت زا دارد. یک توده حاوی اپوکسی (1 فنجان یا بیشتر) در یک فنجان مخلوط پلاستیک می تواند به سرعت حرارت کافی برای ذوب فنجان و سوزاندن پوست شما تولید کند. اما اگر همین مقدار در یک لایه نازک پخش شود، گرمای حرارت زا از بین می رود و مدت زمان درمان اپوکسی با دمای محیط تعیین می شود. هرچه لایه درمان اپوکسی نازک تر باشد، کم تر در حرارت زایی اثر می گذارد و کند تر می شود.

کنترل زمان درمان اپوکسی

در شرایط گرم، در صورت امکان از سخت کننده اپوکسی کند تر استفاده کنید. دسته های کوچکتر که می توانند به سرعت مورد استفاده قرار گیرند را مخلوط کنید، یا مخلوط اپوکسی را درون یک ظرف با سطح بیشتر (ریشه غلتکی، برای مثال) بریزید، به این ترتیب گرمای حرارت زا باعث از بین رفتن و تمدید زمان باز می شود. هرچه زود تر مخلوط منتقل یا بکار گرفته شود (پس از مخلوط کردن کامل) ، بیشتر وقت مفید مخلوط در زمان باز برای پوشش، جمع کردن یا مونتاژ در دسترس خواهد بود.
در شرایط خنک، از سخت کننده سریع تر استفاده کنید، یا از گرمای اضافی استفاده کنید تا دمای اپوکسی بالاتر از حداقل دمای کاربرد توصیه شده سخت کننده باشد. قبل از مخلوط کردن یا بعد از بکار گرفتن اپوکسی از اسلحه هوای گرم، لامپ گرم، یا سایر منابع گرمایشی برای گرم کردن رزین و سخت کننده استفاده کنید. در دمای اتاق، در صورت تمایل به درمان سریع تر، گرمای اضافی مفید است.
هشدار! درمان اپوکسی گرما ایجاد می کند. حفره های خالی یا لایه های ریخته شده از اپوکسی ضخیم تر از ½ —نازک تر را اگر در کف یا مواد عایق دیگر محصور شده باشد را پر نکنید. چند اینچ اپوکسی مخلوط در یک توده محدود (مانند یک فنجان مخلوط کننده) باعث ایجاد گرمای کافی برای ذوب یک فنجان پلاستیکی، سوزاندن پوست شما یا سوختن مواد قابل اشتعال اگر برای عمر مفید کامل خود باقی گذاشته شود. به همین دلیل، از ظروف مخلوط کف و شیشه استفاده نکنید و یا در فضاهای محدود نریزید. اگر یک ظرف اپوکسی مخلوط شروع به حرارت زایی کند (افزایش دما) ، به سرعت آن را به بیرون منتقل کنید. از تنفس بخار اجتناب کنید. این مخلوط را تا زمانی که واکنش کامل و خنک شود، به بیرون نریزید.
برای اطلاعات دقیق در مورد کار با اپوکسی در دماهای پایین، به پیوند دمای سرد مراجعه کنید.

خروج گاز

احتیاط! گرم کردن اپوکسی که دارای ژل نیست، چسبندگی آن را کاهش می دهد، و به اپوکسی اجازه می دهد تا بر روی سطوح عمودی راحت تر اجرا شود. علاوه بر این، گرم کردن اپوکسی که بر روی یک بستر پر منفذ (چوب نرم یا ماده اصلی با چگالی کم) اعمال شود، ممکن است باعث شود که این بستر ” گاز خارج ” بشود و حباب های را در پوشش اپوکسی تشکیل دهد. برای جلوگیری خروج گاز، صبر کنید تا پوشش اپوکسی قبل از گرم شدن آن چسبیده بشود. هرگز اپوکسی مخلوط را در حالت مایع بیش از 49 درجه سانتیگراد گرم نکنید.
صرف نظر از اقدامات انجام شده برای کنترل زمان درمان، درک اساسی از شیمی اپوکسی و برنامه ریزی دقیق کاربرد و مونتاژ به شما امکان می دهد تا از زمان باز و زمان درمان اپوکسی حداکثر استفاده کنید.