تینر :

تینر :

تینر ها مایعات شیمیایی فراری هستند که مخلوطی از انواع حلالها می باشند و عموماً برای رقیق کردن رنگ به منظور نرم کارکردن ابزار رنگ کاری ونیز برای شستشو و تمیز نمودن سطوح از چربی­ها و آلودگی­ها، برای چسبندگی بهتر رنگ به سطح کاربرد دارند.  تینر ها می توانند در بهبود خواص رنگ نیز تاثیر بسزایی داشته باشند.انتخاب درست یک تینر میتواند بر خاصیت برس خوری، قابلیت اسپری، سرعت خشک شدن لایه رنگ و بسیاری خواص دیگر رنگ نقش تعیین کننده ای داشته باشد. تینر

تینر، تینرهای آلکیدی، تینر فوری، تینرهای اپوکسی، تینرهای پلی­ اورتان

تینر

خواص مورد نظر درانتخاب تینر:

 1.  قدرت حلالیت تینر
 2.  نقطه جوش تینر
 3. سرعت تبخیر تینر
 4.  نقطه اشتعال تینر
 5. قابلیت شعله وری تینر
 6. سمیت تینر

تینر

تینر ها را باید با توجه به نوع رنگ مورد استفاده انتخاب نمود که نشان دهنده درصد خلوص ، کیفیت پالایش و تمیزی ظروف آنها است . بعضی از انواع رنگها فقط در تینر مخصوصی حل می شوند. قدرت حلالیت تینر همان قابلیت رقیق کنندگی است ، به عبارت دیگر تینر ی که از قدرت حلالیت بیشتری برخوردار است وبا مصرف کمتر، رنگ را رقیق تر و روانتر کند. سرعت تبخیر تینر نیزمی بایستی با زمان خشک شدن رنگ هماهنگ باشد تا کیفیت مطلوب تری به دست آید زیرا با تشکیل لایه رنگ روی سطح تینر باید به تدریج تبخیر و از روی سطح خارج شود . نقطه اشتعال هر مایع قابل احتراق ، پایین ترین درجه حرارتی است که بخارات آن مایع با شعله یا جرقه کوچک مشتعل می شود. نقطه اشتعال تینر به این دلیل مهم است که تعیین کننده شدت خطر آتش سوزی است. چه درهنگام انبار داری ، حمل یا در هنگام استفاده از تینر ها باید میزان نقطه اشتعال تینر مورد توجه قرار گیرد.تینرها علاوه بر خطر اشتعال ، از لحاظ زیست محیطی نیز برای انسان و محیط خطرناک هستند . آنها روغنهای طبیعی را در خود حل می کنند و موجب آسیب و ناراحتی های پوستی شده و از طریق پوست جذب بدن میشوند . به علاوه تنفس بخارات تینر می تواند سبب ناهنجاری های داخلی بدن گردد .

 تینر ها را می توان به دسته­ های زیر براساس کاربرد یا نوع رنگ تقسیم بندی کرد :

1-    تینرهای آلکیدی یا روغنی (برای رنگ­های روغنی یا رنگ های آلکیدی)

کد محصول:  T-110

تینر روغنی T-110 برپایه حلال های هیدروکربنی طراحی گردیده است و جهت مصرف در رنگهای پایه آلکید توصیه می گردد. در طراحی این تینر با توجه به ضرورت رعایت مسائل فنی و ظاهری از قبیل لولینگ مناسب، سرعت تبخیر و قدرت حلالیت خوب، درصد مناسبی از انواع حلالهای هیدروکربنی در نظر گرفته شده است.

کد محصول

T-110

ظاهر

بی رنگ

دانسیته

85%

نقطه جوش

140 درجه سانتیگراد

وزن مولکولی

87

درصد حلالیت در آب

غیر قابل حل

در استفاده از این تینر بعنوان رقیق کننده در رنگهای آلکیدی باید دقت شود که با توجه به نوع اعمال و ضخامت مورد نظر از درصد مناسبی از تینر مصرفی به حسب مقدار رنگ استفاده کنیم.

2-    تینر های فوری

3-    تینر های اپوکسی (برای رنگ­های اپوکسی)

4-    تینر های پلی­ اورتان (برای رنگ­های پلی­ اورتان)

5-    تینر های سیلیکونی (برای رنگ­های سیلیکونی)

6-    تینر های شستشو (برای شستشو سطوح به منظور زدودن آلودگی­ها)

از جمله حلال­هایی که در ساخت تینر ها استفاده می گردد می توان به:

تینر، تینر فوری، تینر مخصوص، تینرهای اپوکسی ، تینرهای آلکیدی، تینرهای پلی­ اورتان

تینر

 • حلال سفید در تینر
 • استون در تینر
 • تربانتین در تینر
 • نفت در تینر
 • متیل اتیل کتون (MEK)
 • دی متیل فرمامید (DMF)
 • اتیل بنزن در تینر
 • زایلین در تینر
 • N– بوتیل استات در تینر
 • بوتان 1- اُل در تینر

اشاره نمود.

شرکت رنگ آریا سطح تهران آماده ارائه هر گونه خدمات در خصوص تینر، رنگ های آلکیدی، رنگهای ترافیکی، انواع آجرهای ضد اسیدی، ملات های ضد اسیدی، ملات فوران، کاشیکاری و سرامیک می باشد.

تینر

دیدگاه ها بسته شده است