اجرای کفپوش اپوکسی

اجرای کفپوش اپوکسی | راهنمای گام به گام نصب اصولی این کفپوش پرطرفدار

اجرای کفپوش اپوکسی یک فرایند تخصصی و پراهمیت است

اگر به دنبال پوششی مقاوم در برابر رطوبت، چربی و رفت‌وآمد برای کف هستید، اپوکسی بهترین گزینه به‌شمار می‌آید. این محصول یکی از سخت‌ترین و بادوام‌ترین سطوحی است که می‌توانید روی کف اجرا کنید. بااین‌حال اجرای کفپوش اپوکسی چالش مهمی است که در صورت عدم توجه به مراحل اصولی آن، ضمن کاهش مقاومت متریال در برابر فشارهای محیطی، طول عمر آن‌ نیز کاهش می‌یابد. بر همین اساس در این مطلب از آریا سطح تهران مراحل تخصصی نصب کفپوش‌های اپوکسی را کاملا بررسی می‌کنیم.

اجرای کفپوش اپوکسی | راهنمای گام به گام نصب اصولی این کفپوش پرطرفدار

ترتیب مراحل نصب کفپوش اپوکسی بسیار اهمیت دارد؛ زیرا عدم زیرسازی مناسب و بی‌توجهی به پوشش شکاف‌ها و منافذ امکان هوادهی پوشش اپوکسی و عدم مقاومت آن در برابر عوامل تهدیدکننده محیطی وجود دارد. به همین دلیل  اگر با نحوه کار با تجهیزات و غلتک‌های پخش اپوکسی آشنایی دارید می‌توانید با استفاده از هفت مرحله اصلی اجرای کفپوش پروکسی را انجام دهید.

با‌این‌حال بهتر است برای اطمینان از کیفیت بالای نصب و جلوگیری از کاهش مقاومت این محصول، فرایند نصب کفپوش‌های اپوکسی را به مجموعه‌های معتبر بسپارید. در ادامه به ترتیب به مراحل اجرای کفپوش اپوکسی اشاره می‌کنیم.

آماده‌سازی سطح قبل از اعمال اپوکسی

آماده‌سازی سطح برای اطمینان از چسبندگی اپوکسی و زیرلایه ضروری است. بدون آماده‌سازی مناسب، کف سازه عملکرد مقاومتی خود را از دست می‌دهد و تعمیر آن نیازمند هزینه بیشتری است. برای اجرای اصولی کفپوش اپو‌کسی، کف باید کمی زبر باشد تا امکان اتصال مکانیکی بین پرایمر اپوکسی و سطح بتن فراهم شود. همچنین سطح زمین باید کاملا از هرگونه مواد شیمیایی یا روغن پاک شده باشد.

بر همین اساس رایج‌ترین روش‌های آماده‌سازی سطح عبارت‌اند از:

  • سنگ‌زنی با استفاده از الماس
  • سنباده زدن
  • شات بلاست
  • آسیاب کردن یا خراش دادن

پاک‌سازی کف؛ فرایندی ساده اما مهم

قبل از اجرای کفپوشی اپوکسی باید مطمئن شوید که هیچ‌گونه گردوغباری در سطح وجود ندارد. در غیر این صورت با چسبیدن ذرات به اپوکسی، چسبندگی آن ضعیف می‌شود. همچنین این پاک‌سازی کف نیاز به استفاده بیشتر از پرایمر را کاهش می‌دهد. برای این مرحله می‌توانید از جاروبرقی‌های صنعتی استفاده کنید.

پوشاندن کف با یک پرایمر اپوکسی مناسب

در مرحله سوم برای ایجاد بستری مناسب برای چسبندگی سطح از پرایمر استفاده می‌شود. بهتر است با آماده‌سازی کف با روش‌های بتونه‌کاری و آب‌بندی شروع کنید. این فرایندها در افزایش طول عمر اپوکسی نقش مهمی دارند.

برای شروع فرایند اجرای کفپوش اپوکسی با استفاده از همزن برقی مناسب اجزای پرایمر را کاملا با هم ترکیب کنید. پس از ترکیب آن‌ها را بر روی سطح زمین بریزید. برای پخش کردن آن‌ها نیز می‌توانید غلتک‌های مناسب را به کار بگیرید. در این مرحله می‌توان از دو مرحله پرایمر برای اطمینان از کیفیت سطح اولیه استفاده کرد.

