یاد گرفتن نحوه نظافت یک  کفپوش اپوکسی کار چندان دشواری نیست. در واقع یکی از اصلی‌ترین دلایل اجرای کفپوش اپوکسی سهولت در تمیز کردن آن است. وقتی که شما با استفاده از مواد شوینده مناسب و با روش صحیح این سطوح را تمیز می‌کنید، آنها سالیان طولانی برای شما کار خواهند کرد. این نکات مهم و اساسی برای کفپوش‌های پلی یورا، پلی یورتان و پلی اسپارتیک نیز کارآمد خواهند بود.

با وجود سهولت در نظافت، باید‌ها و نبایدهایی در این باره وجود دارند گه شما باید از آنها مطلع باشید. درنتیجه ما درباره شوینده‌ها و محلول‌هایی که نباید از آنها استفاده نمایید، صحبت خواهیم کرد. برخی از اینگونه شویندگان، می‌توانند لایه‌ای کدر بر سطوح ایجاد کرده که جاذب گرد و غبار هستند و هنگامی که سطح خیس شود، بسیار لغزنده و خطرناک می‌گردند. یا حتی برخی دیگر از آنها باعث از بین رفتن براقیت و محو شدن این کفپوش‌ها گردند. پس با ما همراه باشید تا بیشتر درباره بایدها و نبایدهای استفاده از انواع مواد تمیز‌کننده آشنا شویم.

نگهداری و نظافت کفپوش اپوکسی

کفپوش‌های پارکینگ همانطور که در برابر گرد و غبار و لکه مقاوم هستند، به نظافت و نگهداری روتین نیز نیاز دارند. اگر که برای مدت زیادی به آنها توجهی نشود، برخی از آنها می‌توانند جلای خود را از دست بدهند. این می‌تواند بدلیل اصطکاک بوجود آمده ناشی از تماس کفش‌ها یا تایر خودرو با ذرات گردوغبار موجود در سطح آنها باشد. اگر که این جلا از بین رود، چاره دیگری به جز اجرای یک کفپوش جدید نیست.

اولین ابزاری که ما پیشنهاد میکنیم، خرید یک تی زمین شوی با کیفیت با اندازه 24 الی 36 اینچی می‌باشد. شما می‌توانید براحتی آن‌ را در ابزارفروشی‌ها یا فروشگاه‌های اینترنتی پیدا کنید. شما متوجه خواهید شد که به کمک یک تی، براحتی قادر به زدودن درصد بالایی از گرد وغبار و آلودگی‌های سطحی کفپوش اپوکسی خود خواهید بود.

 

از آنجایی که گردوغبار به سطح زمین نمی‌چسبند، نظافت یکبار در هفته بوسیله استفاده از این تی، می‌تواند بسیار موثر باشد.

 

اگر کفپوش با رویه ضد لغزش دارید یا به دلایل خاصی از تی زمین شور استفاده نمی‌کنید، پس یک جارو با موهای نرم به خوبی کار می کند.

برای کفپوش پارکینگ دارای شیار، آنها را ماهانه جارو برقی کنید یا از جارو دستی برای جارو کردن آنها از گرد و خاک استفاده کنید.

استفاده از این نوع جارو به افزایش عمر کفپوش شما کمک شایانی کرده چرا که شما با این کار عوامل اصطکاک و سابش کفپوش را که همان گرد و غبار می باشد را از بین می برید.

 

 

محلول های توصیه شده تمیز کننده و زمین شورهای مخصوص کفپوش اپوکسی

برای پوشش های اپوکسی کف پارکینگ که حجم و کثیفی زیادی را به همراه دارد، ایده خوبی است که هر 3 یا 4 ماه یکبار کف خود را تمیز کنید. البته در صورت نیاز می توانید این کار را زودتر انجام دهید.

در زیر لیست شونده های مورد علاقه ما و محلول های تمیز کننده وجود دارد که ثابت کرده است کار را انجام می دهند.

تی‌های زمین شور

ما متوجه شده‌ایم که تی‌های میکروفایبر یکی از بهترین گزینه‌ها برای نظافت کفپوش‌ها می‌باشند. همانند اکثر کارکردن با بقیه تی‌های زمین شور، آبکشی فراوان با محلول شوینده بهترین نتیجه ممکن را می‌دهد.

آمونیاک

محلول تمیز کننده ای که برای اپوکسی و دیگر پوشش های اپوکسی مناسب است، آمونیاک است. نصف فنجان آمونیاک را با یک گالن آب گرم در یک سطل استفاده کنید. آن را با استفاده از دستمال میکروفایبر با سطح تماس هید. اطمینان حاصل کنید که پد پاک کننده راچلانده و مرتباً آن را در محلول تمیز کننده بشویید تا از زباله های جمع شده خلاص شوید. این حتی برای سطوحی که دارای لایه نمک و بقایای آن هستند به خوبی کار می کند. در اکثر اوقات شما به چیزی بیش از این نیز نیار نخواهید داشت.

وایتکس

اگر به دلایلی شما به یک محلول پا‌ک‌کننده قوی‌تری نیاز داشتید، می‌توانید از وایتکس استفاده نمایید. این امر واقعاً نباید مورد نیاز باشد مگر این که شما نیاز به تمیز کردن آلودگی‌های بسیار شدید یا کفپوش فرسوده اپوکسی با کیفیت پایین تر داشته باشید که دارای شیارهای زیادی است و اجازه می دهد خاک در آن جاسازی شود. برای استفاده از وایتکس، به ازای 1 پارت وایتکس، از 8 پارت آب استفاده نمایید. در صورت لزوم می توانید آن را قوی تر مخلوط کنید، با این حال، به خاطر داشته باشید که شوینده وایتکس می تواند لایه‌ای همانند رسوب از خود به جای بگذارد. مهم است که از یک سطل جداگانه آب تمیز و پاک کننده برای شستشوی زمین در حین حرکت استفاده کنید. در صورت تمایل می توانید فقط با شلنگ آن را تمیز کنید.

برای لکه های زنگ‌زدگی، توصیه می کنیم از نسبت یک به یک محلول کلر و آب گرم استفاده کنید. آن را مستقیماً با استفاده از یک برس سیمی یا یک تی نرم روی نقطه زنگ زده و سپس با آب تمیز سرد بشویید. اجازه ندهید بیش از یک یا دو دقیقه روی سطح بنشیند.

از این پاک کننده ها برای نظافت کفپوش اپوکسی استفاده نکنید.

هنگام تمیز کردن پوشش کفپوش اپوکسی، از پاک کننده‌های مرکب یا سرکه استفاده نکنید.  این نوع پاک کننده ها حاوی اسیدهایی هستند که می توانند به تدریج سطح اپوکسی و سایر پوشش های کف را به مرور زمان مات کنند.

از صابون به عنوان پاک کننده استفاده نکنید مگر اینکه با آب شستشو خوب تمیز شوید. اگر صابون تمیز نشود، می تواند آثار رگه ای و یک لایه مات روی سطح به جا بگذارد که مانع درخشندگی نهایی می شود. رسوب صابون همچنین می تواند کف را هنگام خیس شدن بسیار لغزنده تر کند.

تمیز کردن روکش اپوکسی کف گاراژ باید آسان باشد. فقط از این نکات و روشهای نظافت برای نگهداری سریع و آسان پوشش کف استفاده کنید. انجام این کار به تمیز نگه داشتن کف کمک می کند که براقیت خود را حفظ کرده و برای مدت زمان بیشتری عمر کند.