پلی اورتان یک لایه مستحکم و محافظ به روی سطوح چوبی محسوب می‌شود. هرچند این تنها کاربرد پلی اورتان نیست و از آن بعنوان کفپوش نیز استفاده می‌کنند، اما افرادی که نجاری می‌کنند و لوازم چوبی می‌سازند با کاربرد این ماده مستحکم در این صنعت آشنا هستند. از پلی اورتان بعنوان یک لایه محافظ در برابر رطوبت و خط و خش به روی چوب استفاده می‌شود. اما نکاتی است که باید هنگام اجرای پلی اورتان بعنوان لایه نهایی پروژه‌های چوبی باید به آن‌ها توجه شود.

کدام نوع پلی اورتان بهتر است؟ پلی اورتان پایه روغنی یا پایه آب؟

تصمیم گیری بین اینکه کدام نوع پلی اورتان را انتخاب کنید بستگی به پروژه و نوع اجرای شما دارد. معمولا اجرای پلی اورتان پایه روغنی ساده‌تر است چرا که فرمولاسیون ساخت آن متفاوت با پلی اورتان پایه آب است و به اندازه آن فرار نیست. این نوع پلی اورتان ضخیم‌تر بوده و دانه‌های بیشتری دارد. به همین جهت معمولا دو یا سه بار زدن آن کافیست. این در حالیست که پلی اورتان پایه آب نیاز به دفعات بیشتری برای اجرا دارد و اغلب سه یا چهار بار روی هم زده می‌شود.

اما از سوی دیگر، پلی اورتان پایه روغنی نسبت به رد قلممو حساس است و به نسبت پلی اورتان پایه آب مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا خشک شود و این ممکن است موجب شود پروژه شما زمان بیشتری طول بکشد و در معرض گرد و غبار و حشرات قرار بگیرد.

پلی اورتان پایه آب، همانطور که گفته شد، سریع‌تر خشک شده و بوی کمتری به نسبت نمونه روغنی خود دارد. اما معمولا مناسب اجرا به روی چوب نیست چرا که ممکن است به خورد چوب برود و محافظت مورد نظر را روی آن ایجاد نکند.

اجرای پلی اورتان پایه روغنی و پایه آب از نظر رنگ نهایی نیز با هم متفاوت است. پلی اورتان پایه روغنی معمولا رنگ و درخشش گرمی به روی چوب می‌بخشد ولی پلی اورتان پایه آب نسبتا شفاف و بیرنگ است. ممکن است ابتدا هنگام اجرا متوجه رنگ شیری پلی اورتان پایه آب شوید اما به مرور که خشک می‌شود بیرنگ و شفاف می‌شود.

اجرای پلی اورتان به روی کفپوش چوبینکاتی برای اجرای پلی اورتان

پیش از هر چیزی در نظر داشته باشید که پلی اورتان نباید خیلی تکان بخورد، بنابراین اگر آن را به شکل قوطی تهیه می‌کنید برای استفاده از آن، طبق عادت، قوطی را تکان ندهید. این کار موجب می‌شود در این محلول حباب‌هایی شکل بگیرد که به روی نتیجه نهایی کارتان تاثیرگذار است. برای استفاده از این محصول فقط آن را کمی به آرامی هم بزنید، اگر هم به شکل قوطی اسپری آن را تهیه کردید فقط کافیست کمی آن را به این طرف و آنطرف حرکت دهید تا هم بخورد اما نیازی نیست همانند رنگ‌های اسپری آن را بشدت تکان دهید.

برای اجرای پلی اورتان حتما فضایی را انتخاب کنید که تهیه هوا دارد. پلی اورتان ساعت‌ها طول می‌کشد تا خشک شود، این مدت زمان برای اینکه گرد و غبار و حشرات روی اجرای شما بنشیند زیاد است. علاوه بر اینها، هم پلی اورتان پایه آب و هم پلی اورتان پایه روغنی، هر دو هنگام خشک شدن مواد شیمیایی ساتع می‌کنند که مضر است. بنابراین لازم است طی مدت زمانی که طول می‌کشد تا پلی اورتان خشک شود، حتما از تهویه هوای مناسب استفاده کنید.