تمام ترک‌ها را با دوغاب اپوکسی پر کنید

در مرحله بعدی باید تمام سوراخ‌ها، فرورفتگی‌ها و ترک‌های کف را از بین ببرید. برای منافذ بزرگ نیز باید از ملات سیمان پرکننده سریع برای پرکردن آن‌ها استفاده کنید. این مرحله می‌تواند قبل از اجرای پرایمر نیز انجام شود. به‌کارگیری رزین اپوکسی 100% و ترکیب آن با ماسه کوارتز یا کربنات کلسیم پوشش مناسبی را برای شکاف‌ها به وجود می‌آورد.

اجرای اولین لایه رنگ اپوکسی؛ پنجمین مرحله نصب

این مرحله چند روز پس از گذشت سایر مراحل باید انجام شود. اجرای اولین لایه رنگ اپوکسی به‌عنوان ابزاری برای مشخص شدن سطح مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لایه میزان واقعی مقاومت سطح را نشان می‌دهد. شکاف‌های باقی‌مانده در این مرحله کاملا قابل مشاهده هستند.

اجرای کفپوش اپوکسی چقدر زمان می‌برد؟
اجرای لایه نهایی؛ ساده‌ترین مرحله فرایند اجرای اپوکسی

اولین لایه از اجرای کفپوش اپوکسی را می‌توان با اسکاچ یا غلتک اعمال کرد. اگر تعداد فرورفتگی‌های ریز زیاد است، باید از یک اسکاچ استفاده کنید. سپس تمام محتویات اپوکسی باید کاملا دقیق با استفاده از یک همزن برقی با هم ترکیب شوند. مخلوط همگن ایجاد شده را می‌توان با استفاده از یک غلتک باکیفیت خوب بر روی سطح اعمال کرد. در نهایت نیز باید منتظر بمانید تا سطح کاملا خشک شود.

مرحله ششم سنباده‌زنی و پرکردن نهایی شکاف‌ها است

ممکن است پس از اعمال اولین لایه، متوجه مشکلات مختلفی مانند ترک‌ها و سوراخ‌های جدید شوید. همچنین برخی مواقع گردوغبار بر روی اولین لایه نشسته باشند. به همین دلیل برای افزایش کیفیت اجرای کفپوش اپوکسی و از بین بردن هرگونه عامل مزاحم، باید نواحی آسیب‌دیده را کمی سنباده بزنید.

اجرای لایه نهایی؛ ساده‌ترین مرحله فرایند اجرای اپوکسی

قبل از شروع اجرای لایه نهایی، مطمئن شوید که تمام سطح تمیز است. همه درب و پنجره‌ها را ببندید تا با رفت‌وآمد افراد بر روی زمین خیس محدود شود. برای پخش لایه نهایی استفاده از یک غلتک و کاردک باکیفیت انتخاب مناسبی است. به‌کارگیری غلتک به دلیل ایجاد سطح زبرتر برای کفپوش، در هزینه خرید رنگ اپوکسی نیز صرفه‌جویی می‌کند. در برخی سطوح به دلیل داشتن شکاف‌های زیاد اجرای اپوکسی را باید در سه لایه انجام داد تا بالاترین مقاومت به دست بیاید.

چرا پس از اجرای‌ اپوکسی سطح زمین گود به نظر می‌رسد؟

تجربه بالاترین کیفیت اجرای کفپوش اپوکسی با خدمات آریا سطح تهران

آریا سطح تهران یکی از برترین مجموعه‌های ارائه‌دهنده خدمات ساختمانی است که به شما برای اجرای کفپوش‌های اپوکسی در کاربری‌های خانگی و صنعتی کمک می‌کند. مجموعه ما با ارائه خدمات فنی و مهندسی، فروش محصولات صنعتی و حفاظتی و همچنین عرضه محصولات ساختمانی و تزئینی نامی معتبر در صنعت ساختمانی به‌شمار می‌آید.

آریا سطح تهران با اجرای نزدیک به 500 پروژه عمرانی در سرتاسر کشور تجربه بالایی را در زمینه اجرای کفپوش اپوکسی دارد. شما می‌توانید برای بهره‌مندی از خدمات آریا سطح تهران و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجرب سایت ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

اجرای کفپوش اپوکسی چقدر زمان می‌برد؟

این فرایند حدود 4 روز طول می‌کشد تا به طور کامل سطح بتن را بپوشاند.

