اجرای کفپوش اپوکسی

اجرای کفپوش اپوکسی نسبتاً ساده است و کسی که با مهارت‌های فنی و ساختمانی آشنایی داشته باشد می‌تواند آن را اجرا کند. با این حال، برای دستیابی به یک کفپوش یکپارچه، با کیفیت و بدون نقص باید از یک متخصص کمک گرفت. اجرای اپوکسی در مساحت و متراژ بالا به مهارت زیادی برای تراز کردن سطح نیاز دارد و این کار به کمک ابزار و افزودنی های خاصی صورت می‌گیرد و به سادگی توسط فرد آماتور انجام پذیر نیست. برای رسیدن به بهترین نتیجه لازم است در ابتدا سطح را صاف و تراز کنید و سپس اپوکسی را روی آن اعمال کنید. در ادامه با مراحل اجرای اپوکسی بیشتر آشنا خواهید شد.

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی

۱- آماده سازی سطح پیش از اجرای کفپوش اپوکسی

ابتدا نیاز است فضا خالی شود و دسترسی به تمام سطح امکان‌پذیر باشد. اتاق را جارو کنید تا از هرگونه گرد و غبار و آلودگی پاک شود. در صورت مشاهده هرگونه ترک و یا آسیب دیگر به بتن، نیاز به تعمیر این موارد دارید. شما باید اطمینان حاصل کنید که بستر بتونی قبل از استفاده از اپوکسی عاری از هرگونه گریس، روغن یا حلال است. همه این موارد توانایی کاهش پیوند رزین اپوکسی با بستر را دارند بنابراین باید به طور کامل از بین بروند.

بهترین سطح بتونی جهت اجرای اپوکسی کف، سطوحی است که به صورت ماله پروانه اجرا شده است. علاوه بر این، نیاز است به کمک روش‌ها و ابزارهای مکانیکی، کف ساب زده و آماده شود. سطح ساب زده شده از نظر زبری مناسب بوده و حداکثر باندینگ مکانیکی را با پوشش برقرار می‌کند. به یاد داشته باشید آماده‌سازی مناسب بستر بتونی قبل از اجرای اپوکسی لازمه دستیابی به یک کفپوش مرغوب است.

۲-اجرای پرایمر

آماده‌سازی کف اپوکسی می تواند بسیار وقت‌گیر باشد ، اما داشتن یک بستر بتونی تمیز قبل از اجرای اپوکسی بسیار مهم است.
پرایمر قبل از پوشش کف اپوکسی و به عنوان اولین لایه استفاده می‌شود و به اتصال خوب کفپوش اصلی به بستر کمک می‌کند. از آنجا که این محصول رقیق‌تر است، نفوذ بهتری در بتن دارد. سپس می‌توانید از لایه‌های بعدی کفپوش اپوکسی استفاده کنید تا به زیبایی و براقیت کف اضافه شود.

• به چند لایه پوشش برای اجرای کفپوش اپوکسی نیاز خواهید داشت؟

برای اینکه اجرای اپوکسی به بهترین شکل انجام شود، اعمال حداقل دو لایه برای دستیابی به بهترین پوشش و نتیجه توصیه می شود. همچنین نیاز است از پرایمر مناسب بر روی بستر نیز استفاده شود.

پیش از اجرای لایه‌ی بعدی اپوکسی باید ۲۴ تا ۳۶ ساعت صبر کنید. سپس می توانید لایه‌های بعدی اپوکسی را تکرار کنید تا ضخامت/دوام سیستم ایجاد شود. هر چه تعداد لایه‌های بیشتری در این مرحله اعمال کنید، کفپوش دوام بیشتری خواهد داشت.

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی
مراحل اجرای کفپوش اپوکسی

۳-مخلوط کردن رزین و هاردنر

رزین و هاردنر را قبل از مخلوط کردن در دو ظرف مجزا و بزرگ‌تر، به طور مستقل مخلوط کنید. در برخی محصولات، ظروف به اندازه کافی بزرگ نخواهند بود، بنابراین پیشنهاد می‌شود یک سطل تمیز برای مخلوط کردن در دست داشته باشید.
این دو جز‌ء را با استفاده از یک همزن متصل به یک دریل پر سرعت برقی کاملاً مخلوط کنید. این کار را حداقل برای دو دقیقه و تا زمانی که مخلوط همگن شود انجام دهید.

