رنگ سه لایه سیستمی محافظتی است که از سه نوع لایه رنگ استفاده می شود و به طور عام به رنگ سه لایه مشهور است. این لایه  ها عبارت است از رنگ آستر یا پرایمر، رنگ میانی و رنگ رویه یا لایه آخر. برای آشنایی هر چه بیشتر با انواع پوشش در لایه های آستر و میانی و رویه به صفحه انواع رنگ های اپوکسی مراجعه فرمائید.

تعیین و تشخیص این لایه ها به شرایط محیطی مانند درجه حرارت، میزان رطوبت، شرایط اسیدی و قلیایی، لرزش، سایش و منطقه جغرافیایی و … بستگی دارد. علاوه بر این، عواملی همچون روش اعمال پوشش، جنس و کیفیت زیرآیند در انتخاب جنس این سه لایه تأثیر گذار است.

آستر یا پرایمر معمولاً بعنوان زیرسازی سیستم تعریف و بنا به شرایط انتخاب می شود. مقاومت قلیایی و اسیدی محیط اصلی ترین فاکتور در انتخاب پرایمر است. به طور مثال، پرایمرهایی مانند زینک ریچ و زینک فسفات و کرومات مقاومت رطوبتی و ضد خورندگی در محیطهای اسیدی و قلیایی دارند. همچنین پرایمر اخرایی خواص ضد اکسیده شدن را داراست.

رنگ سه لایه

ویژگی های رنگ سه لایه

لایه میانی که سازگاری میان لایه اول و آخر است و بیشترین ضخامت سیستم به عهده این لایه می باشد. در انتخاب لایه رویه یا نهایی حصول خواصی همچون مقاومت شیمیایی، استحکام مکانیکی، ضد UV، ضد رطوبت و … دارای اهمیت است. در واقع حفظ و تکمیل سیستم پوششی به عهده این لایه می باشد. لایه رویه قابل اجرا در فامهای مختلف است و بدلیل پوشش دهی و نمای ظاهری کار اهمیت خاصی در اکثر کاربردها و صنایع دارد.

سیستم محافظتی سه لایه یا همان رنگ سه لایه در صنایع مختلف مانند صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع دریایی و کشتیرانی و … به طور گسترده کاربرد دارد. اغلب در صنعت، منظور از این نوع رنگ ها سیستم بر اساس لایه آستر (مثل زینک ریچ اپوکسی)، لایه میانی (مانند رنگ میانی اپوکسی پلی آمید) و رنگ رویه ( مثل رنگ پلی یورتان مقاوم در برابرUV) است.

به منظور مشاوره در مورد خرید رنگ سه لایه و دریافت اطلاعات فنی مربوط به این محصول، لطفا همین حالا با کارشناسان فروش شرکت آریا سطح تهران تماس بگیرید. همچنین، ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه ها بسته شده است