بسیاری از مردم با این نوع کفپوش آشنا نیستند و از مزایای بسیاری که دارد آگاه نیستند. هنگامی اپوکسی بهترین انتخاب کفپوش به حساب می آید که شما همه چیز را درمورد این نوع از کفپوش، ویژگی‌های کفپوش اپوکسی و چگونگی اعمال آن را بدانید. ما آن را همه در این مقاله پوشش دادیم و در ادامه شما می توانید بیشتر در مورد کفپوش اپوکسی یاد بگیرید:

کفپوش اپوکسی سطح چیست؟

نگاهی به طبقه پارکینگ خود در مقایسه با نمایندگی های ماشین داشته باشید. به احتمال زیاد پوشش اپوکسی است. کفپوش اپوکسی یک رزین ترمواستینگ است که به عنوان پوشش اعمال می شود. در واقع این با دوام ترین پایانی است که می تواند به یک طبقه اعمال شود. در فضاهایی مانند پارکینگ یا نمایندگی ها به دلیل توانایی محافظت از کف زیر توسط اپوکسی و قیمت مناسب تر نسبت به کفسازی های کاشی یا سنگ و سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد.

در بیشتر موارد استفاده می شود تا کف پر خلل و فرج جذاب تر به نظر می رسد و احساس راحتی بیشتری به پا برای کارکنان یا افراد دیگر. این مهم است که اپوکسی را به عنوان رنگ یکی نکنیم زیرا تفاوت زیادی بین پوشش های رنگ و اپوکسی وجود دارد.

کفپوش اپوکسی برای نیازهای مسکونی و تجاری استفاده می شود و بلا فاصله بعد از بتن ریزی با بتن ماله پروانه به راحتی انجام داد. همینطور در زمان نیز صرفه جویی میشود. دادن هر نوع طبقه درخشش نمایشگاه  همچنین در رنگ ها ی مختلف می آید تا از خسته کننده زیر لایه منحرف شود. هر زمان که شما یک طبقه بسیار براق میبینید اکه یا یک رنگ جامد و یا دارای ذره، آن است به احتمال زیاد پوشش اپوکسی به کار رفته است.

انتخاب رنگ کفپوش اپوکسی

ویژگی‌های کفپوش اپوکسی

ویژگی‌های کفپوش اپوکسی

علاوه بر بهتر بودن  از بتن ساده در برابر سرما و کلیه ی عایقات گرمایی و ارائه دوام خوب  این نوع از کف پوش ارائه می دهد مزایای متعددی دیگری نیز دارد. پوشش اپوکسی بی اندازه سخت و ضخیم یک طبقه با دوام ایجاد می کند که می تواند در برابر اثرات سنگین، مواد شیمیایی، وزن، و مقاومت در برابرسایش به شدت باشد.

این نوع کف پوش تراشه، ترک، و یا شکستن را به راحتی زمانی که تحت شرایط شدید نیست جوابگو است. به همین دلیل است که این کفپوش است که محبوب در پارکینگ ها و خط های تولید خودرو و دیگر صنعت ها  استفاده می شود چرا که هنگامی که چکش می افتد و یا دوچرخه می افتد از دندانه دار کردن، شما مجبور به نگرانی در مورد آسیب رساندن به کف خودبه هیچ عنوان نیستید.

یکی دیگر از ویژگی‌های کفپوش اپوکسی این است که نقص های زیرین بتن را پوشش می دهد گرد و غبار را به مواد جذب نمی کند, این مزایا برای کسانی که در آب و هوای زندگی می کنند که برف زیادی را تجربه می کنند مناسب است.

 

نحوه اجرا

1- آماده سازی سطح پیش از اجرای اپوکسی

ابتدا نیاز است فضا خالی شود و دسترسی به تمام سطح امکان‌پذیر باشد. اتاق را جارو کنید تا از هرگونه گرد و غبار و آلودگی پاک شود. در صورت مشاهده هرگونه ترک و یا آسیب دیگر به بتن، نیاز به تعمیر این موارد دارید. شما باید اطمینان حاصل کنید که بستر بتنی قبل از استفاده از اپوکسی عاری از هرگونه گریس، روغن یا حلال است. همه این موارد توانایی کاهش پیوند رزین اپوکسی با بستر را دارند بنابراین باید به طور کامل از بین بروند.

بهترین سطح بتنی جهت اجرای اپوکسی کف، سطوحی است که به صورت ماله پروانه اجرا شده است. علاوه بر این، نیاز است به کمک روش‌ها و ابزارهای مکانیکی، کف ساب زده و آماده شود. سطح ساب زده شده از نظر زبری مناسب بوده و حداکثر باندینگ مکانیکی را با پوشش برقرار می‌کند. به یاد داشته باشید آماده‌سازی مناسب بستر بتنی قبل از اجرای اپوکسی لازمه دستیابی به یک کفپوش مرغوب است.