چرا پس از اجرای‌ اپوکسی سطح زمین گود به نظر می‌رسد؟

این نقص به دلایل متفاوتی بستگی دارد. کشش سطح بیش از حد بتن، سوراخ‌های زیرلایه اپوکسی، عدم آماده‌سازی مناسب و پاک‌سازی غیر اصولی از مهم‌ترین دلایل هستند.

راهکارهای امنیتی برای اجرای کفپوش اپوکسی چه راهکارهایی هستند؟

هرگز اپوکسی را بدون روشن کردن هواکش، استفاده از ماسک تنفسی، محافظ چشم، دستکش و چکمه‌های لاستیکی بر روی سطوح اعمال نکنید.

اجرای کفپوش اپوکسی نسبتاً ساده است و کسی که با مهارت‌های فنی و ساختمانی آشنایی داشته باشد می‌تواند آن را اجرا کند. با این حال، برای دستیابی به یک کفپوش یکپارچه، با کیفیت و بدون نقص باید از یک متخصص کمک گرفت. اجرای اپوکسی در مساحت و متراژ بالا به مهارت زیادی برای تراز کردن سطح نیاز دارد و این کار به کمک ابزار و افزودنی های خاصی صورت می‌گیرد و به سادگی توسط فرد آماتور انجام پذیر نیست. برای رسیدن به بهترین نتیجه لازم است در ابتدا سطح را صاف و تراز کنید و سپس اپوکسی را روی آن اعمال کنید. در ادامه با مراحل اجرای اپوکسی بیشتر آشنا خواهید شد.

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی

۱- آماده سازی سطح پیش از اجرای کفپوش اپوکسی

ابتدا نیاز است فضا خالی شود و دسترسی به تمام سطح امکان‌پذیر باشد. اتاق را جارو کنید تا از هرگونه گرد و غبار و آلودگی پاک شود. در صورت مشاهده هرگونه ترک و یا آسیب دیگر به بتن، نیاز به تعمیر این موارد دارید. شما باید اطمینان حاصل کنید که بستر بتونی قبل از استفاده از اپوکسی عاری از هرگونه گریس، روغن یا حلال است. همه این موارد توانایی کاهش پیوند رزین اپوکسی با بستر را دارند بنابراین باید به طور کامل از بین بروند.

بهترین سطح بتونی جهت اجرای اپوکسی کف، سطوحی است که به صورت ماله پروانه اجرا شده است. علاوه بر این، نیاز است به کمک روش‌ها و ابزارهای مکانیکی، کف ساب زده و آماده شود. سطح ساب زده شده از نظر زبری مناسب بوده و حداکثر باندینگ مکانیکی را با پوشش برقرار می‌کند. به یاد داشته باشید آماده‌سازی مناسب بستر بتونی قبل از اجرای اپوکسی لازمه دستیابی به یک کفپوش مرغوب است.

۲-اجرای پرایمر

آماده‌سازی کف اپوکسی می تواند بسیار وقت‌گیر باشد ، اما داشتن یک بستر بتونی تمیز قبل از اجرای اپوکسی بسیار مهم است.
پرایمر قبل از پوشش کف اپوکسی و به عنوان اولین لایه استفاده می‌شود و به اتصال خوب کفپوش اصلی به بستر کمک می‌کند. از آنجا که این محصول رقیق‌تر است، نفوذ بهتری در بتن دارد. سپس می‌توانید از لایه‌های بعدی کفپوش اپوکسی استفاده کنید تا به زیبایی و براقیت کف اضافه شود.

• به چند لایه پوشش برای اجرای کفپوش اپوکسی نیاز خواهید داشت؟

برای اینکه اجرای اپوکسی به بهترین شکل انجام شود، اعمال حداقل دو لایه برای دستیابی به بهترین پوشش و نتیجه توصیه می شود. همچنین نیاز است از پرایمر مناسب بر روی بستر نیز استفاده شود.

پیش از اجرای لایه‌ی بعدی اپوکسی باید ۲۴ تا ۳۶ ساعت صبر کنید. سپس می توانید لایه‌های بعدی اپوکسی را تکرار کنید تا ضخامت/دوام سیستم ایجاد شود. هر چه تعداد لایه‌های بیشتری در این مرحله اعمال کنید، کفپوش دوام بیشتری خواهد داشت.

