معایب استفاده از اپوکسی بر سلامتی افراد یکی از مواردی است که امروزه کسانی با این مواد سرو کار دارند، باید به آن بسیار توجه کنند. در شرکت های تولید کننده اپوکسی شرح داده شده است. ما به عنوان سازندگان و تولید کنندگان اپوکسی، در معرض خطر بیش تر اپوکسی نسبت به سازنده یا کاربر اپوکسی معمولی، قرار داریم.

از طریق تجربه خودمان و تجربه سایر سازندگان، می توان احتمال بروز مشکلات بهداشتی، از دست زدن به رزین ها و سخت کننده های WEST SYSTEM را تخمین زد. درمتن زیر، شایع ترین مشکلات بهداشتی ناشی از استفاده اپوکسی است. تقریباً همه ما می توانیم از بروز این مشکلات جلوگیری کنیم. اکثر کسانی که مشکل بهداشتی دارند، می توانند با اقدامات احتیاطی کافی، از اپوکسی استفاده کنند.

درماتیت (اگزما)

کمتر از 10٪ از کاربران اپوکسی، وقتی در معرض رزین اپوکسی یا سخت کننده قرار گیرند، واکنش نشان می دهند. شایع ترین واکنش درماتیت تماسی یا التهاب پوستی است. هم رزین اپوکسی و هم سخت کننده می توانند باعث درماتیت حاد تماسی شوند.
ناراحتی می تواند شدید باشد اما معمولاً، پس از قطع تماس با محرک از بین می رود.

تماس مکرر پوستی با رزین و سخت کننده ها همچنین، ممکن است باعث درماتیت تماسی مزمن شود، که معمولاً ملایم تر و ماندگارتر است. اگر به مدت طولانی تحت درمان قرار نگیرد، می تواند به اگزما پیش برود، اگزما: نوعی درماتیت است که شامل: تورم، تاول و خارش می شود. گرد و غبار پودر اپوکسی تا حدی قابل درمان، در صورت اجازه بر روی پوست قرار می گیرد، همچنین می تواند به درماتیت تماسی منجر شود.

معایب استفاده از اپوکسی بر سلامتی افراد

درماتیت آلرژیک (حساسیت زدایی)

درماتیت آلرژیک، یکی دیگر از مشکلات استفاده ار اپوکسی می باشد. اما احتمالاً کمتر از 2٪ از کاربران اپوکسی آن را دریافت می کنند. درماتیت آلرژیک وقتی بدن بیش از حد به یک آلرژن واکنش نشان می دهد حساسیت نشان می دهد. آلرژی به یک ماده، شرط حساسیت به یک ماده است. سیستم ایمنی بدن و میزان و دفعات قرار گرفتن در معرض اپوکسی، بر میزان حساسیت شما به اپوکسی بستگی دارد.

اگر به شدت در معرض اپوکسی قرار گرفته اید، یا ارثی حساس هستید یا حساس به یک جزء اپوکسی هستید، بیش ترین حساسیت را به اپوکسی نشان می دهید. اگر پوست منصفانه ای دارید، اگر قبلاً در معرض مواد حساس کننده دیگری قرار داشته باشید، یا تب یونجه، حساسیت های دیگری دارید یا تحت استرس هستید حساسیت بیشتری نیز دارید. ممکن است بعد از مواجهه با نوردهی یا فقط یک مورد، به پوکسی حساس شوید. این ممکن است ده روز از قرار گرفتن در معرض اپوکسی، یک ماه، یا حتی سال ها طول بکشد.

بهتر است از قرار گرفتن در معرض اپوکسی اجتناب کنید زیرا: نمی توانید قبل از موعد حساسیت را بدانید که چقدر تحمل می کنید. واکنش های آلرژیک به اِپوکسی می تواند، منجر به تحریک پوست یا مشکلات تنفسی شود. پوست تحریک شده تقریباً رایج تر از این دو است. معمولاً، به نظر می رسد مانند واكنش نسبت به پیچك سمی شامل تورم، خارش و قرمزی چشم باشد. دقیقاً مانند پیچک سم، تحریک می تواند خفیف یا شدید، حاد یا مزمن باشد.