اجرای پلی اورتان به روی چوباگر پلی اورتان را به روی میز یا هر وسیله چوبی اجرا می‌کنید، آن را برای خشک شدن در هوای آزاد قرار ندهید. هوای آزاد پر از گرد و غبار است که کنترل آن‌ها در دستان شما نیست و هیچ تهویه هوایی ندارید که آن‌ها را از کار شما دور نگه دارند. بنابراین ممکن است حین خشک شدن، حشرات یا غبار روی کار شما بنشیند که دیگر فرصت از بین بردنش را نخواهید داشت.

پلی اورتان را به روی سطح صاف و یکدست اجرا کنید تا به یک سمت ریزش نکند. اگر سطحی عمودی همانند دیوار یا وسایل چوبی همانند کمد را پلی اورتان می‌زنید احتمالا با این مشکل مواجه شوید. برای کاهش این مشکل بهتر است برای اجرای پلی اورتان از اسپری و قلممو به طور همزمان استفاده کنید. هر بار یک لایه نازک را اجرا کنید و لایه بعدی را با یک ابزار دیگر اعمال کنید تا یکدست شود.

اجرای پلی اورتان به روی چوب

آماده سازی سطح چوبی

همانند رنگ زدن، اجرای پلی اورتان به روی چوب نیز نیازمند مرحله آماده سازی است. بهترین نتیجه را به روی سطحی خواهید گرفت که تمیز، یکدست و کمی خراشیده باشد. بنابراین سنباده کشی را به روی سطح چوبی فراموش نکنید. پس از سنباده کشی، حتما سطح چوب را با دستمال نمناک پاک کنید تا گردهای ایجاد شده در اثر سنباده کشی از روی سطح برداشته شود. همچنین اگر نواقصی به روی چوب وجود داشت، استفاده از سیلر می‌تواند کمک کند آن را برطرف کرده و سطح را یکدست کنید.

اجرای پلی اورتان روغنی

برای اجرای پلی اورتان روغنی می‌توانید از قلممو با موهای طبیعی یا مصنوعی، و یا حتی قلمموهای فومی استفاده کنید. فرقی نمی‌کند کدام نوع قلممو را انتخاب می‌کنید، اما باید کیفیت آن را در نظر بگیرید. برخی قلمموهای ارزان قیمت بیکیفیت هستند و رد آن‌ها به روی کارتان باقی می‌ماند. و این چیزی نیست که شما بخواهید به روی یک سطح چوبی زیبا ببینید.

همچنین برای اجرای پلی اورتان روغنی در نظر داشته باشید که نباید قلممو را زیاد آغشته به مواد کنید، بلکه هر بار بهتر است لایه نازک و یا متوسطی از این مواد را به روی سطح بزنید تا هم بهتر خشک شود، هم حباب نداشته باشد و هم رد قلممو روی کار باقی نماند.

اجرای پلی اورتان روغنی به روی چوباجرای پلی اورتان پایه آب

اگر بخواهید پلی اورتان پایه آب را به روی سطحی بزنید که لکه چربی دارد نتیجه دلخواهی نخواهید گرفت چرا که پلی اورتان پایه آب به خوبی به روی سطح نمی‌نشیند و در نهایت لکه باقی می‌ماند. بنابراین پیش از اینکه شروع به کار کنید باید لکه را از بین ببرید.

اجرای پلی اورتان پایه آب به روی چوباجرای پلی اورتان پایه آب با پایه روغنی آن یکی است. با یک قلممو ابتدا لایه نازکی از پلی اورتان را اجرا کنید و صبر کنید خشک شود و سپس لایه بعدی را بزنید. این مرحله ممکن است یک یا دو ساعت طول بکشد بنابراین عجله نکنید و بگذارید لایه اول به خوبی خشک شود. پلی اورتان پایه آب را چهار لایه به روی سطح بزنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

کدام روش برای اجرای پلی اورتان بهتر است؟

پیش از هر چیزی باید بدانید پلی اورتان را به روی چه سطحی اجرا می‌کنید. اگر فقط بخواهید بعنوان جلادهنده و لایه محافظ سطوح چوبی از این محصول استفاده کنید با توجه به راهکارهای گفته شده می‌توانید به راحتی با قلممو آن را اعمال کنید. اما اجرای پلی اورتان بعنوان کفپوش مراحل خاص خودش را دارد که بهتر است توسط تیم اجرایی متخصص و حرفه‌ای اجرا شود. بنابراین اگر می‌خواهید بیشتر درباره اجرای کفپوش پلی اورتان اطلاعات کسب کنید می‌توانید با ما در آریا سطح تهران تماس بگیرید.