اجرای کفپوش اپوکسی نسبتاً ساده است و کسی که با مهارت¬های فنی و ساختمانی آشنایی داشته باشد می-تواند آن را اجرا کند. با این حال، برای دستیابی به یک کفپوش یک پارچه، با کیفیت و بدون نقص باید از یک متخصص کمک گرفت.
اجرای اپوکسی در مساحت و متراژ بالا به مهارت زیادی برای تراز کردن سطح نیاز دارد و این کار به کمک ابزار و افزودنی های خاصی صورت می¬گیرد و به سادگی توسط فرد آماتور انجام¬پذیر نیست. برای رسیدن به بهترین نتیجه لازم است در ابتدا سطح را صاف و تراز کنید و سپس اپوکسی را روی آن اعمال کنید.
۱- آماده سازی سطح
ابتدا نیاز است فضا خالی شود و دسترسی به تمام کف امکان¬پذیر باشد. اتاق را جارو کنید تا از هرگونه گرد و غبار و آلودگی پاک شود. در صورت مشاهده هرگونه ترک و یا آسیب دیگر به بتن، نیاز به تعمیر این موارد دارید. شما باید اطمینان حاصل کنید که بستر بتونی قبل از استفاده از اپوکسی عاری از هرگونه گریس، روغن یا حلال است. همه این موارد توانایی کاهش پیوند رزین اپوکسی با بستر را دارند بنابراین باید به طور کامل از بین بروند. بهترین سطح بتونی جهت اجرای اپوکسی کف، سطوحی است که به صورت ماله پروانه اجرا شده است. علاوه بر این، نیاز است به کمک روش¬ها و ابزارهای مکانیکی، کف ساب زده و آماده شود. کف ساب زده شده از نظر زبری مناسب بوده و حداکثر باندینگ مکانیکی را با پوشش برقرار می¬کند. به یاد داشته باشید آماده-سازی مناسب بستر بتونی قبل از اجرای اپوکسی لازمه دستیابی به یک کفپوش مرغوب است.
۲-اجرای پرایمر
آماده¬سازی کف اپوکسی می تواند بسیار وقت¬گیر باشد ، اما داشتن یک بستر بتونی تمیز قبل از اجرای کفپوش بسیار مهم است.
پرایمر قبل از پوشش کف اپوکسی و به عنوان اولین لایه استفاده می¬شود و به اتصال خوب کفپوش اصلی به بستر کمک می¬کند. از آنجا که این محصول رقیق¬تر است، نفوذ بهتری در بتن دارد. سپس می توانید از لایه¬های بعدی کفپوش اپوکسی استفاده کنید تا به زیبایی و براقیت کف اضافه شود.
• به چند لایه پوشش کف اپوکسی نیاز خواهید داشت؟
اعمال حداقل دو لایه برای دستیابی به بهترین پوشش و نتیجه توصیه می شود. همچنین نیاز است از پرایمر مناسب بر روی بستر نیز استفاده شود.
قبل از اجرای لایه¬ی بعدی اپوکسی باید ۲۴ تا ۳۶ ساعت صبر نمائید. سپس می توانید لایه¬های بعدی اپوکسی را تکرار کنید تا ضخامت/دوام سیستم ایجاد شود. هر چه تعداد لایه¬های بیشتری در این مرحله اعمال کنید، کف دوام بیشتری خواهد داشت.
۳-مخلوط کردن رزین و هاردنر
رزین و هاردنر را باز کنید. هر دو جز را قبل از مخلوط کردن در ظرف بزرگتر، به طور مستقل مخلوط کنید. در برخی محصولات، ظروف به اندازه کافی بزرگ نخواهد بود، بنابراین پیشنهاد می¬شود یک سطل تمیز برای مخلوط کردن در دست داشته باشید.
اجزا را با استفاده از یک همزن متصل به یک دریل پر سرعت برقی کاملاً مخلوط کنید. این کار را حداقل برای دو دقیقه انجام دهید و تا زمانی که مخلوط همگن شود.
نباید رزین را در ظرف نگه دارید بلکه در عوض آن را به یک سینی غلتکی بزرگ، آماده برای نورد انتقال دهید. برخی از افراد ترجیح می دهند روکش را مستقیماً روی صفحه بریزید و سپس به کمک غلتک و یا شانه مخصوص سطح را یکدست و تراز کنند. البته روش¬ اجرا در این مرحله با توجه به مقادیر مصرف رزین برای هر لایه، متغیر خواهد بود.
نکته مهم: تقریباً ۳۰ دقیقه برای نگهداری مخلوط رزین و هاردنر و اجرا زمان دارید. این بدان معنی است که بهتر است روکش را به صورت مستقیم روی کف اعمال کنید.
۴-غلتک زنی
هنگام استفاده از کفپوش اپوکسی استفاده از غلتک به شدت توصیه می شود. شما باید این کار را بخش بخش انجام دهید. این روش شامل حرکت غلتک به صورت جلویی به عقب (عمودی) و سپس چپ به راست (افقی) بدون آغشته کردن مجدد رزین/هاردنر به غلتک بر روی پوشش است. این کار به حصول اطمینان از یک روکش یکنواخت و نیز خروج هوا از پوشش کمک می¬کند و در نتیجه از تشکیل حباب جلوگیری می¬شود.
توجه: بسته به محصول، پس از مخلوط کردن، فقط ۳۰-۴۵ دقیقه دارید تا آن را روی سطح اعمال کنید. این بدان معنی است که هر میزان پوشش اپوکسی باقی¬مانده، غیر قابل استفاده خواهد بود و بنابراین هدر می رود و نمی¬تون برای لایه بعدی از آن استفاده کرد. پوشش اپوکسی در هر لایه یک ضخامت بهینه دارد و اجرای ضخیم این پوشش سبب پخت نامطلوب محصول و درنتیجه ترک و شکستگی کفپوش می¬شود.
۵- اجرای لایه دوم
حداقل ۱۲ساعت زمان دهید تا لایه¬ها خشک شود ولی این زمان نباید بیشتر از ۴۸ ساعت باشد. اگرچه ممکن کف به ظاهر خشک به نظر برسد، اما چند روز طول می¬کشد تا به درستی پخت و سخت شود.
تأمین تهویه هرچه بیشتر در محل برای کمک به خشک شدن اپوکسی بسیار مهم است. اعمال پوشش کف اپوکسی در محیط های سرد، مرطوب و بدون تهویه می¬تواند خشک شدن را برای مدت طولانی به تعویق اندازد. همچنین به دمای کاربردی روی ظرف اپوکسی دقت کنید و در خارج از این شرایط استفاده نکنید.
۶- تمیز کردن ابزار
توصیه می¬شود ابزارها با تینر تمیز شوند اما سر و برس¬های غلتکی باید دور ریخته شوند.

لازم به توضیح است در خلال اجرای لایه¬های مختلف اپوکسی کف، معمولاً از گروت اپوکسی و نیز ماستیک¬های اپوکسی استفاده می¬شود. همچنین تسطیح سطح با ابزار دستی و مکانیکی صورت می¬گیرد که با توجه به اینکه راهنمای ارائه شده فوق جنبه عمومی دارد، به جزئیات بیشتری اشاره نگردیده است.

دیدگاه ها بسته شده است