خطرات اپوکسی برای سلامتی

۲-اجرای پرایمر

پرایمر قبل از پوشش کف اپوکسی و به عنوان اولین لایه استفاده می‌شود و به اتصال خوب کفپوش اصلی به بستر کمک می‌کند. از آنجا که این محصول رقیق‌تر است، نفوذ بهتری در بتن دارد. سپس می‌توانید از لایه‌های بعدی کفپوش اپوکسی استفاده کنید تا به زیبایی و براقیت کف اضافه شود.

برای اینکه اجرای اپوکسی به بهترین شکل انجام شود، اعمال حداقل دو لایه برای دستیابی به بهترین پوشش و نتیجه توصیه می شود. همچنین نیاز است از پرایمر مناسب بر روی بستر نیز استفاده شود.

پیش از اجرای لایه‌ی بعدی اپوکسی باید ۲۴ تا ۳۶ ساعت صبر کنید. سپس می توانید لایه‌های بعدی اپوکسی را تکرار کنید تا ضخامت و دوام سیستم ایجاد شود. هر چه تعداد لایه‌های بیشتری در این مرحله اعمال کنید، کفپوش دوام بیشتری خواهد داشت.

 

۳-مخلوط کردن رزین و هاردنر

رزین و هاردنر را قبل از مخلوط کردن در دو ظرف مجزا و بزرگ‌تر، به طور مستقل مخلوط کنید. در برخی محصولات، ظروف به اندازه کافی بزرگ نخواهند بود، بنابراین پیشنهاد می‌شود یک سطل تمیز برای مخلوط کردن در دست داشته باشید.
این دو جز‌ء را با استفاده از یک همزن متصل به یک دریل پر سرعت برقی کاملاً مخلوط کنید. این کار را حداقل برای دو دقیقه و تا زمانی که مخلوط همگن شود انجام دهید.

نباید رزین را در ظرف نگه دارید بلکه در عوض آن را به یک سینی غلتکی بزرگ، آماده برای نورد انتقال دهید. برخی از افراد ترجیح می دهند روکش را مستقیماً روی صفحه بریزید و سپس به کمک غلتک و یا شانه مخصوص سطح را یکدست و تراز کنند. البته روش اجرا در این مرحله با توجه به مقادیر مصرف رزین برای هر لایه، متغیر خواهد بود.

نکته مهم: تقریباً ۳۰ دقیقه برای استفاده از مخلوط رزین و هاردنر و اجرای اپوکسی زمان دارید در غیر این صورت این ترکیب قابل استفاده نخواهد بود. این بدان معنی است که بهتر است روکش را به صورت مستقیم روی سطح اعمال کنید.

۴-غلتک زنی

هنگام استفاده از کفپوش اپوکسی استفاده از غلتک به شدت توصیه می‌شود. شما باید این کار را بخش بخش انجام دهید. این روش شامل حرکت غلتک به صورت جلویی به عقب (عمودی) و سپس چپ به راست (افقی) بدون آغشته کردن مجدد رزین/هاردنر به غلتک بر روی پوشش است. این کار به حصول اطمینان از یک روکش یکنواخت و نیز خروج هوا از پوشش کمک میکند و در نتیجه از تشکیل حباب جلوگیری میشود.

توجه: بسته به محصول، پس از مخلوط کردن، فقط ۳۰-۴۵ دقیقه دارید تا آن را روی سطح اعمال کنید. این بدان معنی است که هر میزان پوشش اپوکسی باقیمانده، غیر قابل استفاده خواهد بود و بنابراین هدر می رود و نمی تون برای لایه بعدی از آن استفاده کرد. پوشش اپوکسی در هر لایه یک ضخامت بهینه دارد و اجرای ضخیم این پوشش سبب پخت نامطلوب محصول و درنتیجه ترک و شکستگی کفپوش می‌شود.

۵- اجرای لایه دوم

حداقل ۱۲ساعت زمان دهید تا لایه‌ها خشک شود ولی این زمان نباید بیشتر از ۴۸ ساعت باشد. اگرچه ممکن است سطح به ظاهر خشک به نظر برسد، اما چند روز طول می‌کشد تا به درستی پخت و سخت شود.

تأمین تهویه هرچه بیشتر در محل برای کمک به خشک شدن اپوکسی بسیار مهم است. اعمال پوشش کف اپوکسی در محیط های سرد، مرطوب و بدون تهویه میتواند خشک شدن را برای مدت طولانی به تعویق اندازد. همچنین به دمای کاربردی روی ظرف اپوکسی دقت کنید و در خارج از این شرایط استفاده نکنید.

۶- تمیز کردن ابزار پس از اجرای اپوکسی

توصیه می‌شود ابزارها با تینر تمیز شوند اما سر و برس‌های غلتکی باید دور ریخته شوند.

لازم به توضیح است در خلال اجرای لایه‌های مختلف اپوکسی کف، معمولاً از گروت اپوکسی و نیز ماستیک‌های اپوکسی استفاده می‌شود. همچنین تسطیح سطح با ابزار دستی و مکانیکی صورت می‌گیرد که با توجه به اینکه راهنمای ارائه شده فوق جنبه عمومی دارد، به جزئیات بیشتری اشاره نگردیده است.