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی
مراحل اجرای کفپوش اپوکسی

۳-مخلوط کردن رزین و هاردنر

رزین و هاردنر را قبل از مخلوط کردن در دو ظرف مجزا و بزرگ‌تر، به طور مستقل مخلوط کنید. در برخی محصولات، ظروف به اندازه کافی بزرگ نخواهند بود، بنابراین پیشنهاد می‌شود یک سطل تمیز برای مخلوط کردن در دست داشته باشید.
این دو جز‌ء را با استفاده از یک همزن متصل به یک دریل پر سرعت برقی کاملاً مخلوط کنید. این کار را حداقل برای دو دقیقه و تا زمانی که مخلوط همگن شود انجام دهید.

نباید رزین را در ظرف نگه دارید بلکه در عوض آن را به یک سینی غلتکی بزرگ، آماده برای نورد انتقال دهید. برخی از افراد ترجیح می دهند روکش را مستقیماً روی صفحه بریزید و سپس به کمک غلتک و یا شانه مخصوص سطح را یکدست و تراز کنند. البته روش¬ اجرا در این مرحله با توجه به مقادیر مصرف رزین برای هر لایه، متغیر خواهد بود.

نکته مهم: تقریباً ۳۰ دقیقه برای استفاده از مخلوط رزین و هاردنر و اجرای اپوکسی زمان دارید در غیر این صورت این ترکیب قابل استفاده نخواهد بود. این بدان معنی است که بهتر است روکش را به صورت مستقیم روی سطح اعمال کنید.

۴-غلتک زنی

هنگام استفاده از کفپوش اپوکسی استفاده از غلتک به شدت توصیه می‌شود. شما باید این کار را بخش بخش انجام دهید. این روش شامل حرکت غلتک به صورت جلویی به عقب (عمودی) و سپس چپ به راست (افقی) بدون آغشته کردن مجدد رزین/هاردنر به غلتک بر روی پوشش است. این کار به حصول اطمینان از یک روکش یکنواخت و نیز خروج هوا از پوشش کمک می¬کند و در نتیجه از تشکیل حباب جلوگیری می¬شود.

توجه: بسته به محصول، پس از مخلوط کردن، فقط ۳۰-۴۵ دقیقه دارید تا آن را روی سطح اعمال کنید. این بدان معنی است که هر میزان پوشش اپوکسی باقی¬مانده، غیر قابل استفاده خواهد بود و بنابراین هدر می رود و نمی¬تون برای لایه بعدی از آن استفاده کرد. پوشش اپوکسی در هر لایه یک ضخامت بهینه دارد و اجرای ضخیم این پوشش سبب پخت نامطلوب محصول و درنتیجه ترک و شکستگی کفپوش می‌شود.

اجرای اپوکسی در دارو سازی شفا
اجرای اپوکسی در دارو سازی شفا

۵- اجرای لایه دوم

حداقل ۱۲ساعت زمان دهید تا لایه‌ها خشک شود ولی این زمان نباید بیشتر از ۴۸ ساعت باشد. اگرچه ممکن است سطح به ظاهر خشک به نظر برسد، اما چند روز طول می‌کشد تا به درستی پخت و سخت شود.

تأمین تهویه هرچه بیشتر در محل برای کمک به خشک شدن اپوکسی بسیار مهم است. اعمال پوشش کف اپوکسی در محیط های سرد، مرطوب و بدون تهویه می¬تواند خشک شدن را برای مدت طولانی به تعویق اندازد. همچنین به دمای کاربردی روی ظرف اپوکسی دقت کنید و در خارج از این شرایط استفاده نکنید.

۶- تمیز کردن ابزار پس از اجرای اپوکسی

توصیه می‌شود ابزارها با تینر تمیز شوند اما سر و برس‌های غلتکی باید دور ریخته شوند.

لازم به توضیح است در خلال اجرای لایه‌های مختلف اپوکسی کف، معمولاً از گروت اپوکسی و نیز ماستیک‌های اپوکسی استفاده می‌شود. همچنین تسطیح سطح با ابزار دستی و مکانیکی صورت می‌گیرد که با توجه به اینکه راهنمای ارائه شده فوق جنبه عمومی دارد، به جزئیات بیشتری اشاره نگردیده است.

ابزار کفپوش اپوکسی

 

قیمت اجرای اپوکسی

هزینه و قیمت اجرای کفپوش اپوکسی به شرایط مختلفی از جمله مساحت، مقدار محصول مورد استفاده و فاکتورهای مختلف دیگر بستگی دارد. جهت اطلاع از قیمت اجرای اپوکسی با ما در آریا سطح تهران به شماره 02166555592 الی 4 و داخلی‌ 42 تماس بگیرید.