استنشاق بخارات اپوکسی غلیظ، اگر به طور مکرر یا برای مدت طولانی انجام شود، می تواند دستگاه تنفسی شما را تحریک کند. قرار گرفتن در معرض مناطق حساس پوستی، مانند پلک ها، در بخارهای اپوکسی بسیار غلیظ ممکن است باعث خارش و تورم شود.
اگر تحریک بعد اجتناب از استفاده اپوکسی به مدت چند روز ادامه یابد یا بدتر شود، به پزشک مراجعه کنید. هیچ پاد زهر خاصی برای حساسیت اپوکسی وجود ندارد، اما بعضی اوقات علائم با دارو قابل درمان است.

پس از یک بار حساسیت، واکنش های اضافی (و گاهی اوقات به طور فزاینده شدید) ممکن است در معرض قرار گرفتن آتی، حتی به مقدار کمی اپوکسی بوجود آید. جلوگیری از عود مجدد دشوار است، اما غیرممکن نیست. استفاده از اپوکسی را فقط پس از ناپدید شدن علائم از سر بگیرید، برگه های داده ایمنی مواد محصول (MSDS ) را بخوانید تا بتوانید علائم را شناسایی کرده و از اقدامات پیشگیری و کمکهای اولیه استفاده کنید.

تحریک شدید و سوختگی های شیمیایی

سوختگی سخت کننده غیر معمول است. استفاده ار اپوکسی، مخلوط بعید است که باعث سوختگی شود. به خودی خود، سخت کننده های اپوکسی WEST SYSTEM نسبتاً خورنده هستند و در صورت تماس با پوست، می توانند به شدت آن را تحریک کرده و باعث سوختگی متوسط شیمیایی شوند. سوختگی های شیمیایی به تدریج ایجاد می شوند و ابتدا باعث تحریک و درد جزئی می شوند.

سوختگی ممکن است باعث تغییر رنگ و کمی زخم شدن پوست شود. زمان لازم برای سخت کننده برای سوختگی شیمیایی بستگی به منطقه تماس و غلظت سخت کننده دارد. هنگامی که رزین اپوکسی و سخت کننده مخلوط شوند، سخت کننده رقیق می شود و بنابراین، خوردگی کمتری دارد. اگرچه اپوکسی مخلوط، خوردگی کمتری دارد، اما هرگز آن را روی پوست خود نگذارید.

اپوکسی

سوزش تنفسی

تنفس بخار حاصل از استفاده پوکسی بسیار غلیظ، باعث تحریک دستگاه تنفسی و ایجاد حساسیت می شود. در دمای اتاق، بخار اپوکسی بعید است که بسیار غلیظ  باشد. اما اگر قبلاً نسبت به اپوکسی حساسیت داشته باشید، قرار گرفتن در معرض غلظت کم بخارات اپوکسی می تواند، یک واکنش آلرژیک ایجاد کند. در دماهای گرم تر و در فضاهای بدون استفاده، میزان بخار اپوکسی افزایش می یابد.

هرگز گرد و غبار پودر اپوکسی  که کاملا درمان نشده را تنفس نکنید، مواد شیمیایی اپوکسی تا زمانی که درمان نشوند، واکنشی باقی می مانند. مشکلات بهداشتی جدی می تواند ناشی از پودر اپوکسی تا قبل از درمان کامل آن بوجود آید. وقتی این ذرات گرد و غبار را استنشاق می کنید، در محفظه مخاط دستگاه تنفسی شما گرفتار می شوند. ماده واکنش پذیر می تواند، باعث تحریک شدید تنفسی و یا آلرژی تنفسی شود.

پرکننده های West SYSTEM به خودی خود خطرات کمی را ارائه می دهند. با این وجود، تنفس هرگونه گرد و غبار مزاحم، مشکلات تنفسی موجود را بدتر می کند. افراد سیگاری و سایر افرادی که ریه آن ها آسیب دیده است به احتمال زیاد مشکلات جدی تنفسی ایجاد می کند.