نباید رزین را در ظرف نگه دارید بلکه در عوض آن را به یک سینی غلتکی بزرگ، آماده برای نورد انتقال دهید. برخی از افراد ترجیح می دهند روکش را مستقیماً روی صفحه بریزید و سپس به کمک غلتک و یا شانه مخصوص سطح را یکدست و تراز کنند. البته روش¬ اجرا در این مرحله با توجه به مقادیر مصرف رزین برای هر لایه، متغیر خواهد بود.

نکته مهم: تقریباً ۳۰ دقیقه برای استفاده از مخلوط رزین و هاردنر و اجرای اپوکسی زمان دارید در غیر این صورت این ترکیب قابل استفاده نخواهد بود. این بدان معنی است که بهتر است روکش را به صورت مستقیم روی سطح اعمال کنید.

۴-غلتک زنی

هنگام استفاده از کفپوش اپوکسی استفاده از غلتک به شدت توصیه می‌شود. شما باید این کار را بخش بخش انجام دهید. این روش شامل حرکت غلتک به صورت جلویی به عقب (عمودی) و سپس چپ به راست (افقی) بدون آغشته کردن مجدد رزین/هاردنر به غلتک بر روی پوشش است. این کار به حصول اطمینان از یک روکش یکنواخت و نیز خروج هوا از پوشش کمک می¬کند و در نتیجه از تشکیل حباب جلوگیری می¬شود.

توجه: بسته به محصول، پس از مخلوط کردن، فقط ۳۰-۴۵ دقیقه دارید تا آن را روی سطح اعمال کنید. این بدان معنی است که هر میزان پوشش اپوکسی باقی¬مانده، غیر قابل استفاده خواهد بود و بنابراین هدر می رود و نمی¬تون برای لایه بعدی از آن استفاده کرد. پوشش اپوکسی در هر لایه یک ضخامت بهینه دارد و اجرای ضخیم این پوشش سبب پخت نامطلوب محصول و درنتیجه ترک و شکستگی کفپوش می‌شود.

اجرای اپوکسی در دارو سازی شفا
اجرای اپوکسی در دارو سازی شفا

۵- اجرای لایه دوم

حداقل ۱۲ساعت زمان دهید تا لایه‌ها خشک شود ولی این زمان نباید بیشتر از ۴۸ ساعت باشد. اگرچه ممکن است سطح به ظاهر خشک به نظر برسد، اما چند روز طول می‌کشد تا به درستی پخت و سخت شود.

تأمین تهویه هرچه بیشتر در محل برای کمک به خشک شدن اپوکسی بسیار مهم است. اعمال پوشش کف اپوکسی در محیط های سرد، مرطوب و بدون تهویه می¬تواند خشک شدن را برای مدت طولانی به تعویق اندازد. همچنین به دمای کاربردی روی ظرف اپوکسی دقت کنید و در خارج از این شرایط استفاده نکنید.

۶- تمیز کردن ابزار پس از اجرای اپوکسی

توصیه می‌شود ابزارها با تینر تمیز شوند اما سر و برس‌های غلتکی باید دور ریخته شوند.

لازم به توضیح است در خلال اجرای لایه‌های مختلف اپوکسی کف، معمولاً از گروت اپوکسی و نیز ماستیک‌های اپوکسی استفاده می‌شود. همچنین تسطیح سطح با ابزار دستی و مکانیکی صورت می‌گیرد که با توجه به اینکه راهنمای ارائه شده فوق جنبه عمومی دارد، به جزئیات بیشتری اشاره نگردیده است.

ابزار کفپوش اپوکسی

 

قیمت اجرای اپوکسی

هزینه و قیمت اجرای کفپوش اپوکسی به شرایط مختلفی از جمله مساحت، مقدار محصول مورد استفاده و فاکتورهای مختلف دیگر بستگی دارد. جهت اطلاع از قیمت اجرای اپوکسی با ما در آریا سطح تهران به شماره 02166555592 الی 4 و داخلی‌ 42 تماس بگیرید.