کفپوش های آنتی استاتیک یکی از پرکاربردترین کفپوش‌ها برای مراکز داده‌ها به شمار می‌روند. این کفپوش‌ها هنگام ایجاد امنیت برای یک مرکز داده بسیار متفاوت عمل می کند. مراکز داده مراکز مهم مدیریتی برای شرکتها در هر صنعت هستند. با حرکت بیشتر تجارت و کار به سمت سیستم عامل های آنلاین و موبایلی ، شرکت ها برای ادامه کار و راه اندازی به مراکز داده اعتماد می کنند. حتی کوچکترین خرابی باعث از دست دادن درامد و تجربه بد مشتری می شود. در حالی که مرکز داده ها برای پیشرفت و توسعه خواسته های شرکت یک متحد است، تخلیه بار الکتریکی می تواند یکی از بزرگترین دشمنان آن باشد.

خطر تخلیه بار الکتریکی

تخلیه بار الکتریسیته ساکن (ESD) میتواند باعث ایجاد خرابی در مراکزداده ها شود مثلا باعث قطع تماس ها، قفل شدن کامپیوترها، تداخل داده ای و وز وز کردن هدست ها شود. همه ما تخلیه بار الکتریکی ساکن را به عنوان تجربه ای آزاردهنده دیده ایم_ چیزی که باعث می شود موهایمان از بین برود ، لباسهایمان کمی تنگ شود و یا ممکن است کمی به انگشتانمان شوک وارد کند. برای دستگاههای ظریف الکترونیکی که از تلفن های مدرن ، رایانه و تلفن استفاده می کنند، تخلیه استاتیک فلج کننده است.  فقط 25 ولت ESD می تواند باعث خراب شدن یا از بین رفتن یک وسیله برقی شود.

تمام گزینه های کفپوش های آنتی استاتیک برای مراکز داده ها کارامد نیستند

دلیل اینکه کفپوش آنتی استاتیک برای مراکز داده از اهمیت بالایی برخوردار است ، این است که بیشتر ESD  یا تخلیه الکترواستاتیک در اثر کفها ایجاد می شود. آنها بزرگترین منبع تولید الکتریسیته ساکن در مراکز داده ها هستند. انواع کفپوش مقاوم به استاتیک یا گزینه های کفپوش کنترل استاتیک به عنوان راه حل هایی برای کاهش خطر ESD درمراکز داده به بازار عرضه شده است. متأسفانه ، وقتی صحبت از کفپوش آنتی استاتیک است ، همه پوشش های کف رسانا به طور یکسان ایجاد نشده اند.

 “آنتی استاتیک” یک اصطلاح عام است که معمولاً نشان می دهد که چنین روکشی باعث کاهش مقدار استاتیک ایجاد شده بین کفش و کفپوش می شود. در واقعیت ، برخی از کفش ها بیشتر از سایرین باعث تخلیه استاتیک می شوند. بدون کفش مخصوص طراحی شده برای کاهش استاتیک ، کفش باعث ایجاد استاتیک در کف کنترل استاتیک خواهد شد. همه انواع کفپوش های اپوکسی هنگامی که کفش های استاندارد روی آنها پوشیده می شود، روکش های قابل توجهی در مقابل استاتیک ایجاد می کنند.

علاوه بر این ، رطوبت و سختی کف نیز بر ایجاد الکتریسیته ساکن تأثیر می گذارد. برخی از رایانه ها فقط برای کاهش تخلیه استاتیک به زیر 3500 ولت طراحی شده اند- سطحی که برای انسان غیر قابل حس است اما برای محافظت از تجهیزات الکتریکی بسیار بسیار ناچیز است. بنابراین چگونه می توانید مطمئن باشید که سیستم کفپوش آنتی استاتیک شما کارامد است؟

در کفپوش های آنتی استاتیک به دنبال چه چیزی باید بگردیم؟

اگر نمیخواهید پای همه کارمندان خود کفش های کنترل استاتیک کنید، باید یک سیستم کفپوش آنتی استاتیک را انتخاب کنید که به طور منحصر به فرد برای محافظت از شرایط و محیط خاص امکانات شما طراحی شده باشد. حداقل ، کفپوش شما باید:

  • استاتیک ایجاد نکند
  • پس از نصب ، بشود بر روی آن راه رفت
  • از خواص مقاوم در برابر استاتیک دائمی برخوردار باشد که بتواند در برابر تغییر دما ، سطح رطوبت و رفت و آمد مقاومت کند.

یک سیستم کفپوش آنتی استاتیک مناسب مانند سیستم های کفپوش DataSpec پلیمر محافظ صنعتی شامل چندین لایه محافظ است مانند یک آغازگر مقاوم در برابر رطوبت ، به دنبال آن یک لایه اپوکسی متوسط   ساخت بالا، بر روی آن اورتان کنترل ESD با کارایی بالا.  این نوع کف آنتی استاتیک می تواند به اندازه کافی از اتاق ها و داده ها و تجهیزات و همچنین مناطقی با استفاده عمومی که قادر به تحمل تخلیه الکترواستاتیک نیستند ، محافظت کند.

در مورد مناطقی که دارای رفت و آمد یا لرزش تجهیزات هستند ، چه می توان گفت؟ در این حالت ، یک سیستم پوشش کنترل استاتیک، مانند سیستم DataSpec-RF PIP ، با استفاده از یک آغازگر مقاوم در برابر رطوبت، و به دنبال آن کاربردهای مختلفی از یک پوشش کوپلیمر انعطاف پذیر ، که روی آن محصولی با کنترل ESD حاوی اورتان با مواد بسیار جامد با کارایی بالا قرار گرفته است، یک سطح مقاوم در برابر خراش ایجاد می کند.

سیستم های تزئینی کفپوش کنترل استاتیک حتی برای مناطقی از تاسیسات که نیاز به محافظت در برابر ESD دارند در دسترس است اما هنوز تجهیزات الکترونیکی حساس مانند راهروها، سالن های کنفرانس، حمام و کافه تریا را در بر نگرفته اند.  خط DataSpec-DS PIP نمونه ای از چنین محصولی است.  عامل مهم در انتخاب یک سیستم کفپوش آنتی استاتیک انتخاب یکی از مواردی است که میزان محافظت مناسبی را برای هر منطقه از مرکز داده های شما ارائه می دهد.

قابل اطمینان بودن و عملکرد مرکز داده های خود را به شانس واگذار نکنید. اطمینان حاصل کنید که کفپوش شما به همان اندازه سخت و هوشمند کار می کند تا بتواند مرکز را ایمن نگه دارد.

وقتی در مراکز داده ها صحبت از کفپوش به میان می آید ، چه دیده اید؟ آیا می دانید چه نوع سیستم کفپوشی مرکز داده های شما را پشتیبانی می کند؟ آخرین باری که با شوک الکتریسیته ساکن غافلگیر شدید کی بود؟